fbpx

Wybielanie zębów – jakie są obecne trendy?

Autor Magdalena Błaszczak
wybielanie-zebow

Moda na olśniewająco biały uśmiech trwa. Utożsamianie białych zębów z lepszym zdrowiem, pięknem i dbałością o siebie można uznać już za prawidłowość, natomiast i w tym obszarze mamy do czynienia ze zmieniającymi się trendami. Które z nich warto uważnie śledzić i wykorzystywać we własnej praktyce?

dr-michal-ganowicz

dr n. med. Michał Ganowicz o najskuteczniejszych metodach wybielania zębów

stomatolog z Niewada Clinic

Trendy – nie tylko medyczne

Modne sposoby na wybielanie zębów często są efektem rekomendacji nie ze strony ekspertów, a… influencerów czy przypadkowych osób publikujących materiały w social media. Szorowanie zębów specjalnymi gąbkami do czyszczenia mocniejszych zabrudzeń? Kupowanie przez internet nadtlenku wodoru i samodzielne wybielanie? Widzieliśmy to wszystko na Tik-Toku. Co najmniej „odważnych” pomysłów na uzyskanie jaśniejszego koloru zębów nie brakuje. Teeth whitening business kwitnie, a półki w drogeriach uginają się od oferty wybielających past, pasków czy wręcz całych systemów wybielających. Z perspektywy stricte stomatologicznej – trudno mówić tu o dobrym kierunku i właściwych sposobach na bielszy uśmiech.

Takie domowe zabiegi mogą przynieść efekty, ale koniecznie trzeba je przeprowadzać z głową. Domowe systemy do wybielania mogą trwale uszkodzić powierzchnię zębów (np. przy zbyt częstym stosowaniu mocno ściernych past) lub wywołać długotrwałą nadwrażliwość zębów. Łączenie różnych metod jeszcze bardziej zwiększa ryzyko problemów – mówi dr n. med. Michał Ganowicz, ekspert Niewada Clinic.

Jak wybielać bezpiecznie, nie tracąc na skuteczności?

Pacjentom w wybielaniu chodzi przede wszystkim o doskonały, widoczny efekt. Lekarze priorytetowo traktują kwestie zdrowotne. Czy w wybielaniu mamy szansę na przestrzeń, gdzie bezpieczeństwo łączy się ze skutecznością? Zdecydowanie tak! Jak podkreśla dr Ganowicz z Niewada Clinic: Dziś dostępne metody, zarówno te gabinetowe, jak i do użytku samodzielnego przez Pacjentów, są bezpieczne i dają widoczny, długotrwały, satysfakcjonujący efekt wybielania. Warunek jest jeden – procedura musi być prowadzona pod kontrolą lekarza. Samodzielne wybielanie bez nadzoru specjalisty jest bardzo ryzykowne.

Wybielanie nakładkowe – hit, któremu warto się przyjrzeć

Nakładki wybielające to w ostatnich latach metoda zdecydowanie zyskująca na popularności. Należy jednak rozróżnić jakość i parametry nakładek dostępnych w popularnych drogeriach i sieciach sklepów od systemów nakładkowych stosowanych w klinikach stomatologicznych. Procedura wybielania nakładkowego w Niewada Clinic trwa od ok. 2 do 3 tygodni, a stosowane nakładki są indywidualnie wykonane dla Pacjenta, co zapewnia absolutną precyzję działania preparatu i minimalizuje ryzyko podrażnień – w przeciwieństwie do masowych nakładek sklepowych. Wydłużony proces wybielania zapewnia również zdrowy balans – nie atakuje zębów inwazyjnością, a jednocześnie daje najlepszy, bezpieczny i długo utrzymujący się efekt bielszych zębów, nawet do 8 tonów. Jak podkreśla dr Ganowicz: Zgodnie z badaniami klinicznymi przeprowadzonymi na tysiącach osób, profesjonalne wybielanie nakładkowe jest najskuteczniejszym, najtrwalszym i najbezpieczniejszym zabiegiem wybielania.

Wybielanie gabinetowe – szybki efekt dla pacjentów

Alternatywą dla nakładek może być wybielanie gabinetowe. Jego zaletą jest niewątpliwie skrócenie czasu trwania całej procedury do ok. 7-8 dni. Dla uzyskania optymalnego efektu, warto stosować metody łączone, czyli wybielanie w gabinecie (z laserem lub lampą) i wybielanie nakładkowe na okres 1 tygodnia.

Wybielanie dla wymagających

Co z osobami, które przechodzą przez skomplikowane procedury stomatologiczne, np. mają zęby leczone kanałowo, które ulegają przebarwieniom lub na skutek różnych kuracji zęby straciły swoją jasność? Dziś stomatologia przychodzi z odpowiedzią na te wyzwania. Pacjenci z tego typu problemami estetycznymi mogą skorzystać z tzw. wybielania wewnętrznego (możliwe tylko przy zębach leczonych kanałowo), które przywraca naturalny kolor zęba – mówi dr n. med. Michał Ganowicz. Warto również dodać, że i w obszarze wybielania mamy możliwość leczenia wykorzystującego terapie łączone – różne metody wybielania dobrane w odpowiedniej sekwencji przez lekarza dadzą optymalny efekt. Ważne jest jednak medyczne doświadczenie i bardzo indywidualne podejście do każdego pacjenta. W przypadkach, kiedy wybielanie pojedynczego zęba lub kilku zębów nie jest możliwe, możemy poprawić kolor zęba za pomocą bezpośrednich wypełnień lub licówek porcelanowych.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.