Poduszeczki tłuszczowe pod oczami to trudny przeciwnik, z którym jednak można sobie poradzić. Skąd się biorą, w jakim wieku się pojawiają, jakie zabiegi pomogą je zmniejszyć lub pozwalają się ich pozbyć całkowicie?
Marta Zwierzchowska
lekarz stomatolog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, klinika Estebelle
Skąd się biorą worki tłuszczowe w okolicy powieki dolnej?
Worki tłuszczowe pod oczami najczęściej są wywołane zmianami związanymi z wiekiem. Skóra pod oczami traci z upływem lat swoje napięcie i elastyczność, a to może prowadzić do pojawienia się w tej okolicy przepuklin tłuszczowych, czyli tzw. poduszeczek tłuszczowych. Ich wnętrze jest wypełnione osuwającą się pod wpływem grawitacji tkanką tłuszczową, która okalała okolice oka, a z powodu braku elastyczności skóry i rozciągnięcia mięśni opada w dół.
Poduszeczki pod oczami – tylko nie tylko tłuszcz
Worki pod oczami mogą być spowodowane również gromadzeniem się wody w tkankach, a to najczęściej jest spowodowane słabym krążeniem limfatycznym. Tego typu zmiany mogą zacząć pojawiać się już po 26. roku życia, gdyż to właśnie od tego momentu zaczyna postępować starzenie się okolicy oka.
Chirurgiczne usunięcie worków tłuszczowych pod oczami
Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu poduszeczek tłuszczowych pod oczami jest zabieg blefaroplatyki powieki dolnej. Polega on na chirurgicznym usunięciu przepukliny tłuszczowej przegrody oczodołu, a także usunięciu nadmiaru skóry i fragmentu mięśnia, który znajduje się pod spodem. Zabieg przywraca młody wygląd okolicy oka, a twarz wygląda na bardziej optymistyczną i mniej zmęczoną. Niestety grawitacja ciągle działa i po pewnym czasie wielu pacjentów obserwuje ponowne pojawienie się poduszek tłuszczowych pod oczami. W takiej sytuacji mogą zdecydować się na kolejny zabieg korekty powiek dolnych, jednak minimalny odstęp między tymi zabiegami powinien w ocenie specjalistów wynosić 12 miesięcy, choć wielu lekarzy poleca, by było to co najmniej kilka lat.
Jakimi innymi zabiegami można walczyć z workami tłuszczowymi pod oczami
Zanim pacjent zdecyduje się na blefaroplastykę powiek dolnych, by pozbyć się tłuszczowych poduszeczek, powinien zadbać o kondycję skóry pod oczami, dzięki czemu ten problem estetyczny stanie się mniej widoczny. Poleca się więc regularne wykonywanie zabiegów:
- mezoterapii igłowej,
- osocza bogatopłytkowego,
- fibryny bogatopłytkowej,
- laserów frakcyjnych.
Zabiegi te mają na celu zagęszczenie skóry, zwiększenie jej napięcia i elastyczności, co nie tylko pomoże zakamuflować i zmniejszyć wielkość worków tłuszczowych pod oczami w okresie przed blefaroplastyką, ale także sprawi, że efekt tej procedury będzie utrzymywał się dłużej.
Gdy worki tłuszczowe pod oczami są niewielkie
W sytuacji, gdy widoczność tłuszczowych poduszeczek pod oczami nie jest jeszcze bardzo duża, zamiast inwazyjnej blefaroplastyki warto zacząć od wykonania zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego, który zadziała na skórę rozjaśniająco i odmładzająco. Laser stymuluje produkcję włókien kolagenu, dzięki czemu skóra staje się zdecydowanie bardziej napięta, a worki tłuszczowe znacznie mniej widoczne lub całkowicie niewidoczne.
Polinukleotydy pod oczy – ujędrnienie bez ryzyka obrzęków?
Skóra powiek i okolicy podoczodołowej jest bardzo cienka, szybko ulega procesowi starzenia. Wiele zabiegów w tym obszarze niesie ryzyko powikłań w postaci przetrwałych obrzęków…
Promieniowanie UV, wysokie temperatury, klimatyzacja i słona woda wysuszają ją i przyśpieszają jej starzenie. Dlatego po powrocie z wakacji warto zadbać o jej regenerację. Dr …
Każde usta są inne i na każde należy spojrzeć indywidualnie. Usta to nie tylko czerwień wargowa widziana w spoczynku. To trójwymiarowa struktura, która jest w …