Zaburzenia owalu, czyli brak tzw. półki, którą tworzy linia biegnąca od bródki do kąta żuchwy, jest związane z procesem starzenia i zachodzi u wszystkich osób. Jednak to kształt twarzy determinuje to, w jakim stopniu ten problem będzie występował u danego pacjenta.
dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska o usuwaniu chomików
lekarka medycyny estetycznej
Najmniej widoczny problem będzie na kwadratowej twarzy, najbardziej na trójkątnej i owalnej.
Co jest odpowiedzialne za ten proces?
1. Postępująca wiotkość skóry.
2. Budowa kostno-mięśniowa, która odpowiada za kształt twarzy.
3. Zanikanie poduszeczek tłuszczowych (kompartmenty tłuszczowe) zdeterminowane kodem genetycznym.
Wspomniane poduszeczki znajdują się w różnych strefach twarzy, a szczególne znaczenie w zaburzeniu owalu mają te położone w okolicach skroni, części środkowej policzków i w okolicach przedusznych. Skóra pod wpływem grawitacji i zaniku poduszeczek tłuszczowych nie ma punktów podporowych, dlatego zaczyna opadać w dół. Dzieci mają okrągłe twarze, co często nie jest związane z ilością tkanki tłuszczowej, lecz z niezachwianą objętością poduszek tłuszczowych. Im jesteśmy starsi, tym mamy mniej poduszeczek tłuszczowych zwłaszcza we wspomnianych wyżej okolicach. Dysponujemy wieloma nieinwazyjnymi technikami poprawy owalu twarzy. Tworząc indywidualny program terapeutyczny, diagnozuję problem pacjenta i do tego dobieram technikę zabiegową.
Augmentacja kwasem hialuronowym
Tę technikę stosuję u pacjentów, których podstawowym problem w zaburzeniu owalu jest utrata kompartmentów tłuszczowych. Iniekcję wykonuję metodą liftingu przedusznego i/lub butterfly.
Stymulatory tkankowe: kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia.
Nie nadają one objętości, ale powodują neokolagenazę. Przez wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego odbudowują stary kolagen i stymulują fibrobroblasty do produkcji nowego. Wzmacniają w ten sposób rusztowanie skóry, poprawia-jąc jej strukturę, napięcie i jakość.
Nitki z kwasu polimlekowego fizycznie (przez zbudowanie specjalnego rusztowania) unoszą skórę do góry i tym samym owal.
Techniki łączone najlepiej sprawdzają się w zaburzeniach owalu, ponieważ działają wielowymiarowo. Najczęściej łączę urządzenia energetyczne ze stymulatorami tkankowymi, czyli np. radiofrekwencję mikroigłową z kwasem polimlekowym.
Należy pamiętać, że efekty powyższych zabiegów zawsze są zależne od kondycji organizmu pacjenta: dobrego nawodnienia, sposobu odżywiania, rytmu dobowego, w tym snu, aktywności hormonalnej. W moim gabinecie najczęściej spotykam się z brakiem akceptacji tzw. chomików. To pierwszy problem estetyczny pacjentów wieku dojrzałego i dla mnie jako specjalistki medycyny regeneracyjnej ogromna przestrzeń do poprawy komfortu i wizerunku pacjenta.
Lifting przyuszny – jak unieść tkanki w tej partii twarzy?
Kiedy myślimy o walce ze starzeniem, siły z założenia są nierówne. Czas biegnie nieubłaganie, procesy z nim związane są nieuniknione, ale niekoniecznie nieodwracalne. Mówi się, że kobieta starzeje się od szyi i dłoni. W gabinetach medycyny estetycznej są to okolice dość często pomijane, skupiamy się na górnym i środkowym piętrze twarzy, blisko linii pośrodkowej pacjenta. Jest jednak jeszcze jedna okolica która również wpływa na odbiór twarzy dojrzałej, mianowicie okolica przyuszna oraz samo ucho…
Nowoczesne technologie odmładzające to nie tylko techniki laserowe. Jakość skóry skutecznie poprawiają także platformy wykorzystujące plazmę helową. A na efekt – widoczne ujędrnienie ciała – nie …
Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, pozwala pozbyć się zmarszczek mimicznych i nadać twarzy młodszy, zrelaksowany wygląd. Są jednak pacjenci, którzy się skarżą, że efekt zabiegu …