fbpx

W jaki sposób starzeją się kobiece miejsca intymne?

Autor Magdalena Błaszczak
miejsca-intymne-menopauza

Ginekologia estetyczna, której intensywny rozwój obserwować można w ciągu ostatnich lat, staje naprzeciw potrzebom kobiet nie tylko pragnących przeciwdziałać zmianom w obrębie okolic intymnych ze względów medycznych czy kosmetycznych. Wpływa też na poprawę jakości komfortu życia intymnego i wzrost satysfakcji ze współżycia.

lek. med. Patrycja Stańczyk

lek. Patrycja Stańczyk o starzeniu kobiecych miejsc intymnych

Ginekologia i położnictwo, ginekologia estetyczna

Co dzieje się z miejscami intymnymi podczas menopauzy?

Różnice w zakresie fizjologii seksualności kobiet w wieku menopauzalnym wynikają bezpośrednio z prawie 10-krotnego obniżenia stężenia estrogenów w stosunku do okresu przedmenopauzalnego w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia ukrwienia pochwy, łechtaczki i warg sromowych i w efekcie do rozwoju zmian atroficznych w pochwie. Polegają one na:

  • zmniejszeniu grubości błony śluzowej,
  • ilości wydzieliny przy równoczesnym wzroście jej pH,
  • zaniku naczyń krwionośnych prowadzących do awaskularyzacji tkanek,
  • hialinizacji włókien kolagenowych, jak również fragmentacji włókien elastynowych tkanki łącznej.

Jakie dolegliwości są spowodowane przez starzenie miejsc intymnych?

W efekcie, prowadzi to do postępującej utraty elastyczności, skracania oraz zwężenia pochwy, co skutkuje dyspaurenią, skłonnością do występowania otarć, podrażnień i stanów zapalnych. Oprócz pogorszenia nawilżenia pochwy i napięcia mięśni dna miednicy, zmiany wynikające z okresu menopauzy skutkują zmniejszeniem wrażliwości na bodźce dotykowe i zasadniczo zmniejszeniem ogólnej reaktywności seksualnej przekładającej się na ograniczenie zdolności odczuwania orgazmu.

Kiedy pojawiają się najczęściej te dolegliwości?

Zgodnie z aktualnym piśmiennictwem dotyczącym analizy zaburzeń seksualnych okresu około- i pomenopauzalnego, zaburzenia związane ze zmniejszeniem lub zanikiem lubrykacji pojawiają się najczęściej po 50 roku życia, w grupie tej w porównaniu z kobietami młodszymi znacząco częściej ujawnia się zaburzenia w postaci dyspaurenii, zaniku potrzeb seksualnych, anorgazmii i  trudności z osiąganiem orgazmu. Przyjmuje się, że dyspaurenia i suchość pochwy, będące najwcześniejszymi objawami starzenia układu moczowo-płciowego, występują u dwóch z trzech 75-letnich kobiet.

Królewski zabieg Hydra Royal Dives Med

Hydra Royal Family to luksusowy zabieg dający efekt „królewskiej skóry.” Zabieg został stworzony do wielopoziomowej rewitalizacji skóry twarzy. Dzięki kilkuetapowej sekwencji, kondycjonuje i stymuluje wszystkie warstwy skóry, począwszy od naskórka, a kończąc na głębokich strukturach skórnych. Jest to silnie liftingująca i luksusowa linia stworzona dla zatrzymania jej postępującego starzenia…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.