fbpx

W jaki sposób poziom melatoniny i DHEA wpływają na tycie i starzenie?

Autor Magdalena Błaszczak
hormony
Dr-Bartosz-Pawlikowski

Dr Bartosz Pawlikowski o melatoninie i DHEA

lekarz medycyny estetycznej

Dehydroepiandrosteron

  • Hormon nadnerczy, dehydroepiandrosteron (DHEA), jest najobficiej występującym steroidem w ludzkim ciele, a dokładniej w skórze.
  • W modelach mysich wykazano, że DHEA wywołuje pogrubienie skóry u myszy z wyciętymi gonadami, zwiększa liczbę i rozmiar gruczołów łojowych u samic szczura z wyciętymi jajnikami i przyspiesza gojenie się ran u samic myszy z wyciętymi jajnikami.
  • Wykazano, że w ludzkiej skórze DHEA moduluje metabolizm kolagenu, stymulując syntezę kolagenu i hamując rozpad kolagenu poprzez zmniejszanie ekspresji MMP.
  • Stężenie siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), osiąga szczyt w wieku 20 i 30 lat, a następnie stopniowo spada wraz z wiekiem.
  • Uważa się, że związane z wiekiem spadki DHEA przyczyniają się do zmian skórnych związanych z wiekiem, zwłaszcza zaniku skóry i zmniejszonego wydzielania sebum. Postawiono hipotezę, że związane z wiekiem spadki DHEA powodują zmiany składu ciała, w szczególności wzrost masy tłuszczowej i rozwój otyłości trzewnej.
  • Suplementacja DHEA w modelach zwierzęcych ma silne działanie hipolipidemiczne, przeciw otyłości i przeciwcukrzycowe. 

Melatonina

  • Melatonina jest klasycznie znana ze swojej roli w cyklu snu i czuwania, ale ostatnio wzbudziła zainteresowanie jej rolą w starzeniu się skóry.
  • Chociaż melatonina jest głównym hormonem szyszynki, badania wykazały, że skóra posiada kompletny i niezależny system melatoninergiczny, ponieważ keratynocyty mogą autonomicznie wytwarzać i metabolizować melatoninę.
  • Ponadto receptory melatoniny znajdują się w wielu typach komórek skóry, w tym w keratynocytach, melanocytach i fibroblastach.
  • Melatonina posiada właściwości przeciwutleniające, cytoochronne i przeciwzapalne, które łagodzą oznaki starzenia się skóry.
  • Jako silny przeciwutleniacz sam w sobie oraz wzmacniacz ekspresji genów i aktywności kilku enzymów antyoksydacyjnych, melatonina jest silnym środkiem ochronnym przed uszkodzeniem skóry wywołanym promieniowaniem UV. Istnieją również dowody na to, że melatonina wpływa na cykl wzrostu ludzkiego włosa.
  • Uważa się, że melatonina działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie oraz jej właściwości przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu i mikrozapaleniom związanym z włosami.
  • Badania przedkliniczne wykazały, że ludzkie anagenowe mieszki włosowe hodowane in vitro w stężeniu 30 μM (mikromoli) melatoniny powodują znacznie szybsze tempo wzrostu mieszków włosowych w porównaniu z samą pożywką hodowlaną.
  • Naukowcy uważają, że jest to mechanizm działania, w którym pośredniczą receptory, ponieważ stymulacja mieszków włosowych może zostać stłumiona za pomocą antagonistów melatoniny.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.