fbpx

W jaki sposób brak zębów wpływa na starzenie twarzy?

Autor Magdalena Błaszczak
brak-zebow

Prawidłowy zgryz, wysokość zwarcia i odbudowa braków zębowych mają fundamentalne znaczenie dla zachowania prawidłowych proporcji twarzy oraz uzyskania trwałego podparcia tkanek miękkich. 

lek-marta-walaszek

lek. stom. Marta Walaszek

Klinika Pawlikowski

Twarz idealna to taka, w której zachowane są odpowiednie proporcje, czyli tzw. trójkąt młodości. Oznacza to, że górna 1/3 twarzy powinna być szersza niż dolna 1/3 twarzy.

Wg zasady Kollmana twarz harmonijna to taka, w której równe są odcinki:

  • czołowy (między punktami trichion i ophryon),
  • nosowy (między punktami ophryon i subnasale),
  • szczękowy (między punktami subnasale i gnathion).

Niestety w procesie starzenia twarz traci idealne proporcje, dochodzi do odwrócenia trójkąta młodości podstawą do dołu, a odcinek szczękowy często ulega skróceniu, najczęściej na skutek resorpcji kostnej i braku odpowiedniej terapii stomatologicznej.

W jaki sposób utrata zębów wpływa na starzenie twarzy?

Konsekwencją utraty zębów jest postępujący zanik kości prowadzący do zapadnięcia i zaburzenia proporcji środkowego i dolnego odcinka twarzy.

Skutkuje to:

  • pogłębieniem zmarszczek palacza,
  • pogłębieniem bruzd nosowo – wargowych;
  • zwężeniem lub ukryciem czerwieni wargowej;
  • uwidocznieniem tzw. linii marionetek;
  • opadnięciem kącików ust;
  • skróceniem dolnego odcinka twarzy – broda zbliża się do nosa, co daje efekt tzw. babcinego profilu.

Dlaczego warto uzupełniać nawet pojedyncze ubytki zębów?

Zwlekając z uzupełnieniem braków zębowych nawet pojedynczego zęba, sprawiamy, że twarz z wiekiem będzie wyglądała coraz bardziej niekorzystnie i może dochodzić do tworzenia się wad zgryzu, ponieważ zęby sąsiadujące z luką przechylają i przesuwają się w stronę brakującego zęba, a ząb przeciwstawny, dążąc do kontaktu zwarciowego, będzie powoli wysuwał się z kości, jest to tzw. efekt Godona.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.