fbpx

Stomatologia estetyczna – jak szybko odmłodzić uśmiech?

Autor Magdalena Błaszczak

Patrząc na twarze podświadomie postrzegamy niektóre uśmiechy jako młode i bardziej estetyczne. Nasz ekspert wyjaśnia, na co warto zwracać uwagę, gdy chcemy wyglądać na mniej lat, niż posiadamy.

lek. dent. Marzena Lachowska-Misiak

MSc in Specialized Orthodontics

Jaki uśmiech wydaje się starszy?

  • Z upływem czasu zmniejsza się napięcie tkanek miękkich. To powoduje, że pacjent podczas mowy eksponuje tylko dolne zęby.
  • Ekspozycja dolnych zębów występuje również u osób młodych, u których linia uśmiechu jest nieprawidłowa. W rezultacie wyglądają na więcej lat, niż mają w rzeczywistości.
  • Z wiekiem dochodzi do naturalnego ścierania się zębów. Również u młodych osób obserwujemy ich nadmierne starcie i przez to skrócenie. Taki uśmiech automatycznie dodaje twarzy lat.
  • Nie wolno lekceważyć braków w uzębieniu. Również w odcinkach bocznych. Są one często uważane za mało istotne przez pacjentów, bo „przecież ich nie widać”. Nic bardziej mylnego! Brak bocznych zębów powoduje obniżenie dolnego piętra twarzy. Dochodzi do braku właściwego podparcia policzków i warg. Dlatego bardzo istotne jest uzupełnianie brakujących zębów.
  • Wraz z wiekiem zmienia się także struktura zębów, przez co stają się ciemniejsze.

Jakie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej odmłodzą uśmiech?

  • Zadaniem ortodonty, stomatologa i protetyka jest zadbanie o odpowiednią ekspozycję zębów górnych. Dotyczy to zarówno wyglądu twarzy podczas uśmiechu, jak i położenia spoczynkowego warg.
  • Im większe i dłuższe zęby, a uśmiech pełniejszy, tym chętniej podświadomie postrzegamy daną osobę jako młodszą.
  • Ważny jest kształt, wielkość i wcześniej wspomniane odpowiednie proporcje. Jednak uśmiech przede wszystkim ma wyglądać naturalnie.
  • Warto zdecydować się na wybielanie, które powinno być poprzedzone wizytą higienizacyjną.
  • Zęby muszą być odpowiednio przygotowane. Wykwalifikowana higienistka powinna wykonać zabieg scalingu (usunięcia kamienia nazębnego) oraz piaskowania (usunięcia osadów). Nie należy jednak przesadzać ze zbyt jasnym odcieniem zębów, bo mogą wyglądać nienaturalnie. Czasem sam zabieg scalingu i piaskowania wystarcza, okazuje się że zęby mają jasny odcień. 

Stomatologia estetyczna – czy aparaty ortodontyczne mogą nosić osoby starsze?

Kiedyś do ortodonty zgłaszali się przede wszystkim rodzice z małymi dziećmi i nastolatkami. Obecnie dużą grupę pacjentów stanowią osoby dorosłe, również te w  bardzo dojrzałym wieku. Są to pacjenci nawet powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Na czym polega korekta girlandy dziąsłowej w stomatologii estetycznej?

W nowoczesnej stomatologii wykonuje się również korektę przebiegu girlandy dziąsłowej (linii dziąsła). Zabieg polega na zmniejszeniu ekspozycji dziąsła lub wyrównaniu asymetrii. To znacząco wpływa na estetykę uśmiechu. Dodatkowo można stosować innowacyjne zabiegi regeneracyjne tkanek miękkich i tkanki kostnej. Są to m.in. procedury z użyciem I-PRF, A-PRF (fibryny bogatopłytkowej uzyskiwanej z krwi własnej pacjenta), autologiczne przeszczepy dziąseł czy sterowaną regenerację kości (przy użyciu materiałów kości zastępczych).

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.