fbpx

Ślepota po podaniu kwasu hialuronowego – właśnie zanotowano pierwszy przypadek w Polsce!

Autor Magdalena Błaszczak
slepota

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych wydało komunikat. Zawarte w nim informacje wskazują, że do ślepoty doszło, podczas zabiegu korekty nosa. To wyjątkowo niebezpieczna partia twarzy, jeśli chodzi o iniekcje. Wymaga doskonałej znajomości anatomii.

Ślepota po podaniu kwasu hialuronowego – jak wyglądały objawy

Pierwsze objawy niedowidzenia wystąpiły tuż po zabiegu. Zamiast zareagować od razu, kobietę zatrzymano w gabinecie kosmetycznym na kilka godzin, aby one ustąpiły. Oczywiście tak się nie stało i pacjentka wróciła do domu. Dwa dni później kobieta wróciła do gabinetu kosmetycznego w fatalnym stanie. Objawy po dwóch dniach to:

  • całkowite niewidzenie na jedno oko,
  • wymioty
  • znaczne pogorszenie ogólnego stanu zdrowia,
  • uczucie braku sił

Ślepota po podaniu kwasu hialuronowego – leczenie

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia wezwano karetkę. W szpitalu okazało się, że pacjentka ma również objawy sugerujące udar. Obecnie przebywa w domu, ma zdiagnozowaną ślepotę jednego oka. Nie ma możliwości jej wyleczenia. Sytuacja wydarzyła się w gabinecie kosmetycznym, aczkolwiek zatkanie tętnicy ocznej może się przydarzyć również lekarzowi. Przypadek ten jest niewątpliwie tragedią osoby, której wykonano zabieg. Z drugiej strony, ukazuje problem braku regulacji, ustaleń, procedur i możliwości leczenia takich przypadków na oddziałach szpitalnych. 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
I BĄDŹ NA BIEŻĄCO

CZYTAJ TAKŻE

Ślepota jako powikłanie po podaniu wypełniaczy – przyczyny, zapobieganie, postępowanie

Zaburzenia widzenia są rzadkim, ale najpoważniejszym powikłaniem, występującym po zabiegach medycyny estetycznej z użyciem wypełniaczy. W tym przypadku czas jest na wagę złota. Szacuje się, że ślepota staje się nieodwracalna już po 90 minutach.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.