fbpx

Ptoza – jak uniknąć powikłania po podaniu botoksu?

Autor Magdalena Błaszczak
Ptoza - jak uniknąć tego powikłania po podaniu toksyny botulinowej?

O zabiegu toksyną botulinową nie można mówić „to tylko botoks”. On również niesie za sobą wiele powikłań. Jednym z nich jest ptoza powiek. 

Dr Robert Skibiński, lekarz medycyny estetycznej o ptozie powiek po podaniu toksyny botulinowej

Dr Robert Skibiński o powikłaniach po podaniu botoksu

Lekarz medycyny estetycznej, wykładowca akademicki, szkoleniowiec.

Ptoza jako powikłanie

Ptoza (łac.ptosis) to inaczej opadanie górnej powieki, objaw porażenia mięśni oka. Powieka może opadać częściowo lub całkowicie, utrudniając tym samym prawidłowe widzenie. Ptoza jako powikłanie po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zdarza się dość rzadko. Może objawiać się jako jedno lub obustronne opadnięcie powiek. Najczęściej występuje po niewłaściwym podaniu toksyny botulinowej podczas likwidowania lwiej zmarszczki, w okolicę między brwiami. Bywa też wynikiem podania toksyny w okolicę brwi.

Inne przyczyny ptozy: 

 • Starzenie  się organizmu. Z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśnia dźwigacza powieki górnej 
 • Powikłania po operacjach na oku lub po urazach 
 • Noszenie tzw. „twardych” soczewek kontaktowych 
 • Wrodzone małoocze lub wrodzone zaburzenia motoryki oka  
 • Urazy mięśni okoruchowych oraz innych struktur znajdujących się w sąsiedztwie oka 
 • Nowotwory, takie jak guzy gałki ocznej lub powieki
 • Porażenie mięśnia okoruchowego
 • Wrodzony lub nabyty zespołu Hornera. Te choroby są związane z uszkodzeniem lub przerwaniem części włókien nerwowych układu współczulnego
 • Miastenia (myasthenia gravis). Choroba, która powoduje zmniejszenie przekazywania impulsów z zakończeń nerwów ruchowych do mięśni i w efekcie zwiększonej męczliwości mięśni 
 • Zespoły zwane dystrofiami mięśniowymi, które powodują zanik danej grupy mięśniowej 
 • Miopatia, czyli osłabienie mięśni wynikające z nieprawidłowej funkcji włókien mięśniowych. Najczęściej jej przyczyną jest zapalenie danego mięśnia lub grupy mięśni
 • Przyczyny związane z ośrodkowym układem nerwowym: uszkodzenia w korze mózgu i w jądrach podstawnych

Jako powikłanie po podaniu toksyny botulinowej, ptoza wystąpiła u znanej influencerki z Chicago, @somethingwhitty, można zobaczyć je w filmiku niżej.

Ile czasu po podaniu botoksu pojawia się ptoza?

Zwykle powieka zaczyna opadać nie od razu, ale w momencie gdy zaczyna działać toksyna botulinowa. Powikłanie jest więc widoczne po 3-4 dniach od zabiegu. Najczęściej ustępuje po 3-6 tygodniach, choć może utrzymywać się przez cały czas działania toksyny botulinowej, czyli nawet przez sześć miesięcy. 

Jak się leczy ptozę?

Lekarz może podjąć odpowiednie leczenie, aby przyspieszyć powrót sparaliżowanych mięśni do normalnej aktywności i skrócić czas działania toksyny botulinowej. Może do tego wykorzystać krople z apraklonidyną. Takie działanie ma sens jeśli opadają powieki, a nie brwi. 
Inne przyczyny ptozy (nie wynikające z podania toksyny botulinowej) najskuteczniej leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego. 

Ptoza jako powikłanie po podaniu botoksu może pojawić się gdy:

 • Substancja jest niewłaściwie rozcieńczona i ma za wysokie stężenie neurotoksyny.
 • Osoba wykonywująca zabieg nie ma doświadczenia lub nie posiada właściwych kwalifikacji
 • Toksyna jest podana w zbyt dużej dawce
 • Nie przestrzegane są zalecenia zabiegowe
 • Substancja podawana jest w niewłaściwe miejsca

Warto pamiętać, że botoks jest lekiem i powinien być podawany tylko przez lekarza. W wypadkach takich powikłań kluczowa jest jego umiejętność radzenia sobie z  powikłaniami. Dlatego o zabiegu z toksyną botulinową nie można mówić – „to tylko botoks”.

CZYTAJ TAKŻE

Martwica skóry – objawy, postępowanie

Aby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, trzeba mieć oczywiście odpowiednie uprawnienia. Warto sobie uświadomić, że żaden, nawet pozornie błahy zabieg, nie jest w stu procentach bezpieczny. Niezbędna jest perfekcyjna znajomość anatomii twarzy oraz spora dawka pokory. 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.