Wiktoria Panfil-Skupińska o dysfunkcjach i leczeniu dna miednicy
Fizjoterapeuta uroginekologiczny, neurorozwojowy, certyfikowany terapeuta INPP.
Dysfunkcje dna miednicy to głównie przewlekły ból miednicy oraz dysfunkcje seksualne
Występują one z dużym rozpowszechnieniem w populacji światowej, znacząco pogarszając jakość życia cierpiących na nie pacjentek oraz pacjentów. W swej praktyce gabinetowej mam możliwość korzystania z nowoczesnej formy wspomagania fizjoterapii uroginekologicznej. Jest to system terapii radiofrekwencyjnej ze stałą częstotliwością 448 kHz. Zabieg z wykorzystaniem tego systemu terapii jest skuteczny w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu i obniżenia narządów rodnych. Pozwala uniknąć konieczności operacji lub opóźnia ją. System ten w pełni umożliwia wykorzystanie wiedzy oraz umiejętności manualnych terapeuty do realizacji zadanych celów terapeutycznych. Od pewnego czasu w Hiszpanii, uznani fizjoterapeuci i specjaliści w tej dziedzinie stosują empirycznie terapię monopolarną pojemnościowo-rezystancyjną z częstotliwością radiową 448 kHz.
Analiza statystyczna danych klinicznych wskazuje na znaczącą poprawę w zakresie dolegliwości bólowych w obrębie miednicy mniejszej, poprawy jakości blizny, zmniejszenia hipertonii MDM oraz wyraźną poprawę w zakresie dyspareunii (poprawa kliniczna>60% populacji). Badanie to dowodzi bezpieczeństwa, pewności i skuteczności systemu terapii radiofrekwencyjnej ze stałą częstotliwością 448 kHz. stosowanego w połączeniu z innymi technikami fizjoterapeutycznymi.
Terapia radiofrekwencyjna w leczniu dysfunkcji dna miednicy.
System terapii radiofrekwencyjnej ze stałą częstotliwością 448 kHz może być stosowany w połączeniu z terapią manualną i ćwiczeniami. Zmniejsza ból, zwiększa przepływ krwi i rozluźnia tkankę mięśniową. Leczenie z użyciem systemu terapii radiofrekwencyjnej ze stałą częstotliwością 448 kHz powoduje zwiększenie proliferacji komórek, stymuluje komórkową wewnętrzną i zewnętrzna wymianę jonową. Przywraca naturalny potencjał elektryczny błony komórkowej. Zwiększa jej przenikalność powodując jednocześnie odpowiednio długi ruch boczny jonów. Dzięki temu komórka jest w stanie wydalić toksyny i produkty przemiany materii, pobrać bardzo dużą ilość tlenu co między innymi wpływa na przyśpieszenie procesów regeneracyjnych. Utrzymanie prawidłowej biologii komórki, działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia przez pacjenta.
Wskazania do terapii radiofrekwencyjnej:
- Nietrzymanie moczu
- Obniżenie narządów miednicy mniejszej
- Hemoroidy
- Blizna po epizjotomii, pęknięciu krocza i cesarskim cięciu
- Przewlekłe stany bólowe
- Poprawa jakość funkcjonowania MDM
- Poprawa kontroli wytrysku poprzez zapewnienie napięcia w obszarze miednicy
- Rozejście mięśnia prostego brzucha
- Stany zapalne
- Wulwodynia
- Suchość pochwy
- Nietrzymanie moczu
- Zaparcia
- Szczeliny odbytu
- Stany pooperacyjne
Poporodowe SOS – zbyt luźna pochwa
Utrata elastyczności pochwy jest bardzo często związana z porodem naturalnym oraz dużą wielkością płodu. Istnieją jednak technologie, które pomagają te szkody skutecznie naprawić. ..