Utrata elastyczności pochwy jest bardzo często związana z porodem naturalnym oraz dużą wielkością płodu. Istnieją jednak technologie, które pomagają te szkody skutecznie naprawić.
dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska o problemie i leczeniu zbyt luźnej pochwy
lekarz medycyny estetycznej i ginekolog, klinika Estebelle
Jakie uszkodzenia może powodować poród naturalny?
Poród drogami natury często kończy się urazami ścian pochwy, pęknięciami lub krwiakami. Te w bardzo znaczący sposób zaburzają anatomię i funkcjonalność kobiecego narządu. Uszkodzenia poporodowe są najczęściej zabezpieczane chirurgicznie zaraz po wystąpieniu. Jednak jeżeli dojdzie do nich w okolicy głębszych tkanek miednicy mniejszej (mięśni przepony miednicy) skutki często ujawniają się dopiero po wielu latach po porodzie. Czynnikami, które wówczas je wywołują są: ciężka praca fizyczna, głównie w warunkach stojących, zmiany hormonalne, wyczynowe uprawianie niektórych dyscyplin sportu, pewne zachowania seksualne. Dużym problemem spowodowanym porodem jest też utrata elastyczności pochwy.
Jaki zabieg powoduje obkurczenie ścian pochwy?
Panaceum na te problemy stanowi laser CO2. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjentki opisują odczuwanie ciepła, ale nie opisują go jako nieprzyjemne. Jeżeli zabiegowi laserowemu są poddawane zewnętrzne narządy płciowe, można zastosować znieczulenie nasiękowe lub maść znieczulającą z lidokainą. Zwykle wykonanie jednego zabiegu jest wystarczające dla uzyskania odpowiedniego efektu. Jednak w przypadku uskarżania się na wysiłkowe nietrzymanie moczu procedurę zwykle należy powtórzyć. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu, jest on możliwy po czterech tygodniach.
Jak działa laser CO2?
Technologia lasera zyskała akceptację jako bezpieczna, precyzyjna oraz skuteczna metoda odnawiania i rekonstrukcji skóry. Stosuje się ją również w dziedzinie chirurgii plastycznej i dermatologii. Podstawą działania lasera CO2 jest zarówno efekt termiczny jak i ablacyjny. Naskórek lub błona śluzowa są podawane energii frakcyjnej, wywołuje to kaskadę gojenia się rany z późniejszym tworzeniem nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co przekłada się na grubszą oraz zdrowszą skórę. Laser działa poprzez emisje pikselową (jak stempel) – czyli poprzez jednoczesną emisję lasera w kilkadziesiąt (81) punktów ze stała energią.