fbpx

Co skuteczniej stymuluje i odmładza skórę – polinukleotydy czy kwas hialuronowy?

Autor Magdalena Błaszczak
polinukleotydy-kwas-hialuronowy

Dr Anna Telenga o działaniu polinukleotydów
i kwasu hialuronowego

Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, specjalista chorób wewnętrznych
Sensuel Clinic

Czym są polinukleotydy?

 • To związki, z których zbudowany jest DNA i RNA, czyli materiał genetyczny komórek.
 • Biorą również udział w szlakach metabolicznych w naszym organizmie.
 • Poprzez łączenie się z receptorami na komórkach mogą oddziaływać na funkcję komórek.
 • W medycynie estetycznej zawieszone w żelu polinukleotydy znalazły zastosowanie jako substancje stymulujące procesy naprawcze w skórze.

Co wyróżnia polinukleotydy od kwasu hialuronowego?

 • Polinukleotydy zawarte w żelu zatrzymują wodę. Podobnie jak stosowany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy.
 • Obydwa składniki wpływają  na poprawę nawilżenia skóry. Wpływają też na poprawę „warunków życia” fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.
 • W odróżnieniu jednak od kwasu hialuronowego zawarte w żelu polinukleotydy stymulują receptory znajdujące się na fibroblastach. W ten sposób wpływają na ich funkcję.
 • Stymulują dojrzewanie fibroblastów, pobudzają je do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny – substancji odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność, młody i zdrowy wygląd skóry.
 • Polinukleotydy wpływają również na poprawę mikrokrążenia w skórze, co przekłada się na lepsze odżywienie skóry i poprawę jej kolorytu.
 • Co więcej – sama budowa chemiczna polinukleotydów umożliwia im wiązanie szkodliwych wolnych rodników. To dodatkowo wywiera działanie przeciwstarzeniowe.

Jak stymuluje i odmładza skórę kwas hialuronowy?

Jest on naturalnym elementem wchodzącym w skład macierzy międzykomórkowej. Podany do skóry właściwej lub tkanki podskórnej będzie wywierał korzystny wpływ na skórę.

Niesieciowany chemicznie kwas hialuronowy, zwłaszcza gdy zastosujemy równolegle łańcuchy o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, wywiera szereg korzystnych efektów na skórę:

 • Sprzyja szybszemu gojeniu się ran.
 • W badaniach in vitro wykazywano, że pod wpływem takiej mieszanki kwasu hialuronowego zwiększa się zawartość białek macierzy międzykomórkowej.
 • powoduje wzrost syntezy kolagenu i elastyny w skórze.
 • Poprawi funkcjonowanie adipocytów (komórek tłuszczowych) w tkance podskórnej. Ma to również niebagatelne znaczenie dla procesu starzenia się.

Zatem kwas hialuronowy wykorzystywany w biostymulacji powinien być podawany w głębsze warstwy skóry właściwej lub podskórnie, bo tam właśnie wywiera działanie.

CZYTAJ TAKŻE

Odmładzające zabiegi pod oczy

Okolica oka ma bardzo duży wpływ na postrzeganie twarzy, bo widać na niej zmęczenie i smutek. Jest również bardzo dynamiczna – ruchy mięśni mimicznych i przepływ chłonki wpływają na zmienność tego obszaru w ciągu doby.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.