Nazwa tego schorzenia – obrzęk Quinckego – pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza Heinricha Quinckego. Jako pierwszy opisał to zjawisko w 1882 roku. Objawia się ono się nabrzmieniem (obrzękiem) skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Jest to wynik nieprawidłowej, nadmiernej przepuszczalności naczyń.
Dr Dominik Kalinowski o obrzęku naczyniowym Quinckego
lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej
Czym charakteryzuje się obrzęk Quinckego?
Schorzenie to jest:
- najczęściej mało bolesne lub bezbolesne;
- niezapalne;
- nie poddaje się uciskowi;
- nie powoduje świądu skóry;
- obejmuje najczęściej twarz;
- w większości przypadków ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia, do 72 godzin.
Kiedy obrzęk Quinckego zagraża życiu?
Zdarzają się także obrzęki w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jeśli są zlokalizowane w gardle lub krtani, grozi to zamknięciem dróg oddechowych. Może to doprowadzić do asfikcji i w rezultacie – do śmierci. Zdarza się, że obrzęk naczynioruchowy jest zapowiedzią ciężkiej uogólnionej reakcji alergicznej, czyli anafilaksji. Może w niej dojść do zagrażającego życiu gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego.
Obrzęk Quinckego a pokrzywka
U połowy chorych z obrzękiem pojawiają się na skórze bąble. U chorych z pokrzywką i obrzękiem naczynioruchowym przyczyną choroby jest często uczulenie na leki, ukąszenia owadów. Czasami pacjent odczuwa objawy przepowiadające, po których nagle pojawia się obrzęk naczynioruchowy. Należą do nich bóle głowy, mrowienie, pojawiający się rumień.
Leczenie obrzęku Quinckego
W przypadku schorzenia na tle alergicznym stosuje się leki antyhistaminowe, na przykład:
- ceteryzynę;
- cynaryzynę;
- kortykosterydy.
Obrzęk Quinckego po podaniu hialuronidazy w obrębie ust
Jeszcze kilka lat temu hialuronidazę podawano bardzo rzadko. Reakcje alergiczne (w tym obrzęk) występowały więc również dużo rzadziej, niż obecnie. Dzisiaj zabieg ten jest bardzo popularny. Coraz więcej osób używa hialuronidazy do modelowania ust. Podaje go na przykład, aby rozpuścić wcześniej podany kwas i ostrzyknąć wargi na nowo. W wielu gabinetach używa się hialuronidazy z jadem błonkoskrzydłych, a ta może spowodować groźne reakcje alergiczne. Dlatego przed zabiegiem trzeba koniecznie przeprowadzić próbę uczuleniową. Przykładem jest TikTokerka Ruby, u której wykonano zabieg z użyciem hialuronidazy w celu modelowania ust. Na zdjęciach niżej można zobaczyć, jak obrzęk wyglądał od razu po zabiegu i jak postępował, dopóki nie dotarła do szpitala.
Wypełnianie tej części twarzy to nadal jedna z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych medycyny estetycznej. Niestety, często wiąże się z powikłaniami. Można je naprawić za pomocą hialuronidazy …
Hialuronidaza posiada zdolność do rozkładu długich łańcuchów usieciowanego kwasu hialuronowego na krótsze fragmenty przez rozpad wiązań między jego cząsteczkami. Powinna być podawana pod ścisłą kontrolą …