Dzięki niemu usta będą wyglądały dobrze nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale także wiele miesięcy później.

dr n. med. Aleksandra Walczak o wyborze kwasu hialuronowego do modelowania ust
lekarz medycyny estetycznej
W środowisku osób skupionych wokół medycyny estetycznej, zarówno polskim, jak i zagranicznym, tematy opisujące techniki modelowania ust oraz okolicy okołoustnej podejmowane są coraz dokładniej i w sposób coraz bardziej specjalistyczny. Obszar ten jest wyjątkowo wymagający i wymusza zastosowanie wielu zróżnicowanych technik, niejednokrotnie łączonych podczas jednego zabiegu, oraz przede wszystkim – spersonalizowanego podejścia do pacjenta. Nie dajmy się skusić złotym standardom czy obietnicom typu „piękne usta w 5 minut”. Złożoność budowy ust i okolicy okołoustnej oraz ich dynamika, za którą odpowiada rozbudowany aparat mięśniowy, dyktują warunki i kształtują estetyczną rzeczywistość, w której dla najlepszego efektu powinniśmy się poruszać powoli i z rozsądkiem. Ważne jest nie tylko to, aby usta wyglądały dobrze bezpośrednio po zabiegu, lecz także wiele tygodni czy miesięcy później.
Dobór preparatu
W moim odczuciu doskonałym preparatem do modelowania ust jest kwas hialuronowy, który jest miękki i elastyczny. Plastyczny produkt pozwala zachować mimikę i jednocześnie daje możliwość korekcji. Dodatkowym aspektem, który może bezpośrednio wpływać na efekty zabiegowe, jest wielkość cząsteczki. W zabiegach modelowania czy nawilżania ust świetnie sprawdzają się kwas hialuronowy mało- i średniocząsteczkowy. Odpowiednie właściwości produktu powinny także zapewniać wysoki stopień integracji z tkanką pacjenta. Taka zdolność integracji jest niezwykle przydatna w sytuacjach, w których mamy do czynienia ze złożoną korekcją ust o wymagającym pierwotnym kształcie i potrzebujemy umieścić produkt na różnych poziomach, w tym bardziej powierzchownie. Może się to wiązać z powstaniem drobnych grudek, które – w przypadku preparatu dobrze integrującego się z tkanką – wchłoną się samoistnie w przeciągu kilku dni po zabiegu. Produkty miękkie, plastyczne świetnie sprawdzają się nie tylko do modelowania, lecz także do zabiegów nawilżających, które mogą być traktowane jako zabiegi niezależne lub jako procedury wstępnie przygotowujące usta do dalszych zabiegów korekcyjnych.
Kwas do zadań specjalnych
Drugą grupą preparatów, które zasługują na uwagę wśród materiałów używanych w zabiegach okolicy ust, są rodzaje kwasu hialuronowego, których technologia sieciowania powoduje, że zachowują się poniekąd jak implant. Daje to możliwość precyzyjnej korekcji oraz pewność, że preparat pozostanie w miejscu podania. Taki rodzaj produktów sprawdza się między innymi w przypadku niestabilnego konturu ust i zwiększonego ryzyka migracji kwasu hialuronowego poza czerwień wargową.
Niezbędna kwalifikacja
Bardzo przydatne w przedzabiegowej ocenie są skale oceny ust. Przykładem takiej skali jest diagram Harmony (Galderma). Dzięki niemu jesteśmy w stanie usystematyzować wnioski z oceny takich parametrów jak:
- proporcje zarówno samych warg, jak i ust względem dolnej części twarzy;
- dynamika, symetria, jakość skóry;
- kształt, na który składają się takie cechy jak: projekcja, objętość i kontur.
Przeanalizowanie wspomnianych elementów razem z pacjentem pomaga nie tylko określić wspólne cele zabiegowe, lecz także buduje świadomość pacjenta.