fbpx

Na co warto uważać podając toksynę botulinową?

Autor Przemek
toksyna botulinowa

Jest bezpieczną substancją, stosowaną w medycynie estetycznej już od ponad 20 lat. Jej podstawowa funkcja to porażanie mięśni mimicznych, co skutkuje likwidacją zmarszczek i prewencją powstawania nowych. Nieumiejętnie podana może jednak dać bardzo dokuczliwe powikłania.

Anita Maciejewska

dr n. med i n. o zdr. Monika Anita Maciejewska o toksynie botulinowej

certyfikowany lekarz Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej,
specjalista otolaryngologii – chirurgii głowy i szyi

Jaki niekorzystny wpływ może mieć toksyna botulinowa na wygląd ust?

– Podczas leczenia z zastosowaniem toksyny botulinowej może dojść do obniżenia wargi górnej i asymetrii.

– Jest to rzadkie powikłanie, obserwowane, gdy toksyna jest wstrzykiwana poniżej górnego brzegu łuku jarzmowego lub zbyt nisko wzdłuż ścian bocznych nosa.

– Przez to dyfunduje do mięśni unoszących wargę górną, tj. do dźwigacza wargi górnej, skrzydełka nosa i dźwigacza wargi górnej.

– Prowadzi to do asymetrii i opadania wargi górnej, a nawet trudności w mówieniu i jedzeniu.

Wpływ toksyny botulinowej na aparat mowy

Zbyt duża dawka toksyny może spowodować wiele różnych niekorzystnych zmian funkcjonalnych, na przykład:

– niezdolność do tworzenia określonych liter,

niezdolność wypowiadania różnych dźwięków,

– trudność z wypowiadaniem różnych słów,

– upośledzenia zamykania ust ;

– w konsekwencji może to  prowadzić do trudności z utrzymaniem płynów w jamie ustnej i ślinotoku.

Peptydy rozkurczające – czy mają szansę zastąpić botoks?

Naukowcy wciąż poszukują nowych substancji, których efekt działania będzie zbliżony do toksyny botulinowej. Jednym z odkryć ostatnich lat są peptydy rozkurczające (neuropeptydy), do których należą m.in.: argirelina, adenoksyna, SYN-AKE. Jakie preparaty z tymi składnikami są godne polecenia?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.