fbpx

Peptydy rozkurczające – czy mają szansę zastąpić neurotoksynę?

Autor Magdalena Błaszczak
peptydy-rozkurczajace

Naukowcy wciąż poszukują nowych substancji, których efekt działania będzie zbliżony do toksyny botulinowej. Jednym z odkryć ostatnich lat są peptydy rozkurczające (neuropeptydy), do których należą m.in.: argirelina, adenoksyna, SYN-AKE. Jakie preparaty z tymi składnikami są godne polecenia?

Marlena Ratajczyk

Marlena Ratajczyk

Kosmetolog, szkoleniowiec marki Dives Med. Od 15 lat zawodowo związana z branżą medyczną i kosmetyczną

Rodzaje peptydów

Ze względu na mechanizm działania peptydów, a tym samym na efekt oddziaływania na skórę, można je podzielić na 3 grupy: peptydy transportujące, peptydy sygnałowe oraz peptydy rozkurczające tzw. peptydowe inhibitory neurotransmiterów. Na szczególną uwagę zasługują peptydy o działaniu rozkurczającym mięśnie, ponieważ wykazują najintensywniejsze działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące. Prekursorem tej grupy peptydów biomimetycznych jest znany i nadal popularny – botoks, a więc toksyna botulinowa, stosowana w medycynie estetycznej od wielu lat w celu blokowania połączeń płytki nerwowo-mięśniowej i w efekcie usuwająca zmarszczki mimiczne.

Argirelina – gwiazda wśród peptydów rozkurczających

Wieloletnia praca biotechnologów nad syntetycznymi pochodnymi o działaniu alternatywnym do toksyny botulinowej (ale o znacznie mniejszej tokstyczności) doprowadziła do uzyskania najbardziej znanego neuropeptydu o nazwie Argirelina® (Acetyl Hexapeptide-3).

  • Jest to niskocząsteczkowy heksapeptyd o sekwencji Ac-Glu-Glu-Met-Gln-Arg-Arg-amid działający jako inhibitor uwalniania acetylocholiny (neurotransmitera synaptycznego) w płytkach motorycznych mięśni mimicznych, ograniczając ich nadmierny skurcz.

  • Mówiąc wprost, ten neuropeptyd rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek mimicznych i dlatego doskonale sprawdza się w walce z bruzdami w okolicy ust, oczu czy czoła.

  • Wyniki badań in vivo przeprowadzone w grupie kobiet, wykazały skuteczne działanie tego heksapeptydu – odnotowano spłycenie zmarszczek mimicznych nawet o 30%. Dzięki temu Argirelina szybko zyskała miano substancji botox-like, która na stałe znalazła zastosowanie nie tylko w kosmetykach, ale również w produktach profesjonalnych (mezokoktajlach) stosowanych do zabiegów mezoterapii, wśród których warto polecić Argireline Peptide 10% Dives Med.

  • Doskonałe efekty uzyskuje się także poprzez lifting biomimetyczny. Jest to niechirurgiczny rodzaj liftingu, polegający na wprowadzaniu w skórę substancji będącej połączeniem peptydów biomimetycznych oraz kwasu hialuronowego. Takie działanie ma mezokoktajl BTX Dives Med.

Polecane produkty z peptydami rozkurczającymi

Argireline Peptide 10% Dives Med 

Jest to ekobotox o działaniu alternatywnym do toksyny botulinowej, powodujący silne wygładzenie zmarszczek mimicznych, który może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do innych produktów Dives Med. Jego działanie „botox-like” polega na relaksacji napięcia mięśni mimicznych skóry twarzy, co zapobiega formowaniu się nowych zmarszczek ekspresyjnych oraz spłyca i powstrzymuje pogłębianie się już obecnych.

BTX Dives Med 

Ten mezokoktajl zapewnia rewitalizację, nawodnienie i odmłodzenie skóry dzięki połączeniu dwóch kluczowych składników aktywnych – kwasu hialuronowego (który nawilża, wygładza zmarszczki, poprawia objętość i teksturę skóry, a także stymuluje aktywność fibroblastów i syntezę kolagenu) oraz heksapeptyd argireliny działający rozkurczająco na mięśnie, dzięki czemu wypłyceniu ulegają zmarszczki mimiczne, a nawet głębsze bruzdy, zapobiega także powstawaniu kolejnych linii i bruzd.

Peptyd rozkurczający SYN-AKE stosowany w kosmetykach

Innym podobnie działającym peptydem rozkurczającym, stosowanym częściej w recepturach kosmetycznych jest tripeptyd SYN-AKE®, (dipeptide diaminobutyroyl benzylamide diacetate) antagonista acetylocholiny, będącej neurotransmiterem receptorów cholinergicznych (mnAChR). SYN-AKE® blokuje receptory postsynaptyczne w płytkach motorycznych mięśni mimicznych, uniemożliwiając wiązanie acetylocholiny, czego wynikiem jest zahamowanie informacji o skurczu mięśni, a w konsekwencji spłycenie i wygładzenie zmarszczek w okolicach mimicznych.

Adenoksyna i inne neuropeptydy

Kolejnymi neuropeptydami działającymi bardzo podobnie do wspomnianych wyżej związków są: adenoksyna, acetylo-glutamylo-heksapeptyd-1, Leuphasyl® . Wszystkie wymienione neuropeptydy dodatkowo zmniejszają stany zapalne skóry (w tym podrażnienie, pieczenie, swędzenie), oraz sprawiają, że skóra wygląda na bardziej wypoczętą.

Peptydy rozkurczające – przyszłość branży beauty

Jak widać, nauka nie poddaje się w nierównej walce z czasem, czego dowodem są przełomowe odkrycia medycyny i dostarczanie coraz nowszych rozwiązań, zwłaszcza w zakresie substancji alternatywnych do botoksu (substancje botoks-like).  Biomimetyki są znane i wykorzystywane już od kilku lat, jednak metodyka ich zastosowania podlega ciągłej innowacji oraz, jak twierdzą specjaliści, bardzo dobrze rokuje na przyszłość – zapewne więc w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się jeszcze nowsze i bardziej udoskonalone neuropeptydy.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.