fbpx

Mezoterapia mikroigłowa – jakie powikłania może powodować?

Autor Magdalena Błaszczak
mezoterapia-mikroiglowa-powiklania

Mezoterapia mikroigłowa to bardzo popularny i bardzo bezpieczny zabieg, jednak i ona może powodować powikłania.  Czym zazwyczaj są wywołane?

Karolina Koszela

magister kosmetolog z Kliniki Pawlikowski w Łodzi z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w zabiegach pielęgnacyjnych skóry twarzy i ciała, zwłaszcza przeciwstarzeniowych, opartych o zasadę kosmetologii regeneracyjnej.

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Metoda podania preparatów w głąb skóry z zastosowaniem mikronakłuć jest prawdopodobnie najpopularniejszym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Mezoterapia igłowa (mikronakłuwanie) wywodzi się z iniekcji, czyli z podawania igłą preparatu o celowanym działaniu – rewitalizującym, terapeutycznym.

Te zalecenia zmniejszają ryzyko powikłań

Po zabiegu mikronakłuwania pacjent może się spodziewać niewielkiego obrzęku, zaczerwienienia skóry w postaci przemijającego rumienia, wynaczynienia (mikrokrwawienia), uczucia pieczenia jak po intensywnym opalaniu, tkliwości skóry na dotyk. Około 2–3 dni po zabiegu może wystąpić łuszczenie się skóry, przesuszenie i mikrostrupki. Warto uwzględnić tę reakcję skóry przed i po zabiegu oraz wdrożyć odpowiednie procedury w trosce o to, by czas rekonwalescencji był jak najkrótszy.

 • Należy zalecić pacjentowi, by nie spożywał alkoholu, nie korzystał z sauny, solarium i basenu
 • Ważne jest, aby unikał też intensywnych ćwiczeń fizycznych
 • Nie wolno narażać skóry na czynniki drażniące chemicznie lub mechanicznie
 • Konieczne jest stosowanie kremów i preparatów regenerujących i silnie nawilżających, zapewniających wysoki stopień fotoochrony SPF 50
 • Wskazane jest spożywanie dużej ilości wody (2 l), naparów z ziół, rumianku, pokrzywy.

Jakie powikłania po mezoterapii mikroigłowej pojawiają się najczęściej?

Mikronakłuwanie to kontrolowane uszkodzenie skóry i następujący po nim proces zapalny, który warunkuje aktywowanie mechanizmów autoregeneracyjnych skóry. Mogą się w związku z tym pojawić reakcje niepożądane:

 • alergie
 • wydłużony okres gojenia
 • bliznowce – w przypadku nieuwzględnienia skłonności skóry i zbyt dużej mocy igieł na dużych głębokościach.

Warto wiedzieć, że trudniejsze gojenie się skóry po mezoterapii mikroigłowej może być spowodowane określonymi schorzeniami – na przykład nieuświadomioną cukrzycą lub zapalnym procesem chorobowym w organizmie. Istotne jest także to, że w tym zabiegu występuje jednak stosunkowo mało powikłań. Duże doświadczenie kosmetologa i dobór procedury znacząco zmniejszają to ryzyko, a często redukują je do zera.

Rekonwalescencja po mezoterapii mikroigłowej

Zazwyczaj rekonwalescencja trwa ok. 2–3 dni po zabiegu. Ogranicza się do pielęgnacji przesuszonej, podrażnionej skóry w oparciu o preparaty odżywcze, nawilżające i wspomagające regenerację, zawierające takie substancje aktywne jak:

 • wyciąg z krokusa złocistego,
 • czarny ryż,
 • beta-glukany,
 • prawoślaz lekarski.

Powinno się używać w tym czasie dobrej jakości preparatów, nie zostawiać skóry bez ochrony oraz dużo pić. Dobrze nawilżona skóra lepiej się goi, co wynika z naukowo przebadanych biomechanizmów tkankowych.

Przeciwskazania do mezoterapii mikroigłowej

W przypadku tego zabiegu przeciwwskazania do jego wykonania są bardzo standardowe i nie wykraczają poza te, które pojawiają się przy innych procedurach kosmetologicznych:

 • okres ciąży i laktacji,
 • nowotwory i stany po nowotworach,
 • wirusowe stany skóry, np. opryszczka,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • otwarte przerwanie ciągłości tkanki: rany, niegojące się lub takie, które się trudno goją.

Jak wybrać najlepsze urządzenie do mezoterapii mikroigłowej i frakcyjnej?

Mezoterapia mikroigłowa i frakcyjna – jak działa? Perforacja skóry prowokuje procesy autonaprawcze, pobudzona zostaje aktywność fibroblastów…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.