fbpx

Czym się kierować wybierając kwas hialuronowy?

Autor Magdalena Błaszczak
jak-wybrac-kwas-hialuronowy

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są najczęściej stosowanymi wypełniaczami tkanek miękkich. Leczą niedobory objętości twarzy, konturują ją, pomagają odmłodzić.  Chociaż wydają się mieć podobne właściwości, to ich cechy dotyczące reologii, odporności termicznej i bezpieczeństwa stosowania różnią się na wiele sposobów. Jak wybrać te najlepsze?

Łukasz Ordynowski

Łukasz Ordynowski o wypełniaczach na bazie kwasu hialuronowego

specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, lekarz medycyny estetycznej

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to polisacharyd, naturalny biopolimer. Składa się z jednakowych cegiełek występującego naprzemiennie kwasu D-glukuronowego oraz N-acetylo-D-glukozaminy w charakterystycznej konfiguracji wiązań B(1-4) i B (1-3) glikozydowych. Nie posiada specyficzności gatunkowej, a naturalnie występujący posiada masę cząsteczkową 10(2)-10(4) kDa. Zadaniem cząsteczki kwasu hialuronowego jest ściąganie cząsteczek wody w stosunku 1:250. Dzięki temu macierz międzykomórkowa skóry właściwej jest prawidłowo nawilżona. To zapewnia całej strukturze elastyczność i napięcie. 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego jak i tempo naturalnej biosyntezy ulega zmniejszeniu. Dzięki pracom wykonywanym nad nim ponad 20 lat temu dla potrzeb okulistycznych, odkryto także jego dobroczynny wpływ na procesy regeneracji i nawilżenia skóry. Tak oto narodziło się jedno z najczęściej używanych narzędzi w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.
Dzisiaj używa się go głównie do:

  • przywrócenia prawidłowego kondycjonowania skóry, 
  • poprawy geometrii twarzy, 
  • uzupełnienia ubytków wolumetrycznych,
  • modelowania tkanek miękkich.

Kwas hialuronowy – jak się zmieniały wypełniacze na przestrzeni lat

Bioimplanty z kwasem hialuronowym w trakcie swojej ewolucji musiały zmierzyć się z kilkoma podstawowymi kwestiami. Dzięki temu zyskały miano produktów trwałych, skutecznych i bezpiecznych. Najważniejsze aspekty to:

  • Trwałość. W warunkach naturalnych obrót kwasu hialuronowego, jego degradacja jak i resynteza to kwestia godzin lub w najlepszym wypadku dni. 
  • Skuteczność. Oczekujemy innych właściwości fizyko-chemicznych od produktu dedykowanego do nawilżenia, a innych od produktów wolumetrycznych, które potrafią stworzyć podporę dla tkanek miękkich.
  • Bezpieczeństwo. Produkty na bazie kwasu hialuronowego z grupy medical device podaje się do organizmu na różne sposoby: pod lub pośródskórnie, podmięśniowo, na okolice okostną. Ważny jest wpływ preparatów na otaczające tkanki. Skóra jako narząd immunologiczny wymaga ostrożnego i przemyślanego podejścia w kwestii stymulacji. 

Kwas hialuronowy – na co warto zwracać uwagę

Jednym z liderów na światowym rynku preparatów z kwasem hialuronowym od lat jest francuski producent wypełniaczy skórnych. Od początku stawiał na innowacyjność i najwyższą jakość finalnego produktu. Dzięki prowadzeniu produkcji we Francji, zawsze obowiązywały go najwyższe normy certyfikowania oraz standardy ISO. Dotyczyło to zarówno samej substancji z kwasem hialuronowym, ale także kwestii technicznych – a więc materiału z jakiego pochodzi strzykawka, tłok, gumowe elementy. Dotyczyło to również ilości cyklów sterylizacji produktu zanim dostanie się on do rąk lekarza. Zwracam na tą kwestię szczególną uwagę, gdyż produkty do iniekcji na bazie kwasu hialuronowego nie są lekami. Z natury przechodzą mniej wymagający proces rejestracji. Dla lekarzy praktyków oznacza to, że ich bezpieczeństwo stosowania może być wątpliwe, a możliwość powstania powikłań odległych nieznana. 

Kwas hialuronowy – jak sprawdzić czy jest dobry?

Przed wyborem producenta preparatów warto:

  • sprawdzić certyfikaty,
  • dokonać przeglądu jednostek akredytujących, 
  • sprawdzić umiejscowienie fabryk.

Kwestia trwałości została rozwiązana niejako podwójnie. Standardowym składnikiem sieciujący jest BDDE (ester diglicydowy 1,4 – butanodiolu – najczęściej stosowana przez renomowanych producentów substancja sieciująca). Dodano do niej innowacyjnie, także naturalne polihydroksylowe alkohole, takie jak mannitol oraz sorbitol. Dzięki temu zwiększono stabilność preparatu w strzykawce oraz uzyskano działanie antyoksydacyjne już po podaniu produktu w skórę. To oznacza ochronę kwasu przed degradacją na skutek działania wolnych rodników tlenowych tuż po iniekcji. 

Kwas hialuronowy – jak ocenić jego skuteczność?

Skuteczność możemy ocenić na podstawie:

  • zachowania się produktu w tkankach,
  • możliwości uzyskania pożądanego rezultatu zabiegu, 
  • obserwując jak preparat dopasowuje się do mimiki twarzy i ruchu tkanek. 

Jest to zagadnienie dość skomplikowane, które zostało rozwiązane dzięki zastosowaniu technologii IPN – like.  To dwie niezależne sieci monofazowe o różnej elastyczności, przesuwające się względem siebie. Zapewnia to zarówno trwałość produktu, jak i łatwość podania, oraz doskonałą adaptację w tkankach. Odpowiedni  stosunek poziomu sieciowania oraz ilość kwasu hialuronowego na mg produktu, daje szeroką skalę wiskoelastyczności. To w rezultacie przekłada się na pełną gamę produktów od nawilżających, przez wysoce wolumetryczne,  przeznaczone do odbudowy i podpory.

Zostaw komentarz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.