Moim zdaniem jeżeli ktoś decyduje się na zabiegową redukcję masy ciała, połączoną z kształtowaniem sylwetki, najlepszym rozwiązaniem będzie liposukcja. O ile oczywiście kwalifikuje się do tego zabiegu pod kątem zdrowotnym – czyli w skrócie – jest zdrowy.
Dr Kamil Adamczyk o liposukcji
lekarz medycyny estetycznej
Liposukcja – czym jest?
Zabieg liposukcji to metoda chirurgicznej redukcji tkanki tłuszczowej.
- Polega na odessaniu tłuszczu wprowadzaną podskórnie kaniulą (czyli tępą igłą) przez małe otwory w skórze.
- Operacja ta wykonywana może być w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
- Jest wiele technik liposukcji, jednak najpopularniejsza i najbezpieczniejszą z nich, jest metoda z wykorzystaniem tak zwanego znieczulenia tumescencyjnego.
Jaki rodzaj znieczulenia jest najlepszy podczas zabiegu liposukcji?
Znieczulenie tumescencyjne – to rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym podskórnie podaje się duże ilości preparatu znieczulającego, tak aby ten ucisnął otaczające tkanki. Nazwa tego znieczulenia pochodzi od angielskiego słowa tumor które oznacza guz. W wyniku podania znieczulenia miejscowo tkanka jest nabrzmiała, twarda jak guz. To zapewnia bardzo dobre znieczulenie oraz dodatkowo obkurczenie naczyń krwionośnych. Znacznie mniejsze jest wtedy krwawienie, jak i ryzyko aspiracji tłuszczu do naczyń krwionośnych. Rzadziej też dochodzi do groźnych powikłań – jak na przykład zatorowość płucna.
Jakie są rodzaje liposukcji?
Obecnie jest dostępnych na rynku wiele urządzeń do liposukcji. Wymienić tutaj można chociażby technikę:
- liposukcji laserowej;
- wodnej;
- ultradźwiękowej;
- klasycznej strzykawkowej.
Trudno wskazać, która z tych metod jest najlepsza, każda ma swoje plusy i minusy oraz konkretne wskazania. Niemniej jednak właściwie wykonana liposukcja, przy użyciu którejkolwiek z metod, zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.
Dlaczego liposukcję niektórzy uważają za mało bezpieczny zabieg?
Należy pamiętać o tym, że im większa powierzchnia poddawana jest zabiegowi i im większa ilość odessanego tłuszczu, tym bardziej obciążająca jest operacja i tym większe ryzyko powikłań. Zabieg liposukcji nie jest wskazany dla osób bardzo otyłych. A to ze względu na dużą ilość tłuszczu, który musi być odessany, a co za tym idzie duże obciążenie organizmu.
U kogo zabieg liposukcji nie da zadowalających efektów?
Duża otyłość często wiąże się z nadmiarem skóry, który może nie obkurczyć się po zabiegu i da niezadowalający efekt kosmetyczny. U takich pacjentów rozważyć należy abdominoplastykę, czyli chirurgiczne wycięcie powłok brzusznych. Jest to jednak bardzo rozległa procedura chirurgiczna, która wykonywana powinna być jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach.
Ile kosztuje liposukcja?
Ceny liposukcji, w zależności od rozległości zabiegu i zastosowanej techniki wahają się od 5 do ponad 30 tysięcy złotych.
Obecnie na rynku usług medycznych istnieje wiele sposobów na zlikwidowanie tego defektu. O wyborze najlepszej metody powinien zdecydować lekarz. dr n.med. Konrad Kędzia o lipolizie …