fbpx

Kwas hialuronowy – przypadki alergii i nadwrażliwości na preparaty

Autor Magdalena Błaszczak
kwas-hialuronowy-alergia
dr-dominik-kalinowski

dr Dominik Kalinowski o nadwrażliwości i alergii na wypełniacze z kwasem hialuronowym

lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej

Sam kwas hialuronowy nie wywołuje reakcji alergicznych. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to jedyny składnik wypełniaczy na jego bazie. „Surowy” kwas jest poddawany wielu procesom obróbki. Poddaje się go oczyszczaniu, sieciowaniu i konserwacji. To te procesy oraz substancje w nich użyte mają kluczowy wpływ na jakość produktu. Najczęściej wpływa to też na jego cenę. Dlatego dobry wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego nie może być zbyt tani. 

W kosmetyce stosuje się żele kwasu hialuronowego całkowicie lub częściowo nasycone wodą:

  • Pierwsze z nich nie pobierają wody z otaczających je tkanek;
  • drugie natomiast chłoną wodę z otoczenia, zwiększając swoją objętość, tym samym dając efekt wolumizacji.

Uwaga:

Nadmierna zdolność do absorbcji wody może być jedną z głównych przyczyn obrzęków po zabiegu. Rozwiązaniem jest zastosowanie fizjologicznego roztworu buforującego, który ogranicza nadmierne wiązanie cząsteczek wody jednocześnie. Jednocześnie daje przewidywalne efekty wolumetryczne. 

Jak wybrać najlepszy kwas hialuronowy?

Wiemy, że czysty kwas  hialuronowy to tylko część objętości produktu. Dla przewidywalności i bezpieczeństwa zabiegów należy sprawdzić:

  • jak wytwarzany jest dany produkt;
  • czy pochodzi z wiarygodnego źródła;
  • czy nie ma ryzyka, że zawiera resztki substancji niepożądanych: ścian komórkowych, protein lub kwasów nukleinowych;
  • czy jest sterylny i odpowiednio zapakowany;
  • czy posiada wymagane certyfikaty;
  • jak wygląda proces jego sieciowania i jakich substancji do niego użyto. 

Zabiegowiec nie ma wpływu na alergie pacjenta, ale na jego zabezpieczenie i udzielenie pomocy już tak. 

Kwas hialuronowy – nadwrażliwość na preparat

Nadwrażliwość na kwas hialuronowy zazwyczaj ma spokojny przebieg. Reakcje nadwrażliwości możemy podzielić na:

  • Natychmiastowe reakcje alergiczne typu I. Rozwijają się w ciągu kilku minut lub godzin od zabiegu. To reakcja układu odpornościowego za pośrednictwem IgE. Mogą wystąpić nie tylko po pierwszej styczności z wypełniaczem, ale też po wielu jego zastosowaniach. Reakcje te mogą być groźne dla zdrowia i życia pacjenta. Reakcja anafilaktyczna charakteryzuje się rozwojem ostrej alergicznej ogólnoustrojowej reakcji. Zagraża życiu u wstępnie uczulonych pacjentów.
  • Nadwrażliwość typu opóźnionego. To najczęściej uczucie pieczenia, rumień i obrzęki. Pośredniczone są przez interakcję antygenu głównie z limfocytami T. Rozwijają się w ciągu 48–72 godzin po zabiegu (czasem nawet później).  Mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. 

Reakcja alergiczna na kwas hialuronowy

 Reakcje alergiczne typu opóźnionego pojawiają się minimum po 3 miesiącach od zabiegu.  

Przyczyny reakcji alergicznych:

  • Indywidualne predyspozycje do alergii. Ważne, aby podczas wywiadu zapytać pacjenta o ogólną skłonność do alergii.
  • Reakcja na kwas hialuronowy pochodzenia zwierzęcego. Z niego były produkowane wypełniacze pierwszej generacji. Najczęściej kwas był pozyskiwany z organicznych tkanek bydła. Nawet dokładnie oczyszczony, zawierał białka, lipidy i inne składniki, które mogły powodować alergie. Nowoczesne wypełniacze zawierają syntetycznie pozyskany kwas hialuronowy. Ten zazwyczaj nie zawiera innych organicznych związków.
  • Reakcja alergiczna na komponenty dodatkowe. Niektóre wypełniacze mogą nadal zawierać zanieczyszczenia. Biorewitalizatory często zawierają dodatkowe substancje aktywne, które mogą powodować uczulenie. 
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.