Które znieczulenia w medycynie estetycznej działają najskuteczniej?

Autor Magdalena Błaszczak
znieczulenie

Stosuje się je, aby zredukować ból u pacjentów. Dzięki temu zabiegi są bardziej komfortowe i mniej stresujące. Zyskuje na tym sam pacjent, który nie odczuwa niepotrzebnego bólu, jak i lekarz, przeprowadzający zabieg. W końcu w przypadku bezbolesnych zabiegów jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pacjent niespodziewanie się poruszy lub zacznie panikować. Poza tym chętniej wróci na zabiegi, bo będzie wiedział, że są one przeprowadzane w komfortowych warunkach i nie wiążą się z bólem.

lekarz-piotr-jedrzejak

lek. Piotr Jędrzejak o znieczuleniach w medycynie estetycznej

lekarz medycyny estetycznej

Znieczulenie miejscowe

  • Znieczulenie miejscowe (regionalne) działa wyłącznie w obrębie tkanek, w których zostały podane anestetyki. Na znieczulonym obszarze dochodzi do utraty czucia termicznego, mechanicznego i biochemicznego, na skutek odwracalnego zahamowania czynności rdzeniowych i obwodowych.
  • Co najważniejsze, znieczulenie miejscowe zaczyna działać bardzo szybko po podaniu, a jego efekty utrzymują się wystarczająco długo, aby przeprowadzić wszystkie etapy danego zabiegu estetycznego. 
  • Substancją czynną wykorzystywaną w znieczuleniu miejscowym jest przede wszystkim artykaina, która blokuje przewodzenie impulsów nerwowych. Jest ona wstrzykiwana w postaci roztworu w miejsce, które chcemy znieczulić.
  • Artykaina występuje najczęściej w połączeniu z epinefryną, która z kolei obkurcza naczynia krwionośne. Ogranicza to przenikanie substancji znieczulającej do krwioobiegu i zmniejsza się ryzyko powstania siniaków w miejscu nakłucia. 

Znieczulenie powierzchniowe

  • Znieczulenie powierzchniowe polega na nałożeniu na powierzchnię skóry kremu, żelu, maści lub sprayu o właściwościach znieczulających.
  • Najczęściej jest to preparat składający się z lidokainy i prylokainy lub tetrokaina.
  • Substancje te charakteryzują się szybkim początkiem działania i pośrednim czasem utrzymywania efektu znieczulenia. W tym czasie pacjent nie odczuwa bólu w skórze, choć w dalszym ciągu może czuć ucisk i dotyk.
  • Znieczulenie powierzchniowe wykorzystuje się do znieczulania m.in. skóry i błony śluzowej. 

Znieczulenie w formie roztworu Kleina 

  • Znieczulenie w formie roztworu Kleina polega na podaniu pacjentowi podskórnie płynu fizjologicznego ze środkiem znieczulającym i adrenaliną.
  • Roztwór Kleina stosowany jest w medycynie estetycznej przede wszystkim podczas zabiegów liposukcji i lipotransferach.
  • Dzięki niemu odsysanie tłuszcze jest łatwiejsze, przez co można pobrać więcej tkanki tłuszczowej i to przez cieńsze kaniule. 

Znieczulenie nasiękowe (stomatologiczne)

  • Znieczulenie nasiękowe jest najczęściej wykorzystywane w zabiegach powiększania i modelowania ust.
  • Polega ono na wstrzyknięciu znieczulających substancji od wewnątrz jamy ustnej.
  • Ten rodzaj znieczulenia zazwyczaj zaczyna działać po około 5-7 minutach od podania.  

Powikłania po podaniu znieczulenia

  • Podanie znieczulenia może wiązać się powikłaniami.
  • Najczęściej wiążą się one z wystąpieniem reakcji alergicznych, wynikających z uczulenia pacjenta na substancję wchodzącą w skład preparatu znieczulającego. 

Działania niepożądane po podaniu znieczulenia

  • Znieczulenie, które podawane jest w prawidłowy sposób i w odpowiedniej dawce, rzadko wywołuje działania niepożądane.
  • Może się jednak zdarzyć, że zastosowany preparat wywoła takie dolegliwości jak zawroty głowy lub uczucie „pustki w głowie”, zaburzenie odczuwanie smaku, niewyraźne widzenie, czy dzwonienie w uszach.
  • Może się również zdarzyć, że u pacjenta wystąpi methemoglobinemii (pojawienie się hemoglobiny, która nie jest w stanie transportować tlenu). 
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności