Rozstępy to forma blizn na skórze, związanych z rozciąganiem skóry właściwej. Mogą dotyczyć brzucha, pośladków, ud, piersi, pleców, pach i pachwin. Zwykle wynikają z szybkiej zmiany masy ciała (przyrostu i spadku) lub są związane z działaniem endogennych lub egzogennych glikokortykosteroidów, które zwiększają zarówno aktywność fibroblastów, jak i katabolizm białek.
Dr n. med. Katarzyna Krekora-Wollny
specjalista chorób wewnętrznych, lekarz medycyny estetycznej
Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?
– Pewne znaczenie w powstawaniu rozstępów mogą mieć także zmiany hormonalne związane z ciążą.
– Rola czynników genetycznych nie została jeszcze w pełni wyjaśniona, ale są doniesienia o zmniejszonej ekspresji genów kolagenu i fibronektyny u osobników z rozstępami.
– Rozstępy najczęściej pojawiają się w czasie ciąży, w okresie dojrzewania, u pacjentów otyłych i u osób szybko nabierających masy mięśniowej.
– Natomiast rozstępy zanikowe zwykle towarzyszą stanom chorobowym, zwłaszcza zespołowi i chorobie Cushinga.
– Do powstania rozstępów mogą się przyczynić niektóre leki, np. chemioterapia, środki antykoncepcyjne czy neuroleptyki.
– Uważa się, że w patofizjologii rozstępów znaczącą rolę odgrywają elastazy, uwalniane z komórek tucznych, które prowadzą do reorganizacji kolagenu i fibryliny oraz wzrost aktywności makrofagów.
Jak wyglądają rozstępy?
– Świeże rozstępy są lekko wypukłe, różowe lub fioletowe, o wyglądzie liniowych znamion.
– Z biegiem miesięcy lub lat bledną, przekształcając się w prawie pozbawione barwnika, zanikowe, pomarszczone blizny, zawsze prostopadłe do kierunku napięcia skóry.
– W przypadku nadmiaru glikokortykosteroidów mogą pojawić się rozstępy niebieskie, a u osób o ciemnej karnacji w związku ze zwiększoną melanizacją mogą powstać rozstępy czarne.
W jaki sposób leczy się rozstępy?
– Celem leczenia powinno być zmniejszenie zaczerwienienia, obrzęku i podrażnienia w przypadku rozstępów czerwonych oraz zwiększenie produkcji kolagenu i włókien elastycznych, poprawa nawilżenia i zmniejszenie stanu zapalnego w rozstępach białych.
– W leczeniu od dawna stosowane są emolienty, żele silikonowe, kremy z tretynoiną, pilingi chemiczne, masaże (zwykle jako uzupełnienie powyższych terapii), których skuteczność nie została dotychczas udowodniona.
– Postępowanie medyczne obejmuje zabiegi z użyciem promieniowania szerokopasmowego, laserów ablacyjnych i nieablacyjnych, radiofrekwencji i radiofrekwencji igłowej, urządzeń ultradźwiękowych, mikrodermabrazję oraz nakłuwanie, w tym podanie osocza bogatopłytkowego, a ostatnio także biostymulatorów.
Najskuteczniejsze są terapie łączone
Pomimo mnóstwa opcji, żadna pojedyncza terapia nie okazała się dotychczas w pełni skuteczna. Efekt zabiegów łączonych jest trudny do oceny ze względu na brak jednorodnych protokołów postępowania, a także duże różnice w sposobie dokumentowania efektów leczenia w różnych ośrodkach, ale wydaje się najlepszym sposobem leczenia rozstępów.
Jak usunąć rozstępy oraz blizny i zrosty po porodzie?
Rozstępy, nieestetyczna i powodująca dyskomfort blizna po cesarskim cięciu, bolesne zrosty po pęknięciu lub nacięciu krocza, nietrzymanie moczu – to tylko niektóre z problemów kobiet po porodzie…
Firma Galderma wprowadzi do sprzedaży nowe biostymulatory tkankowe oparte na jedwabiu – podaje portal aestheticjournal.com. Biostymulator na bazie jedwabiu Firmy Galderma i Sofregen postanowiły nawiązać …
Lekarze medycyny estetycznej po każdym zabiegu z użyciem toksyny botulinowej dają swoim pacjentom wiele zaleceń, choć najnowsze badania pokazują, że niektóre z nich nie mają …