fbpx

Które terapie na rozstępy są najskuteczniejsze?

Autor Przemek
Które terapie na rozstępy są najskuteczniejsze

Rozstępy to forma blizn na skórze, związanych z rozciąganiem skóry właściwej. Mogą dotyczyć brzucha, pośladków, ud, piersi, pleców, pach i pachwin. Zwykle wynikają z szybkiej zmiany masy ciała (przyrostu i spadku) lub są związane z działaniem endogennych lub egzogennych glikokortykosteroidów, które zwiększają zarówno aktywność fibroblastów, jak i katabolizm białek.

dr Karolina Krekora-Wollny

Dr n. med. Katarzyna Krekora-Wollny

specjalista chorób wewnętrznych, lekarz medycyny estetycznej

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

– Pewne znaczenie w powstawaniu rozstępów mogą mieć także zmiany hormonalne związane z ciążą.

– Rola czynników genetycznych nie została jeszcze w pełni wyjaśniona, ale są doniesienia o zmniejszonej ekspresji genów kolagenu i fibronektyny u osobników z rozstępami.

– Rozstępy najczęściej pojawiają się w czasie ciąży, w okresie dojrzewania, u pacjentów otyłych i u osób szybko nabierających masy mięśniowej.

– Natomiast rozstępy zanikowe zwykle towarzyszą stanom chorobowym, zwłaszcza zespołowi i chorobie Cushinga.

– Do powstania rozstępów mogą się przyczynić niektóre leki, np. chemioterapia, środki antykoncepcyjne czy neuroleptyki.

– Uważa się, że w patofizjologii rozstępów znaczącą rolę odgrywają elastazy, uwalniane z komórek tucznych, które prowadzą do reorganizacji kolagenu i fibryliny oraz wzrost aktywności makrofagów.

Jak wyglądają rozstępy?

– Świeże rozstępy są lekko wypukłe, różowe lub fioletowe, o wyglądzie liniowych znamion.

– Z biegiem miesięcy lub lat bledną, przekształcając się w prawie pozbawione barwnika, zanikowe, pomarszczone blizny, zawsze prostopadłe do kierunku napięcia skóry.

– W przypadku nadmiaru glikokortykosteroidów mogą pojawić się rozstępy niebieskie, a u osób o ciemnej karnacji w związku ze zwiększoną melanizacją mogą powstać rozstępy czarne.

W jaki sposób leczy się rozstępy?

– Celem leczenia powinno być zmniejszenie zaczerwienienia, obrzęku i podrażnienia w przypadku rozstępów czerwonych oraz zwiększenie produkcji kolagenu i włókien elastycznych, poprawa nawilżenia i zmniejszenie stanu zapalnego w rozstępach białych.

– W leczeniu od dawna stosowane są emolienty, żele silikonowe, kremy z tretynoiną, pilingi chemiczne, masaże (zwykle jako uzupełnienie powyższych terapii), których skuteczność nie została dotychczas udowodniona.

– Postępowanie medyczne obejmuje zabiegi z użyciem promieniowania szerokopasmowego, laserów ablacyjnych i nieablacyjnych, radiofrekwencji i radiofrekwencji igłowej, urządzeń ultradźwiękowych, mikrodermabrazję oraz nakłuwanie, w tym podanie osocza bogatopłytkowego, a ostatnio także biostymulatorów.

Najskuteczniejsze są terapie łączone

Pomimo mnóstwa opcji, żadna pojedyncza terapia nie okazała się dotychczas w pełni skuteczna. Efekt zabiegów łączonych jest trudny do oceny ze względu na brak jednorodnych protokołów postępowania, a także duże różnice w sposobie dokumentowania efektów leczenia w różnych ośrodkach, ale wydaje się najlepszym sposobem leczenia rozstępów.

Jak usunąć rozstępy oraz blizny i zrosty po porodzie?

Rozstępy, nieestetyczna i powodująca dyskomfort blizna po cesarskim cięciu, bolesne zrosty po pęknięciu lub nacięciu krocza, nietrzymanie moczu – to tylko niektóre z problemów kobiet po porodzie…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.