fbpx

Które nowoczesne metody najszybciej niwelują problem nietrzymania moczu?

Autor Magdalena Błaszczak
nietrzymanie-moczu

Badania pokazują, że od 25 do 45 procent kobiet cierpi na mniej lub bardziej zaawansowany problem z nietrzymaniem moczu. Inne statystyki podają, że jest to 2 miliony osób w Polsce. Jakie zabiegi medycyny estetycznej najskuteczniej rozprawią się z tą nieprzyjemną dolegliwością?

dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska,

dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska

ginekolog, lekarz medycyny estetycznej, Klinika Estebelle

Uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej to najczęstsza przyczyna problemu

W trakcie życia kobiety zachodzą różne procesy (oprócz starzenia), które powodują nieprawidłowości w ukrwieniu, unerwieniu lub napięciu stanu pochwy. Porody drogami natury, zabiegowe, zakończone często urazami ścian pochwy, pęknięciami lub krwiakami znacznie zaburzają anatomię i funkcjonalność tego narządu. Są one najczęściej zabezpieczane chirurgicznie zaraz po ich wystąpieniu, niemniej jednak jeżeli dojdzie do uszkodzenia głębszych tkanek miednicy mniejszej (mięśni przepony miednicy) skutki mogą ujawnić się wiele lat po porodzie, a  jednym z nich jest nietrzymanie moczu.

Różne rodzaje nietrzymania moczu

Problemy z utrzymaniem moczu dzielimy na:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej np. przy kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach, podnoszeniu ciężarów) z powodu osłabienie mięśni dna miednicy.
  • Naglące nietrzymanie moczu, związane z nagłą potrzebą oddania moczu, która jest nie do opanowania. Może być objawem cukrzycy i jest też leczone farmakologicznie.
  • Mieszane nietrzymanie moczu, łączące objawy obu wcześniej opisanych typów.

Leczenie nietrzymania moczu może być operacyjne lub zachowawcze. Z uwagi na powikłania mogące być następstwem leczenia operacyjnego coraz częściej pacjentki decydują się na leczenie nieinwazyjne. Najczęściej wykonujemy zabieg laserowy za pomocą technologii CO2 lub proponujemy krzesło wykorzystujące technologię HIFEM.

Zabieg laserowy CO2 – remedium na nietrzymanie moczu

Zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 jest praktycznie bezbolesny. Pacjentki opisują odczuwanie tylko ciepła, a odczucie to nie jest nieprzyjemne. Jeżeli zabiegowi laserowemu są poddawane zewnętrzne narządy płciowe, możliwe jest miejscowe znieczulenie nasiękowe lub z wykorzystaniem maści znieczulającej przed zabiegiem.

  • Zwykle wykonanie jednego zabiegu jest wystarczające dla uzyskania odpowiedniego efektu.
  • W przypadku, gdy pacjentka uskarża się na wysiłkowe nietrzymanie moczu, procedurę zwykle należy powtórzyć. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu, jest on możliwy po okresie około 4 tygodni.

Przed zabiegiem pacjentka musi mieć wykonaną cytologię, która została przeprowadzona w ciągu ostatniej połowy roku. Niezbędne jest także  aktualne badanie ginekologiczne, podczas którego  nie pozostały stwierdzone nieprawidłowości podejrzane o rozrost nowotworowy.

Jak przebiega zabieg z użyciem lasera CO2

Aplikator w kształcie cylindra (dobrany tak, aby równomiernie dostarczał energię lasera) ogrzewa tkanki i ich włókna kolagenowe. Przed zabiegiem pochwa zostaje znieczulona miejscowo kremem np. z 2% lidokainy, a następnie odkażona. Do kanału pochwy zakładany jest wziernik laserowy. Umożliwia on wprowadzenie systemu doprowadzającego wiązkę laserową. Jego głowica zakończona jest adapterem, umożliwiającym 360-stopniowe naświetlenie pochwy. Po naświetleniu całego kanału pochwy wziernik zostaje usunięty. W drugim etapie, za pomocą rękojeści umożliwiającej naświetlanie na wprost zabiegowi zostaje poddany przedsionek i wejście do pochwy. Po zabiegu konieczne jest zastosowanie wstrzemięźliwości płciowej w okresie 7 dni, unikanie gorących kąpieli, nasiadówek, sauny oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego.

Urządzenie wykorzystujące technologię HIFEM – alternatywa dla lasera

Działanie fotela działającego w technologii HIFEM polega na tym, że wykonuje on za kobiety prawidłowy i niezwykle intensywny trening mięśni dna miednicy.

  • Wystarczy kilka sesji terapeutycznych, by wzmocnić mięśnie oraz przywrócić kobiecie kontrolę nad ich pracą.
  • zabieg odbywa się w ubraniu, nie wymaga żadnych specjalnych działań, a jedynie spędzenia pół godziny w specjalnym fotelu treningowym.
  • w trakcie jednego treningu urządzenie wywołuje ponad 11 tysięcy skurczy o supramaksymalnej intensywności, nieosiągalnej dla pacjenta w inny sposób,
  • pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie, sprawia, że kobieta jest w stanie samodzielnie i skutecznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy,
  • krzesło wykorzystujące technologię HIFEM do stymulacji i wzmacniania mięśni dna miednicy ma certyfikat amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration) jako urządzenie skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dlaczego zabiegi wspomagane technologiami są tak skuteczne?

Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: z reguły za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni.

OMG! Punkt G – czy naprawdę istnieje?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów w ginekologii estetycznej jest ostrzykiwanie punktu G, aby zintensyfikować orgazmy. Tymczasem wielu naukowców wciąż kwestionuje jego istnienie. Jak jest naprawdę?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.