Hialuronidaza rozpuszcza wypełniacz kwasu hialuronowego tylko w przypadku możliwości oddziaływania z miejscami wiązania w kwasie hialuronowym. Reakcja wypełniacza na ten enzym zależy od stężenia kwasu hialuronowego, liczby usieciowań i postaci wypełniacza.
dr Bartosz Pawlikowski o hialuronidazie
lekarz medycyny estetycznej
Co się dzieje po wstrzyknięciu hialuronidazy?
Po wstrzyknięciu do organizmu jej aktywność stopniowo maleje z biegiem czasu w wyniku rozcieńczenia, dyfuzji i dezaktywacji. Dezaktywacja jest spowodowana działaniem antyhialuronidaz, które zachodzi z różną szybkością w tkance podskórnej i osoczu. W eksperymencie na gryzoniach okres półtrwania hialuronidazy w tkance podskórnej wynosił poniżej 30 minut, a jej aktywność częściowo utrzymywała się w zależności od eksperymentu do 1 godziny. W osoczu okres półtrwania po dożylnym wstrzyknięciu hialuronidazy u ludzi wynosił od 2 do 3 minut i nawet wielokrotne wstrzyknięcia nie powodowały trwałego podwyższenia poziomu hialuronidazy w surowicy. Przyczyną krótkiego okresu półtrwania hialuronidazy w osoczu ludzkim jest obecność w osoczu licznych inhibitorów hialuronidazy oraz metabolizm hialuronidazy w nerkach i wątrobie.
Wpływ leków na hialuronidazę
Na hialuronidazę w organizmie wpływają również leki.
Antagoniści hialuronidazy obejmują:
– środki przeciwzapalne (np. indometacyna, deksametazon i salicylany);
– liczne związki pochodzenia roślinnego (np. flawonoidy i przeciwutleniacze);
– leki przeciwhistaminowe;
– stabilizatory komórek tucznych;
– heparynę;
– witaminę C;
– dikumaren i radiograficzne środki kontrastowe.
Stężenie inhibitorów hialuronidazy może wzrosnąć w zależności od stanu fizycznego danej osoby. W reakcjach ostrej fazy, takich jak oparzenia, posocznica i wstrząs, poziom inhibitora hialuronidazy wzrasta, aby zapobiec zapaści krążeniowej poprzez zmniejszenie szybkości obrotu kwasu hialuronowego.
Dlaczego hialuronidaza może nie zadziałać?
– Hialuronidaza rozpuści wypełniacz kwasu hialuronowego tylko pod warunkiem, że będzie miała dostęp do wiązań wewnątrzcząsteczkowych w kwasie hialuronowym.
– Czynnikami zakłócającymi dostęp jest liczba wiązań poprzecznych pomiędzy cząsteczkami kwasu hialuronowego oraz stężenie kwasu hialuronowego.
– Im bardziej usieciowane, tym trudniej hialuronidazie uzyskać dostęp do miejsc wiązania wewnątrz wypełniacza z kwasu hialuronowego. Z tego powodu wypełniacze o silnym usieciowaniu wymagają długiego czasu na rozpuszczenie.
– Ponadto im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym wolniej będzie on rozpuszczany przez hialuronidazę.
– Wypełniacze jednofazowe są słabiej rozpuszczalne w hialuronidazie, ponieważ długie łańcuchy i silne zwykle sieciowanie utrudniają działanie hialuronidazy w porównaniu do wypełniaczy wielofazowych. W tych drugich obecność różnej długości łańcuchów i mniejsza ilość czynnika sieciującego zwiększają możliwość dostępu hialuronidazy do struktury depozytu kwasu hialuronowego.
Jakie są powikłania po podaniu wypełniaczy domięśniowo?
Dotychczas dokładnie poznano i opisano powikłania związane z nieprawidłową donaczyniową iniekcją lub wynikające z okluzji. Warto zwrócić także uwagę na te wynikające z podania lub migracji preparatu domięśniowo…
Obydwa zabiegi stosuje się, aby usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak ponieważ ich sposoby działania są zupełnie inne, powinny być też stosowane w odmiennych przypadkach. Wtedy …
Z upływem czasu trójkąt piękna zanika – broda cofa się, a linia żuchwy staje się mniej wyrazista. To niekorzystnie wpływa na estetykę całej twarzy. Do …