fbpx

Kiedy hialuronidaza może nie działać?

Autor Przemek
Kiedy hialuronidaza może nie działać?

Hialuronidaza rozpuszcza wypełniacz kwasu hialuronowego tylko w przypadku możliwości oddziaływania z miejscami wiązania w kwasie hialuronowym. Reakcja wypełniacza na ten enzym zależy od stężenia kwasu hialuronowego, liczby usieciowań i postaci wypełniacza. 

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o hialuronidazie

lekarz medycyny estetycznej

Co się dzieje po wstrzyknięciu hialuronidazy?

Po wstrzyknięciu do organizmu jej aktywność stopniowo maleje z biegiem czasu w wyniku rozcieńczenia, dyfuzji i dezaktywacji. Dezaktywacja jest spowodowana działaniem antyhialuronidaz, które zachodzi z różną szybkością w tkance podskórnej i osoczu. W eksperymencie na gryzoniach okres półtrwania hialuronidazy w tkance podskórnej wynosił poniżej 30 minut, a jej aktywność częściowo utrzymywała się w zależności od eksperymentu do 1 godziny. W osoczu okres półtrwania po dożylnym wstrzyknięciu hialuronidazy u ludzi wynosił od 2 do 3 minut i nawet wielokrotne wstrzyknięcia nie powodowały trwałego podwyższenia poziomu hialuronidazy w surowicy. Przyczyną krótkiego okresu półtrwania hialuronidazy w osoczu ludzkim jest obecność w osoczu licznych inhibitorów hialuronidazy oraz metabolizm hialuronidazy w nerkach i wątrobie.

Wpływ leków na hialuronidazę

Na hialuronidazę w organizmie wpływają również leki.

Antagoniści hialuronidazy obejmują:

– środki przeciwzapalne (np. indometacyna, deksametazon i salicylany);

– liczne związki pochodzenia roślinnego (np. flawonoidy i przeciwutleniacze);

– leki przeciwhistaminowe;

– stabilizatory komórek tucznych;

– heparynę;

– witaminę C;

– dikumaren i radiograficzne środki kontrastowe.

Stężenie inhibitorów hialuronidazy może wzrosnąć w zależności od stanu fizycznego danej osoby. W reakcjach ostrej fazy, takich jak oparzenia, posocznica i wstrząs, poziom inhibitora hialuronidazy wzrasta, aby zapobiec zapaści krążeniowej poprzez zmniejszenie szybkości obrotu kwasu hialuronowego.

Dlaczego hialuronidaza może nie zadziałać?

– Hialuronidaza rozpuści wypełniacz kwasu hialuronowego tylko pod warunkiem, że będzie miała dostęp do wiązań wewnątrzcząsteczkowych w kwasie hialuronowym.

– Czynnikami zakłócającymi dostęp jest liczba wiązań poprzecznych pomiędzy cząsteczkami kwasu hialuronowego oraz stężenie kwasu hialuronowego.

– Im bardziej usieciowane, tym trudniej hialuronidazie uzyskać dostęp do miejsc wiązania wewnątrz wypełniacza z kwasu hialuronowego. Z tego powodu wypełniacze o silnym usieciowaniu wymagają długiego czasu na rozpuszczenie.

– Ponadto im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym wolniej będzie on rozpuszczany przez hialuronidazę.

– Wypełniacze jednofazowe są słabiej rozpuszczalne w hialuronidazie, ponieważ długie łańcuchy i silne zwykle sieciowanie utrudniają działanie hialuronidazy w porównaniu do wypełniaczy wielofazowych. W tych drugich obecność różnej długości łańcuchów i mniejsza ilość czynnika sieciującego zwiększają możliwość dostępu hialuronidazy do struktury depozytu kwasu hialuronowego.

Jakie są powikłania po podaniu wypełniaczy domięśniowo?

Dotychczas dokładnie poznano i opisano powikłania związane z nieprawidłową donaczyniową iniekcją lub wynikające z okluzji. Warto zwrócić także uwagę na te wynikające z podania lub migracji preparatu domięśniowo…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.