fbpx

Jakimi zabiegami odmłodzić okolice intymne u kobiet po menopauzie

Autor Magdalena Błaszczak
ginekologia-estetyczna-po-menopauzie

Menopauza wpływa na różne sfery życia kobiety, także na życie intymne. Spadający poziom estrogenów powoduje wiele dolegliwości związanych z pochwą i sromem, a także wpływa na gorsze doznania w czasie seksu. Jakimi zabiegami można spowolnić lub odwrócić proces starzenia się okolic intymnych u kobiet w trakcie menopauzy i po niej?

dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska

Ginekolog, lekarz medycyny estetycznej, Klinika Estebelle

Jakie są objawy starzenia się okolic intymnych?

Generalnie po menopauzie najgorszą dolegliwością jest atrofia, czyli ścieńczenie śluzówki oraz suchość pochwy i właśnie na to pacjentki najczęściej się uskarżają. Jednocześnie też można u nich zaobserwować zanik tkanki podskórnej. W związku z tym srom się nieco przebarwia, robi się wiotki, wargi sromowe większe tracą swoją objętość, a to daje dolegliwości w trakcie ucisku, czyli na przykład podczas jeżdżenia konno, na rowerze, a także w czasie współżycia. Dlatego najlepszymi zabiegami po menopauzie, w zależności od wskazań, jest radiofrekwencja, laser CO2 lub osocze bogatopłytkowe. Zabiegiem, który niweluje suchość pochwy, jest też podanie kwasu hialuronowego.

Odmładzanie pochwy – najczęściej wybierane zabiegi

Wszystkie objawy związane ze starzeniem się pochwy możemy skutecznie modyfikować. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność jej ścian. Mniejsze jest również nawilżenie błony śluzowej. Wielu kobietom zależy na zabiegach, które „nie wybiją” ich z codziennych obowiązków, czyli nie będą wymagały długiej rekonwalescencji.

Laser CO2 na odmłodzenie okolic intymnych

Zabieg z użyciem tego lasera nie tylko rewitalizuje błonę śluzową pochwy, ale także podnosi komfort współżycia seksualnego i wzmacnia doznania. Pacjentka przed zabiegiem zostaje znieczulona miejscowo kremem, a następnie odkażona. Do kanału pochwy zakładany jest wziernik laserowy, co umożliwia wprowadzenie systemu doprowadzającego wiązkę laserową. Laser ogrzewa tkanki i włókna kolagenowe. W drugim etapie, za pomocą rękojeści umożliwiającej naświetlanie, zabiegowi zostaje poddany przedsionek i wejście do pochwy. Po kilkudniowym okresie gojenia pochwa jest wyraźnie odmłodzona.

Osocze bogatopłytkowe – rewolucja w odmładzaniu pochwy

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi. Składa się głównie z wody (90% objętości), a także zawiera rozpuszczone białka, glukozę, minerały, hormony, płytki krwi oraz krwinki, a dodatkowo  białkowe czynniki wzrostu, które aktywnie biorą udział w stymulacji gojenia ran. Zabieg iniekcji okolic intymnych tym preparatem należy wykonywać w seriach – zazwyczaj jest to cykl 3 zabiegów w odstępach jednego miesiąca. Zwykle już po jednym zabiegu pacjentki odczuwają zdecydowanie większe nawilżenie pochwy, mniejszą bolesność i dyskomfort. Stosowanie PRP w zaburzeniach seksualnych jest uważane za rewolucyjne nowe, niechirurgiczne leczenie ambulatoryjne, które pomaga poprawić jakość życia seksualnego poprzez zastosowanie własnych czynników wzrostu kobiety. Wstrzykuje się go w określone obszary pochwy oraz łechtaczkę. Podanie preparatu natychmiast aktywuje regenerację tkanek, a kobiety po menopauzie od razu zauważają także zmianę swoich odczuć w czasie współżycia: lepsze pobudzenie, silniejszy orgazm, zmniejszoną dyspareunię i zwiększone nawilżenie.

Radiofrekwencja niweluje atrofię pochwy

Atrofia pochwy jest to choroba o charakterze zapalnym, która objawia się ubytkiem lub zanikiem nabłonka śluzówki ścian pochwy. Główną przyczyną jej powstawania jest niedobór lub zaburzenia w produkcji hormonów – estrogenów. Objawem atrofii jest uczucie suchości pochwy, jej zbyt małe nawilżenie. Atrofia pochwy najczęściej dotyka kobiet w wieku menopauzalnym, obniżając jakość ich życia. Skutki tego procesu może zniwelować zabieg z użyciem radiofrekwencji, po którym następuje ujędrnienie i napięcie skóry sromu i kanału pochwowego. Zabieg jest kompletnie bezbolesny i nie wymaga regeneracji. Polega na wprowadzeniu prowadnicy do pochwy i poddaniu jej działaniu radiofrekwencji. Kolejne sesje zabiegowe przeprowadzane są w odstępie od 3 do 14 dni. Po tym zabiegu nie ma żadnych widocznych skutków terapii.

Punkt G – czy naprawdę istnieje?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów w ginekologii estetycznej jest ostrzykiwanie punktu G, aby zintensyfikować orgazmy. Tymczasem wielu naukowców wciąż kwestionuje jego istnienie. Jak jest naprawdę?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.