fbpx

Jakie są objawy starzenia się kobiecych okolic intymnych?

Autor Przemek
starzenie-okolic-intymnych

Procesy starzenia tych stref zaczynają długo przed menopauzą, bo już około 25-30  roku życia. Są naturalnym, często nieodwracalnym etapem związanym z wiekiem.

O tym co się dzieje w tym czasie, opowiada nasza ekspertka. 

lekarz-katarzyna-pietuch

dr Katarzyna Pietuch o starzeniu kobiecych okolic intymnych

ginekolog-położnik

Jak starzeją się miejsca intymne?

– Skóra zaczyna się marszczyć, traci elastyczność i owal, staje się sucha i często ulega podrażnieniom.

– Proces starzenia się komórek w miejscach intymnych związany jest z zaburzeniem wydzielania się hormonów płciowych i nagłego spadku estrogenów. Zaburza się wtedy produkcja i dystrybucja kolagenu, a co za tym idzie – przyspiesza proces starzenia się komórek.

– Nieprawidłowy styl życia (alkohol, papierosy, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna) wpływają również na starzenie się komórek.

– Duża liczba porodów i ciąż, jak również brak regularnego współżycia (jak i jego brak), przyspieszają procesy starzenia.

– Rozciągliwość tkanek i włókien tkanki łącznej w pochwie, pod wpływem czasu słabnie i powoduje jej nadmierne poszerzenie. 

– Utrata hormonów, głównie estrogenu powoduje zanik prawidłowego nawilżenia pochwy.

– Zwiększa się tendencja do stanów zapalnych i infekcji.

Zatem zarówno pochwa jak i wargi sromowe starzejąc się stają się wiotkie, mało elastyczne i nadmiernie rozciągnięte. Często pojawiają się przebarwienia (zmiany w kolorze, hiperpigmetacja skóry) w okolicach warg sromowych i odbytu.

Jak temu zapobiec?

– W pierwszej kolejności stosować bezzapachowe i nie zawierające parabenów produkty do higieny intymnej. Wkładki i podpaski powinny być tylko bawełniane, nie powinniśmy stosować mokrych chusteczek czy dezodorantów.

– Aby zachować prawidłową elastyczność pochwy powinnyśmy regularnie współżyć.

– Należy pić odpowiednią ilość płynów dziennie (2000 ml).

Jakie zabiegi mogą odmłodzić miejsca intymne?

– Osocze bogatopłytkowe oraz połączenie osocza z kwasem hialuronowym wpływa na poprawę napięcia i nawilżenia (zabiegi powtarzamy co 1,5 roku). Zabieg można wykonać w pochwie i na wargach sromowych.

– Zabiegi z użyciem laseroterapii poprawią napięcie i wpływają na odbudowę włókien kolagenowych a tym samym opóźniają starzenie się komórek. Wytwarzane w trakcie zabiegu ciepło napina włókna kolagenowe i stymuluje przebudowę tkanki łącznej oraz poprawia nawilżenie pochwy. Zabieg ze znieczuleniem trwa 30 minut a efekty utrzymują się maksymalnie do 2 lat.

– Można wykonać wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym który również nawilża, ujędrnia i stymuluje procesy odbudowy i produkcji kolagenu. Efekty utrzymują się do 2 lat.

– Zmiana zabarwienia (wybielenie okolic intymnych) wymaga zastosowania specjalistycznych protokołów zabiegowych z użyciem peelingów i masek, które wykonuje początkowo lekarz w gabinecie a następnie pacjentka kończy zabieg w domu. Efekt utrzymuje się do 2 lat.

Wszystkie zabiegi im wykonywane są wcześniej i regularnie, zwalniają procesy starzenia jak również wpływają na jakość życia intymnego.

W jaki sposób laseroterapia odmładza miejsca intymne?

Różnice w zakresie fizjologii seksualności kobiet w wieku menopauzalnym wynikają bezpośrednio z prawie 10-krotnego obniżenia stężenia estrogenów w stosunku do okresu przedmenopauzalnego. W wyniku tego dochodzi do zmniejszenia ukrwienia pochwy, łechtaczki i warg sromowych, a w efekcie do rozwoju zmian atroficznych w pochwie…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.