fbpx

W jaki sposób laseroterapia odmładza miejsca intymne?

Autor Magdalena Błaszczak
odmladzanie-miejsc-intymnych

Różnice w zakresie fizjologii seksualności kobiet w wieku menopauzalnym wynikają bezpośrednio z prawie 10-krotnego obniżenia stężenia estrogenów w stosunku do okresu przedmenopauzalnego. W wyniku tego dochodzi do zmniejszenia ukrwienia pochwy, łechtaczki i warg sromowych, a w efekcie do rozwoju zmian atroficznych w pochwie.

lek. med. Patrycja Stańczyk

lek. med. Patrycja Stańczyk

ginekolog-położnik, ginekolog estetyczny, Klinka Pawlikowski

W jaki sposób starzeją się miejsca intymne podczas menopauzy?

Zmiany te polegają na zmniejszeniu grubości błony śluzowej oraz ilości wydzieliny, przy równoczesnym wzroście jej pH. Ma miejsce również zanik naczyń krwionośnych, prowadzący do awaskularyzacji tkanek, hialinizacja włókien kolagenowych oraz fragmentacja włókien elastynowych tkanki łącznej. W efekcie dochodzi do postępującej utraty elastyczności oraz skrócenia i zwężenia pochwy, co skutkuje dyspareunią oraz skłonnością do występowania otarć, podrażnień i stanów zapalnych. Oprócz pogorszenia nawilżenia pochwy i napięcia mięśni dna miednicy zmiany wynikające z okresu menopauzy powodują obniżenie wrażliwości na bodźce dotykowe i zasadniczo zmniejszenie ogólnej reaktywności seksualnej, co przekłada się na ograniczenie zdolności odczuwania orgazmu.

Zgodnie z aktualnym piśmiennictwem dotyczącym  analizy zaburzeń seksualnych okresu około- i pomenopauzalnego zaburzenia związane ze zmniejszeniem lub zanikiem lubrykacji pojawiają się najczęściej u pacjentek po 50. roku życia. W grupie tej – w porównaniu z kobietami młodszymi – znacząco częściej ujawniają się zaburzenia w postaci dyspareunii, zaniku potrzeb seksualnych, anorgazmii oraz trudności z osiąganiem orgazmu. Przyjmuje się, że dyspareunia i suchość pochwy, będące najwcześniejszymi objawami starzenia układu moczowo-płciowego, występują u dwóch na trzy 75-letnich kobiet.

Jak działa laseroterapia w ginekologii estetycznej?

Korzyścią wynikającą z działania lasera jest nasilenie produkcji kolagenu i związane z tym zmniejszenie za- potrzebowania na estrogeny. Wiązka lasera CO2 wpływa również na pobudzenie glikogenu zgromadzonego w warstwie mięśniowej pochwy, co prowadzi do rozrostu prawidłowej flory bakteryjnej tego odcinka układu rozrodczego i polepszenia jego nawilżenia. W wyniku mikrourazów powstałych w wyniku działania wiązki lasera w tkance pochwy dochodzi do zapoczątkowania miejscowego procesu zapalnego, a w efekcie do zastąpienia uszkodzonej tkanki zwłókniałą blizną i naprężenia vaginy. Ten mechanizm ma istotne znaczenie w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy. Zabieg laseroterapii jest niemal bezbolesny, natomiast ze względu na procesy zachodzące pod wpływem lasera i wynikający z nich okres rekonwalescencji odstępy między kolejnymi zabiegami wynoszą 6–8 tygodni, zaś pacjentka zobligowana jest do przestrzegania zaleceń pozabiegowych dotyczących ograniczenia aktywności fizycznej i seksualnej.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.