fbpx

Jak usuwać przebarwienia laserem?

Autor Magdalena Błaszczak
laserowe-usuwanie-przebarwien

Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda na całkowite pozbycie się lub zredukowanie każdego ich rodzaju.

anna-milewska

mgr Anna Milewska o usuwaniu przebarwień laserem

kosmetolog, Klinika Bezpieczna Kosmetyka

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wywołane przez naturalny barwnik skóry, melaninę, w komórkach naskórka. Często przybierają różnorodne barwy – brązowe oraz żółte. Możemy je podzielić w zależności od lokalizacji w obrębie skóry na naskórkowe, skórne i mieszane. Przebarwienia naskórkowe to piegi, melasma oraz plamy soczewicowate. Wyróżniamy również przebarwienia miejscowe – znamiona i plamy hiperpigmentacyjne – które są wywołane przez szereg czynników mechanicznych i hormonalnych.

Jakie są inne przyczyny powstawania przebarwień?

Istnieją także przebarwienia o podłożu genetycznym (piegi, hiperpigmentcja pod oczami, plamy soczewicowate) oraz te o podłożu hormonalnym, powstałe w wyniku zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, schorzenia jajników) oraz stosowaniu leków przeciwbólowych, sulfonamidów i tetracyklin. Melasma (ostuda) jest typem hiperpigmentacji o ostrych, nieregularnych kształtach. To mocno ograniczone, ciemnobrunatne plamy (występują u 20% ciężarnych kobiet). Przebarwienia starcze z kolei powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach – z wiekiem ulegają powiększeniu. Zmiany barwnikowe są spowodowane również stanami zapalnymi i długotrwałą ekspozycją na słońce. Są to tzw. przebarwienia pozapalne – czerwone, różowe lub brązowe plamki, które ulegają zaostrzeniu pod wpływem słońca.

Jak na przebarwienia działa laser?

Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda na całkowite pozbycie się lub zredukowanie każdego ich rodzaju. Laser działa najgłębiej – z tego względu polecany jest w szczególności do usuwania trudnych przebarwień. Przed zabiegiem musimy właściwie zdiagnozować stan zmian do usunięcia, aby użyć odpowiedniego lasera. Zabieg laserowego usuwania przebarwień polega na naświetleniu skóry laserem o odpowiedniej długości wiązki. Parametry dobieramy w zależności od potrzeb. Światło jest selektywnie pochłaniane przez barwnik skóry, melaninę – po dotarciu do barwnika wytwarzane jest ciepło i zmiana skórna ulega zniszczeniu, bez uszkodzenia otaczającej skóry. 

Jakimi laserami usuwa się przebarwienia?

  • Zabieg z użyciem lasera Q-Switch polega na zastosowaniu punktowych wiązek lasera o dużej mocy. W następstwie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia komórek skóry i do głębokiej przebudowy włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest zdrowsza, młodziej wyglądająca skóra oraz rozjaśnienie przebarwień.
  • Nieablacyjny laser frakcyjny emituje energię w postaci mikrowiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka oraz skóry właściwej. Proces gojenia stymuluje produkcję nowych, zdrowych komórek oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zabiegu jest młodsza i zdrowsza skóra bez przebarwień. Zabieg nie wymaga czasu rekonwalescencji – objawy ustępują po kilku godzinach.
  • Laser frakcyjny Er:YAG to najskuteczniejsza metoda redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn i rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Procedura z zastosowaniem lasera erbowo-yagowego tworzy w skórze tysiące głębokich mikrouszkodzeń – działa na zmiany barwnikowe, rozjaśniając je. W skórze rozpoczyna się proces regeneracji – staje się ona bardziej jędrna, rozjaśniona i pozbawiona nieestetycznych plam.
  • Po leczeniu laserem frakcyjnym powierzchnia skóry ulega wygładzeniu, skóra staje się bardziej napięta i sprężysta.
  • Wszystkie zabiegi laserowe wykonujemy w serii składającej się z 3–6 zabiegów, powtarzanych z różną częstotliwością, w zależności od rodzaju skóry i wybranego lasera.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.