Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda na całkowite pozbycie się lub zredukowanie każdego ich rodzaju.
mgr Anna Milewska o usuwaniu przebarwień laserem
kosmetolog, Klinika Bezpieczna Kosmetyka
Czym są przebarwienia?
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wywołane przez naturalny barwnik skóry, melaninę, w komórkach naskórka. Często przybierają różnorodne barwy – brązowe oraz żółte. Możemy je podzielić w zależności od lokalizacji w obrębie skóry na naskórkowe, skórne i mieszane. Przebarwienia naskórkowe to piegi, melasma oraz plamy soczewicowate. Wyróżniamy również przebarwienia miejscowe – znamiona i plamy hiperpigmentacyjne – które są wywołane przez szereg czynników mechanicznych i hormonalnych.
Jakie są inne przyczyny powstawania przebarwień?
Istnieją także przebarwienia o podłożu genetycznym (piegi, hiperpigmentcja pod oczami, plamy soczewicowate) oraz te o podłożu hormonalnym, powstałe w wyniku zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, schorzenia jajników) oraz stosowaniu leków przeciwbólowych, sulfonamidów i tetracyklin. Melasma (ostuda) jest typem hiperpigmentacji o ostrych, nieregularnych kształtach. To mocno ograniczone, ciemnobrunatne plamy (występują u 20% ciężarnych kobiet). Przebarwienia starcze z kolei powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach – z wiekiem ulegają powiększeniu. Zmiany barwnikowe są spowodowane również stanami zapalnymi i długotrwałą ekspozycją na słońce. Są to tzw. przebarwienia pozapalne – czerwone, różowe lub brązowe plamki, które ulegają zaostrzeniu pod wpływem słońca.
Jak na przebarwienia działa laser?
Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda na całkowite pozbycie się lub zredukowanie każdego ich rodzaju. Laser działa najgłębiej – z tego względu polecany jest w szczególności do usuwania trudnych przebarwień. Przed zabiegiem musimy właściwie zdiagnozować stan zmian do usunięcia, aby użyć odpowiedniego lasera. Zabieg laserowego usuwania przebarwień polega na naświetleniu skóry laserem o odpowiedniej długości wiązki. Parametry dobieramy w zależności od potrzeb. Światło jest selektywnie pochłaniane przez barwnik skóry, melaninę – po dotarciu do barwnika wytwarzane jest ciepło i zmiana skórna ulega zniszczeniu, bez uszkodzenia otaczającej skóry.
Jakimi laserami usuwa się przebarwienia?
- Zabieg z użyciem lasera Q-Switch polega na zastosowaniu punktowych wiązek lasera o dużej mocy. W następstwie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia komórek skóry i do głębokiej przebudowy włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest zdrowsza, młodziej wyglądająca skóra oraz rozjaśnienie przebarwień.
- Nieablacyjny laser frakcyjny emituje energię w postaci mikrowiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka oraz skóry właściwej. Proces gojenia stymuluje produkcję nowych, zdrowych komórek oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zabiegu jest młodsza i zdrowsza skóra bez przebarwień. Zabieg nie wymaga czasu rekonwalescencji – objawy ustępują po kilku godzinach.
- Laser frakcyjny Er:YAG to najskuteczniejsza metoda redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn i rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Procedura z zastosowaniem lasera erbowo-yagowego tworzy w skórze tysiące głębokich mikrouszkodzeń – działa na zmiany barwnikowe, rozjaśniając je. W skórze rozpoczyna się proces regeneracji – staje się ona bardziej jędrna, rozjaśniona i pozbawiona nieestetycznych plam.
- Po leczeniu laserem frakcyjnym powierzchnia skóry ulega wygładzeniu, skóra staje się bardziej napięta i sprężysta.
- Wszystkie zabiegi laserowe wykonujemy w serii składającej się z 3–6 zabiegów, powtarzanych z różną częstotliwością, w zależności od rodzaju skóry i wybranego lasera.
AviClear® to jedyny zabieg laserowy, który zapewnia trwałe rezultaty w leczeniu wszystkich rodzajów trądziku, na wszystkich typach skóry i o każdej porze roku. Dzięki zastosowaniu …
Procedura postępowania w przypadku VRS w pierwszym kroku wymaga wykonania dokładnej diagnostyki. Podczas wizyty kwalifikacyjnej oceniany jest stopień zaawansowania rozluźnienia tkanek. Wykonuje się pełny wywiad …