fbpx

Jak starzeją się mięśnie twarzy?

Autor Przemek
Jak starzeją się mięśnie twarzy

Harmonijna współpraca agonistycznych i antagonistycznych grup mięśniowych przyczynia się do naturalnego, młodego wyglądu twarzy. W młodym wieku mięśnie dźwigacze są z reguły silniejsze niż mięśnie obniżacze. Równowaga między mięśniami antagonistycznymi może zostać zakłócona z powodu braków strukturalnych lub procesów starzenia.

Marta Walaszek

dr Marta Walaszek o starzeniu się mięśni twarzy

lekarz medycyny estetycznej

– U starszych osób brak podparcia dla mięśnia dźwigacza skutkuje brakiem oporu i odpowiedniego równoważenia przyciągania grawitacyjnego.

– Skutkuje to również  zwiększoną aktywnością antagonistycznego mięśnia obniżacza.

– Przykładem biomechanicznego systemu dźwigni mięśniowej jest boczna poduszeczka tłuszczowa okołooczodołowa (SOOF). Jest ona zlokalizowana na boczno-dolnym brzegu oczodołu. Wraz z tkanką kostną stanowi główny punkt podparcia dla mięśnia jarzmowego większego i częściowo mięśnia okrężnego oka.

– W procesie starzenia utrata struktury pod mięśniem jarzmowym większym skutkuje zwiększonym napięciem antagonistycznie pracującego mięśnia obniżacza kąta ust (DAO) oraz zmniejszeniem zdolności do unoszenia kącików ust.

– Nieprawidłowa iniekcja preparatu wypełniającego w tej okolicy, bez podparcia prawidłowej struktury mięśniowej, może skutkować pogłębieniem smutnego, zmęczonego wyrazu twarzy.

Jak uzyskać odpowiedni efekt biomodulacji?

– Żeby osiągnąć pożądany efekt biomodulacji, kluczowa jest iniekcja preparatu zgodna z zasadami biomechaniki mięśni.

– W zależności od potrzeb podanie bolusa preparatu wypełniającego głęboko pod mięsień zwiększa jego wypukłość i działa jako punkt podparcia, np. w przypadku grupy mięśni dźwigaczy.

– I odwrotnie – wstrzyknięcie wypełniacza bardziej powierzchownie może zmniejszyć skurcz i utrudnić ruch mięśnia, co jest efektem pożądanym, np. w przypadku mięśni obniżaczy. 

To ważne 

– Podanie preparatów bez wcześniejszej analizy potrzeb i wynikającej z biomechaniki mięśniowej przyczyny problemu u danego pacjenta może skutkować nienaturalnym, maskowatym wyglądem twarzy lub pogłębieniem problemu, który próbujemy wyeliminować. 

– Nieprawidłowa domięśniowa iniekcja preparatów wypełniających może skutkować zwiększeniem ryzyka wystąpienia powikłań naczyniowych oraz przyczyniać się do częstszego występowania guzków i grudek.

Jak stymulować 70 mięśni „młodości” na twarzy?

Na młody wygląd ogromny wpływ ma nie tylko kondycja skóry, ale przede wszystkim prawidłowe napięcie mięśni twarzy i szyi, które stanowiąc rusztowanie dla skóry decydują o jej jędrności. Jak działają te mięśnie i co wpływa na ich pracę? W jaki sposób przywrócić im prawidłowe napięcie i tym samym piękny wygląd skóry?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.