fbpx

Hialuronidaza – dlaczego alergia na ten enzym jest tak niebezpieczna?

Autor Magdalena Błaszczak
hialuronidaza
Dr Joanna Suseł

dr Joanna Suseł o hialuronidazie

lekarz dermatolog, specjalista medycyny estetycznej

Hialuronidaza – czym jest?

Hialuronidaza jest enzymem, który rozkłada kwas hialuronowy. Wytwarzana jest przez bakterie oraz neutrofile. Wytwarzają ją też plemniki w przednim odcinku akrosomu, aby łatwiej wniknąć do komórki jajowej. Obecna jest w jadach zwierząt.  Od lat jest stosowana w medycynie – między innymi ułatwia wchłanianie iniekcji o dużych objętościach. W okulistyce wykorzystuje się ją  do leczenia krwotoków wewnątrzocznych. Stosuje się ją też  m.in. w onkologii, anestezjologii, chirurgii plastycznej.

Hialuronidaza a powikłania w zabiegach medycyny estetycznej

W każdym gabinecie medycyny estetycznej substancja ta powinna być  przygotowana do zadań specjalnych w sytuacjach nagłych. Mimo, że stosujemy ją niestety wówczas poza wskazaniami rejestracyjnymi. Zazwyczaj hialuronidaza służy  nam do rozpuszczenia usieciowanego kwasu hialuronowego czyli wypełniacza. Usuwa się go w trybie nagłym lub planowym.

Sytuacje nagłe to zagrożenia zdrowia lub nawet życia pacjenta. Należą do nich:

 • powikłania naczyniowe, w tym zagrożenie martwicą skóry czy nawet oślepnięcie;
 • ostre reakcje alergiczne;
 • miejscowe stany zapalne.

Wówczas rozpuszczenie wypełniacza przeprowadzamy bez testu na hialuronidazę. Jednak zawsze w zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Hialuronidaza – jak wygląda zabezpieczenie przeciwwstrząsowe?

Ja osobiście przed podaniem hialuronidazy przygotowuję się następująco:

 • mam pod ręką tacę z lekami;
 • zakładam wkłucie do żyły;
 • monitoruję saturację, tętno i ciśnienie krwi.

Używanie hialuronidazy do celów estetycznych

W sytuacjach kiedy hialuronidazę musimy zastosować z powodu:

 • asymetrii;
 • przemieszczenia się preparatu;
 • wystąpienia grudek;
 • niesatysfakcjonującego efektu estetycznego

zazwyczaj wykonuję próbę na przedramieniu pacjenta na ewentualną alergię.

Alergia na hialurondiazę

Wiemy, że nie powinno się stosować tej substancji w przypadku alergii na jad owadów, a nawet na białko bydlęce i owcze. Istnieje duże ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej na hialuronidazę.

U 0,1% osób może wywołać nadwrażliwość typu I, czyli natychmiastową.

Występującym najczęściej objawem alergii jest odczyn miejscowy. To najczęściej:

 • obrzęk;
 • rumień;
 • świąd;
 • pokrzywka.

Hialuronidaza – kiedy alergia na enzym zagraża życiu?

Zdarzają się także obrzęki błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęki ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia. Jeśli obrzęk naczynioruchowy znajduje się w gardle lub krtani, grozi to zamknięciem dróg oddechowych. Może dojść do asfiksji, następnie do śmierci.  Alergia na hialuronidazę przebiega często w trybie reakcji natychmiastowej czyli anafilaktycznej i jest wówczas bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta. Poza tym częste zabiegi z użyciem hialuronidazy u tej samej osoby mogą zwiększać możliwość alergii na ten enzym. Zatem korzystanie z hialuronidazy poza gabinetem lekarskim uważam za niedopuszczalne. Natomiast nadużywanie tej substancji przez osoby nieprzygotowane do udzielenia pomocy za skrajnie nieodpowiedzialne.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.