fbpx

Fakty i mity na temat zabiegów laserowych

Autor Magdalena Błaszczak
laser

Laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najchętniej wykorzystywanych metod w kosmetologii i medycynie estetycznej. Niestety mimo ogromnej popularności, nadal słyszy się wiele mitów na jej temat.

Katarzyna-Osipowicz

dr n. med. Katarzyna Osipowicz o laseroterapii

specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Zabiegi laserowe przynoszą zadowalające rezultaty w usuwaniu wielu defektów skórnych, dzięki czemu zyskują coraz większe grono swoich zwolenników. Dzięki ich dobroczynnemu działaniu można zamknąć rozszerzone naczynka, usunąć przebarwienia, naczyniaki, włókniaki, znamiona, blizny i rozstępy, a nawet odmłodzić i zrewitalizować skórę. Służą więc one nie tylko pozbyciu się nieestetycznego problemu skórnego, ale również ograniczeniu kosztów związanych z zakupem nieskutecznych kremów i preparatów. To wszystko fakty, jednak często spotkać możemy się również z licznymi mitami na temat zabiegów laserowych.

Zabiegów laserowych nie można wykonywać latem – MIT

Mit ten wynika przede wszystkim z niewiedzy. Obecnie używane lasery są tak zaawansowane, że w zasadzie można stosować je przez cały rok, oczywiście pod okiem lekarza. To nie pora roku jest tutaj decydująca, a przede wszystkim stosowanie się do zaleceń doświadczonych osób z dziedziny medycyny. Zawsze wykonuję laseroterapię przez cały rok, stawiam na indywidualne podejście do pacjentów, kompleksowo tłumaczę przebieg zabiegu, skutki oraz możliwe do uzyskania efekty. Jestem zwolenniczką zasady, że terapie medycyny estetycznej powinny w subtelny sposób poprawiać niedoskonałości urody, a nie całkowicie zmieniać wygląd pacjenta. 

Po zabiegu szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry – FAKT

Skóra po każdym zabiegu laserowym staje się podrażniona, w wyniku czego wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Oprócz odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, konieczne jest także stosowanie kremu z filtrem SPF. Nie od dziś wiadomo, że krem z filtrem powinno stosować się przez cały rok, niezależnie od pogody. Również w pochmurne dni nasza skóra narażona jest na negatywne skutki oddziaływania promieniowania UV. Szczególnie wrażliwa na słońce staje się ona właśnie między innymi po zabiegach laserowych. W trakcie laseroterapii należy więc bezwzględnie pamiętać o aplikowaniu odpowiedniego kremu z filtrem, w doborze którego najlepiej zwrócić się do specjalisty, np. kosmetologa. 

Nie wystarczy wykonać zabiegu jeden raz – FAKT

W celu uzyskania optymalnych efektów każdy zabieg laserowy należy wykonać kilkukrotnie. Laseroterapia to najczęściej seria zabiegów, o ilości i częstotliwości których decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem. Dokładne omówienie planu leczenia jest w stanie zagwarantować pożądane efekty, ale także jest korzyścią finansową. Należy dbać o pacjentów, nie tylko poprzez dostosowywanie każdej długoterminowej terapii do indywidualnych potrzeb, ale także przez szczerą rozmowę, co faktycznie jest bardziej opłacalne dla pacjenta. 

Laseroterapii nie powinno łączyć się z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej – MIT

Zabiegi laserowe nie stanowią przeszkody w poddawaniu się innym terapiom medycyny estetycznej. Kluczowy jest tutaj plan leczenia opracowany przez lekarza specjalistę. Wszystko zależy również od typu zabiegu laserowego. Niektóre przeznaczone są dla osób, które chcą zregenerować swoją skórę, inne dla tych, którzy marzą o usunięciu niedoskonałości takich jak np. blizny, brodawki, kurzajki, plamy starcze, rozstępy czy przebarwienia. Pacjenci decydują się również na usunięcie makijażu permanentnego lub tatuażu, co nie wyklucza poddawaniu pozostałych obszarów skóry innym zabiegom.

Obecnie, w natłoku informacji, nie brakuje mitów na temat terapii laserowej. Warto jednak być świadomym tego, co w tej kwestii jest zgodne z prawdą, a co nie – chodzi tutaj przecież nasze zdrowie. Jak widać zabiegi laserowe „nie mają sezonu”, jeśli tylko wykonuje się je odpowiedzialnie i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Tylko wtedy będą one dla nas najbezpieczniejsze.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.