fbpx

Osocze bogatopłytkowe – dlaczego zabieg czasem nie działa?

Autor Magdalena Błaszczak
osocze-bogatoplytkowe

Bywa, że pacjentki, które przychodzą do mnie z innych gabinetów są niezadowolone z efektu tego zabiegu. Wielu z nim wykonano go w niewłaściwy sposób.

Dr Marek Wasiluk o osoczu bogatopłytkowym

Lekarz medycyny estetycznej z Kliniki L’Experta

Osocze bogatopłytkowe – od czego zależą efekty?

Zabieg, który nazywamy potocznie „osoczem bogatopłytkowym” polega na wstrzykiwaniu w skórę płytek krwi rozcieńczonych osoczem. Najczęstszy błąd jaki jest popełniany to podanie zwykłego osocza lub nawet takiego, które jest ubogopłytkowe. Aby zabieg przyniósł najlepsze efekty trzeba:

 • pobrać właściwą ilość krwi;
 • odpowiednio ją odwirować;
 • pobrać właściwą część z odwirowanego preparatu;
 • w odpowiedni sposób ją wstrzyknąć.

Niestety na każdym z tych etapów można popełnić błędy.

Osocze bogatopłytkowe – rozcieńczanie płytek krwi

 • W trakcie procesu, odwirowania krew rozdziela się na trzy frakcje. Pierwsza to frakcja czerwona, czyli czerwone płytki krwi. Druga jest przezroczysto-żółta, to osocze. Trzecia jest warstwą z płytkami krwi pomiędzy nimi.
 • Z 10 ml pobranej krwi, płytki krwi stanowią zaledwie 0,3 ml.
 • Dlatego często rozcieńcza się płytki krwi osoczem. Efekt zależy od proporcji tego rozcieńczenia. Jeśli płytki krwi rozcieńczymy całym odwirowanym osoczem (czyli np. z 10 ml krwi do 0,3 ml płytek dołożymy 4-5 ml osocza), to nie będzie to już osocze bogatopłytkowe. To będzie osocze o zwykłym stężeniu płytek krwi. Ono zadziała na skórę, ale nie będzie tak skutecznie jak stężone. Stężone osocze występuje wtedy, gdy do tych 0,3 ml płytek krwi dodamy 1-2 ml osocza.
 • Często się też zdarza, że osoba wykonująca zabieg nie posiada odpowiednich probówek, aby odseparować i pobrać te 0,3 ml płytek krwi. Pobiera więc samo osocze, pozbawione płytek. Jest to osocze ubogopłytkowe, które ma słabe działanie. To główny powód, dla którego w wielu gabinetach zabiegi osoczem są nieskuteczne.
osocze-bogatoplytkowe

Osocze bogatopłytkowe – na co warto zwrócić uwagę

 • Ilość płytek we krwi – od tego też zależą efekty zabiegu. Każdy z nas ma ich różną ilość. Normy wynoszą od 120 tys. do 450 tys. na 1 ml3. Skuteczność zabiegu zależy od liczby wstrzykniętych płytek krwi. Przy pobraniu tej samej objętości krwi do odwirowania, liczba płytek w preparacie może się różnić u poszczególnych osób nawet trzykrotnie.
 • Tempo podania preparatu. Żywotność stymulatorów w preparacie jest krótka. Trzeba go podać jak najszybciej, maksymalnie pół godziny od pobrania krwi, najlepiej do 20 minut.
 • Technikę podania. Można to robić za pomocą igły, pistoletu i wklepywania w skórę.  Najskuteczniejsze  jest podawanie igłą. Osocze ma jednak skłonność do wytryskiwania ze strzykawki, część wypływa po wyjęciu igły ze skóry. W ten sposób na 5 ml preparatu marnuje się ok. 1 ml. Przy stosowaniu pistoletu wykorzystuje się  jednak tylko połowę preparatu, reszta rozlewa się po skórze. Metoda wklepywania, modna po zabiegach mikronakłuwania i po laserze frakcyjnym, marnuje jeszcze więcej osocza. To sprawia, że zabieg jest zdecydowanie mniej efektywny.

Osocze bogatopłytkowe na twarz – moja autorska metoda

 • Stosuję probówki ze specjalną rurką. Dzięki temu mogę precyzyjnie pobrać całość płytek krwi.
 • Do zabiegu pobieram 30 ml krwi.
 • Uzyskuję z niej ok 0,8 ml płytek krwi, które rozcieńczam niewielką ilością osocza.
 • Podaję preparat tylko igłą.
 • Aby zmniejszyć liczbę wkłuć i ilość straconego osocza, wstrzykuję je tunelowo, jak najgłębiej w skórę.

Ciekawostka:Jeśli ktoś wykonywał u mnie zabieg laserem frakcyjnym bez osocza, a potem powtórzył go z osoczem, do lasera bez osocza nigdy nie wrócił. Widać ogromną różnicę w sposobie gojenia się skóry i w jej wyglądzie po zabiegu.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.