fbpx

Czy karboksyterapia skutecznie odmładza skórę pod oczami?

Autor Magdalena Błaszczak
karboksyterapia-oczy
Anita Maciejewska

dr n. med. Monika Anita Maciejewska

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej (AAAM)

Okolica okołooczodołowa jest jednym z pierwszych obszarów twarzy, które wykazują oznaki starzenia. W opracowaniu tego obszaru stosuje się leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Spośród niechirurgicznych alternatyw najczęściej stosowane metody leczenia to toksyna botulinowa i kwas hialuronowy. Metody chirurgiczne obejmują plastykę powiek, lifting brwi i przeszczep tłuszczu. Jednym z ograniczeń tych zabiegów jest problem z leczeniem 1/3 środkowej części powieki dolnej. Dla tego obszaru polecanym zabiegiem jest karboksyterapia.

Jak działa karboksyterapia pod oczami?

 • Jest to nieinwazyjny zabieg polegający na przezskórnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla .
 • Wstrzyknięty podskórnie jest rozpoznawany jako deficyt tlenu w tkankach co powoduje wzrost przepływu krwi .
 • Dwutlenek węgla powoduje również stymulację czynników wzrostu, takich jak VEGF, który stymuluje neowaskularyzację.

Wpływ karboksyterapii na worki tłuszczowe pod oczami

 • Terapia dwutlenkiem węgla ma również zastosowanie w leczeniu zlokalizowanych otłuszczeń.
 • Akumulacja tłuszczu jest związana z anomaliami w mikrokrążeniu i drenażu limfatycznym.
 • Wstrzykiwanie dwutlenku węgla zmniejsza obwód leczonego obszaru poprzez lipolizę adipocytów. Ten efekt zaobserwowano u pacjentów z workami tłuszczowymi pod oczami, uzyskując nieznaczną ich redukcję.

Karboksyterapia a obrzęk pod oczami

 • Karboksyterapia jest również skuteczna w przywracaniu fizjologicznego przepływu limfatycznego u pacjentów z zastojem limfatycznym.
 • Powoduje  poprawę lokalnych parametrów krążenia i perfuzji tkanek oraz redukcję obrzęku.
 • Przyszłościowym zastosowaniem karboksyterapii może być leczenie obrzęku okolicy jarzmowej objawiającego się obrzękiem powiek dolnych w wyniku zaburzeń przepuszczalność przegrody w tej okolicy. Ten stan jest często mylony z klasycznym workiem powieki i błędnie leczony za pomocą plastyki powiek, nie rozwiązując problemu.

Karboksyterapia na cienie pod oczami

Możliwe czynniki sprawcze cieni pod oczami to:

 • nadmierna pigmentacja;
 • cienka skóra powiek pokrywająca mięsień okrężny oka;
 • wiotkość skóry doliny łez.

W tych przypadkach stosowane są np. preparaty miejscowe, peelingi chemiczne i lasery. U pacjentów poddawanych zabiegom krboksyterapii obserwuje się redukcję dyschromii.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.