fbpx

Lidokaina w medycynie estetycznej – wskazania, przeciwskazania, powikłania

Autor Magdalena Błaszczak
lidokaina-co-to-jest
Anna Grodecka

Dr Anna Grodecka o lidokainie w medycynie estetycznej

dermatolog – wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, Klinika dr Kuschill Medestetis

Lidokaina – czym jest?

To pochodna amidowa, która ma działanie miejscowo znieczulające skórę i błonę śluzową. Jest również stosowana jako lek przeciwarytmiczny.

  • W znieczuleniu nasiękowym lek zaczyna działać po 30–60 sekundach, działanie utrzymuje się przez około 30–60 min.
  • Po podaniu powierzchniowym lidokaina łatwo wchłania się z błony śluzowej, dużo gorzej ze skóry niezmienionej.
  • Szybkość wchłaniania oraz dawka zależą od:

    *zastosowanej dawki;

    * unaczynienia;

    * powierzchni miejsca podania;

    * czasu, w którym miejsce było podane działaniu leku.

Po podaniu lidokainy w postaci aerozolu, efekt pojawia się po ok. minucie i trwa przez 5-6 minut. W postaci żelu i kremu – efekt pojawia się już po 2–3 minutach i trwa przez 30–60 minut.

Lidokaina metabolizowana jest w 90% przez enzymy mikrosomalne wątroby do nieczynnych i czynnych metabolitów. Wydalana przez nerki w 10% w stanie niezmienionym, reszta w formie metabolitów.

Wskazania do stosowania lidokainy w postaci żelu:

Stosuje się ją jako powierzchowne znieczulenie błon śluzowych i skóry:

  • w leczeniu bólu błony śluzowej jamy ustnej, np. podczas ząbkowania u dzieci;
  • w anestezjologii i laryngologii m.in. do pokrywania rurek intubacyjnych i tracheostomijnych, sond żołądkowych, znieczulania gardła przed wziernikowaniem krtani, operacją polipów przewodów nosowych, usunięciem przerosłego migdałka podniebiennego, przed intubacją przytomnych;
  • znieczulenie powierzchniowe błon śluzowych przed iniekcją, aby zmniejszyć ból występujący przy nakłuciu;
  • znieczulenie w zabiegach stomatologicznych, np. w zabiegach usuwania kamienia nazębnego;
  • w protetyce,  aby wyeliminować odruch wymiotny przy pobieraniu wycisków w jamie ustnej;
  • w urologii m.in. przed zabiegami cewnikowania. 

Lidokainę w postaci aerozolu również stosuje się w stomatologii, w otolaryngologii, w endoskopii oraz w badaniach z użyciem narzędzi. Spreju z lidokainą  używa się też jako znieczulenia w ginekologii i położnictwie, np. przed nacięciem i szyciem krocza. W dermatologii jako znieczulenie skóry i błon śluzowych przed małymi zabiegami chirurgicznymi.

co-to-jest-lidokaina

Zastosowanie lidokainy w medycynie estetycznej

Najczęściej stosowaną formą lidokainy w medycynie estetycznej jest maść, która zawiera  10 % tej substancji. Bardzo ważne, aby przed jej nałożeniem zachować wszelkie możliwe zasady aseptyki. Przed aplikacją trzeba odkazić skórę odpowiednim preparatem, np. Skinseptem. Należy mieć jednorazowe rękawiczki, a lek wyciskać bezpośrednio z opakowania na patyczek. Trzeba starać się nie dotykać opakowaniem do skóry pacjenta. 
Preparat z lidokainą  należy rozprowadzić na cały obszar zabiegowy. Grubość warstwy powinna wynosić ok. 1 mm. Po nałożeniu preparatu trzeba założyć opatrunek okluzyjny (folię). Najczęściej opatrunek powinien znajdować się na skórze przez około 20-30 minut, ale czas ten jest zależny od wybranego leku. Również czas utrzymywania się efektu znieczulenia jest inny dla każdego z preparatów.

Przeciwskazania

Lidokainy nie powinno się stosować na skórę uszkodzoną lub objętą stanem zapalnym (np. AZS). Chociaż jej wchłanianie przez skórę jest niewielkie, należy zachować ostrożność u:

  • pacjentów leczonych lekami przeciwarytmicznymi klasy I (np. tokainidem, meksyletyną) i innymi lekami miejscowo znieczulającymi;
  • lidokaina w postaci plastra zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
  • plaster należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności serca, nerek lub wątroby.

Możliwe działania niepożądane:

Lidokaina, jak każdy lek stosowany może dawać działania niepożądane.

Mogą wystąpić:

  • objawy neurologiczne i kardiologiczne (działania ogólnoustrojowe związane z dużymi stężeniami leku);
  • wzrost ciśnienia krwi;
  • nagłe niedociśnienie (może być pierwszą oznaką względnego przedawkowania leku);
  • złośliwa hipertermia (wysoka temperatura ciała);

W przypadku alergii na leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej mogą pojawić się:

  • zmiany skórne;
  • pokrzywka;
  • obrzęki.

Lidokaina może również powodować reakcje anafilaktyczne – skurcz oskrzeli, zaburzenia oddychania lub krążenia. 

 

UWAGA:

Trzeba pamiętać, że po zastosowaniu zewnętrznym lidokaina może powodować zblednięcie skóry na danym obszarze. Wtedy trudno ocenić ewentualne niedokrwienie.
Osobiście nie polecam stosowania do wkłuć z kwasem hialuronowym (poza ustami). Nie daje dużej ulgi w bólu, bo większość preparatów dostępnych na rynku ma już  w składzie domieszkę środka znieczulającego. Może zaciemnić obraz kliniczny, gdy zdarzy się niedokrwienie z powodu zamknięcia światła naczynia.

 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.