fbpx

Botoks po zabiegu blefaroplastyki – kiedy można?

Autor Magdalena Błaszczak
Ektropion-powiklanie-po-botoksie

Pacjenci po zabiegu plastyki powiek nie chcą rezygnować z iniekcji toksyną botulinową. Często zadają mi pytanie kiedy będą mogli skorzystać z botoksu. Oczywiście nie ma przeciwskazań do łączenia tego typu zabiegów z blefaroplastyką. 

dr-dominik-kalinowski

dr Dominik Kalinowski o botoksie po zabiegu blefaroplastyki

Lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej

Blefaroplastyka – efekt odmłodzenia

Warto pamiętać, że pełne efekty pozabiegowe blefaroplastyki można ocenić dopiero po dwóch miesiącach. To minimalny okres czasu. Bywa, że właściwe efekty pojawiają się  dopiero po pół roku. Rezultaty operacji są zazwyczaj bardzo dobre i pacjenci są zadowoleni z nowego wyglądu. Twarz jest odmłodzona i wypoczęta. Pacjenci nie tylko wyglądają młodziej, ale też zyskują na pewności siebie. Oczy znajdują się w końcu w centralnej części twarzy i to na nich inni ludzie najczęściej skupiają swój wzrok.

Blefaroplastyka a botoks

Czas gojenia się skóry po zabiegu blefaroplastyki wynosi przeciętnie 2-3 tygodnie. Przez ten okres nie powinno się wykonywać żadnych iniekcji w obrębie obszaru zabiegowego.  Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na odwracalnym porażeniu mięśni szkieletowych. W wyniku blokowania uwalniania acetylocholiny na poziomie połączenia nerwowo-mięśniowego mięśni szkieletowych, dochodzi do zahamowania przekazywania impulsów nerwowych przez połączenia synaptyczne do części ruchowej płytki. Botoks wpływa bezpośrednio na mięśnie, nie na skórę. 

Blefaroplastyka i botoks – kolejność wykonywania zabiegów

Kwestia  wykonywania zabiegu toksyną botulinową jest wciąż dyskusyjna. Wiadomo, że warto stosować botoks w celu prewencji powstawania zmarszczek. 
Istnieje kilka możliwości: 

  • niektórzy lekarze preferują najpierw zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg powinno wykonać na 2-3 tygodnie przed blefaroplastyką;
  • są też lekarze, którzy zalecają kilkumiesięczne niestosowanie toksyny botulinowej po zabiegu blefarosplastyki;
  • jeśli ktoś używa toksyny botulinowej na stałe, do korekty zmarszczek, to zabieg plastyki powiek należy przeprowadzić 2-3 tygodnie po zastosowaniu toksyny;
  • jeżeli nie planuje się kontynuowania ostrzykiwania, to zabieg należy przeprowadzić po zaprzestaniu działania neurotoksyny. Czyli po około 4-5 miesiącach od ostatniej dawki. 
CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.