Dawniej stomatologia skupiała się głównie na wyleczeniu zębów, a zakres działań w obrębie estetyki był ograniczony. Dziś pacjenci oczekują również efektu estetycznego. Dlatego powstał szereg nowych możliwości odpowiadających właśnie na takie potrzeby. Jednym z nich jest bonding.
lek. stom. Marzena Lachowska-Misiak o bondingu
Standardem staje się, że dentyści pracują „w powiększeniu”, czyli wykorzystują lupy lub mikroskopy zabiegowe. Daje to jeszcze większą precyzję pracy, która przekłada się na zwiększoną estetykę. Wypełnienie przestaje być już zwyczajowo nazywane „plombą” zaklejającą ubytek po usunięciu próchnicy. Współcześnie może być ono małym „dziełem sztuki”, a w efekcie końcowym- zupełnie niewidoczne. Z idealnie dobranym kolorem i zmianą niezadowalającego kształtu, odzwierciedla naturalny ząb tuż po wyrżnięciu. Wcześniej na przykład nie możliwe było osiągnięcie estetycznych efektów u pacjentów wymagających zasłonięcia całych przednich powierzchni zębów bez licówek bądź koron ceramicznych.
Czym jest bonding i na czym polega ta metoda?
- Obecnie bardzo dobre efekty można, także osiągnąć za pomocą technologicznie zaawansowanych kompozytów wykonując tzw. bonding. Stomatolog wykonujący zabieg musi cechować się dużym poczuciem estetyki i umiejętnościami manualnymi.
- Bonding polega na nieinwazyjnym pokryciu zębów pacjenta odpowiednio dobranym materiałem kompozytowym. Odbywa się bez spiłowywania powierzchni zębów, przez co jest w pełni odwracalny.
- Tę metodę można powtarzać bez uszkodzenia zębów.
Jakie efekty daje bonding?
- Dzięki bondingowi możliwe jest osiągnięcie jednolitego koloru i równego kształtu, w przypadku zębów przebarwionych czy mechanicznie zniszczonych.
- Przy delikatnym skrzywieniu zębów (stłoczeniu, czy rotacji zębów) często możliwe jest uzyskanie pięknego uśmiechu już na jednej wizycie, bez ortodontycznego prostowania zębów.
- Bonding jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów ze zbyt małymi zębami, pomiędzy którymi widoczne są szpary.
- Wykonuje się go w przypadku diastemy (szpary między jedynkami).
- Może stanowić również etap przejściowy (bardziej ekonomiczny, możliwy do skorygowania na życzenie pacjenta) przed wykonaniem ostatecznych prac z porcelany czy cyrkonu.
Uwaga!
Bondingu nie wykonuje się w przypadku wad zgryzu, które wymagają leczenia.
Wygląd i kształt pośladków świadczy o atrakcyjności fizycznej i zawsze był uważany za kryterium kobiecej…
Skóra podlega nieustannym przemianom, do których potrzebuje licznych składników odżywczych. Ma szczególną zdolność do magazynowania…