fbpx

Bonding – czy warto poddać się temu zabiegowi u stomatologa?

Autor Magdalena Błaszczak
Czym-jest-bonding-stomatologia-estetyczna

Dawniej stomatologia skupiała się głównie na wyleczeniu zębów, a zakres działań w obrębie estetyki był ograniczony. Dziś pacjenci oczekują również efektu estetycznego. Dlatego powstał szereg nowych możliwości odpowiadających właśnie na takie potrzeby. Jednym z nich jest bonding.

marzena-lachowska-misiak

lek. stom. Marzena Lachowska-Misiak o bondingu

Standardem staje się, że dentyści pracują „w powiększeniu”, czyli wykorzystują lupy lub mikroskopy zabiegowe. Daje to jeszcze większą precyzję pracy, która przekłada się na zwiększoną estetykę. Wypełnienie przestaje być już zwyczajowo nazywane  „plombą” zaklejającą ubytek po usunięciu próchnicy. Współcześnie może być ono małym „dziełem sztuki”, a w efekcie końcowym-   zupełnie niewidoczne. Z idealnie dobranym kolorem i zmianą niezadowalającego kształtu, odzwierciedla naturalny ząb tuż po wyrżnięciu. Wcześniej na przykład nie możliwe było osiągnięcie estetycznych efektów u  pacjentów wymagających zasłonięcia całych przednich powierzchni zębów bez licówek bądź koron ceramicznych. 

Czym jest bonding i na czym polega ta metoda?

  • Obecnie bardzo dobre efekty można, także osiągnąć za pomocą technologicznie zaawansowanych kompozytów wykonując tzw. bonding. Stomatolog wykonujący zabieg musi cechować się dużym poczuciem estetyki i umiejętnościami manualnymi.
  • Bonding polega na nieinwazyjnym pokryciu zębów pacjenta odpowiednio dobranym materiałem kompozytowym. Odbywa się bez spiłowywania powierzchni zębów, przez co jest w pełni odwracalny.
  • Tę metodę można powtarzać bez uszkodzenia zębów.

Jakie efekty daje bonding?

  • Dzięki bondingowi możliwe jest osiągnięcie jednolitego koloru i równego kształtu, w przypadku zębów przebarwionych czy mechanicznie zniszczonych.
  • Przy delikatnym skrzywieniu zębów (stłoczeniu, czy rotacji zębów) często możliwe jest uzyskanie pięknego uśmiechu już na jednej wizycie, bez ortodontycznego prostowania zębów.
  • Bonding jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów ze zbyt małymi zębami, pomiędzy którymi widoczne są szpary.
  • Wykonuje się go w przypadku diastemy (szpary między jedynkami).
  • Może stanowić również etap przejściowy (bardziej ekonomiczny, możliwy do skorygowania na życzenie pacjenta) przed wykonaniem ostatecznych prac z porcelany czy cyrkonu.

Uwaga!

Bondingu nie wykonuje się w przypadku wad zgryzu, które wymagają leczenia.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.