Wiele kobiet skarży się na dolegliwości bólowe odczuwane w czasie stosunków seksualnych. Szczególnie są to pacjentki po niedawnym porodzie lub w czasie menopauzy. Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą poprawić komfort ich życia intymnego i zniwelować dyspareunię?
dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska
ginekolog, lekarz medycyny estetycznej
Zabiegi na ból w czasie stosunku
Zabiegi, które zmniejszają ból w czasie stosunku u kobiet, mogą być bardzo różne, wszystko zależy od wyników wywiadu z pacjentem i konsultacji. W mojej klinice standardowo pacjentki są zapraszane na konsultację ginekologiczną, żeby wykluczyć podstawowe przyczyny, które wpływają na taką dolegliwość, a także na badanie urofizjoterapeutyczne.
- Po takiej diagnostyce możemy stwierdzić, czy przyczyna bólu w czasie stosunku jest organiczna, czy dolegliwości pochodzą z mięśni dna miednicy, czy też jest to przyczyna niezwiązana z organiką. Wtedy kierujemy pacjentkę na badanie i rozmowę u seksuolożki.
- Jeżeli chodzi o zabiegi zmniejszające ból w czasie stosunku, to bardzo dobre efekty daje terapia manualna u urofizjoterapeutki.
- Pozytywną zmianę przynoszą również zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej – osocze bogatopłytkowe, radiofrekwencja, laser oraz lampy LED, ale ich dobór jest zależny od tego, co powoduje ból.
- Jeżeli przyczyną bólu jest blizna po nacięciu krocza, wtedy opracowujemy też tę bliznę.
Osocze bogatopłytkowe zmniejsza dyspareunię
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi, który zawiera rozpuszczone białka, glukozę, minerały, hormony, płytki krwi oraz krwinki, a także białkowe czynniki wzrostu, które aktywnie biorą udział w stymulacji gojenia ran i regeneracji tkanek. Zwykle już po jednym zabiegu z użyciem tego preparatu pacjentki odczuwają zdecydowanie większe nawilżenie pochwy, mniejszą bolesność i zredukowany dyskomfort w czasie stosunków seksualnych. Stosowanie PRP w zaburzeniach seksualnych jest uważane za rewolucyjne nowe, niechirurgiczne leczenie ambulatoryjne, które pomaga poprawić jakość życia seksualnego poprzez zastosowanie własnych czynników wzrostu kobiety.
Radiofrekwencja w leczeniu dolegliwości bólowych pochwy
Fale radiowe to nowoczesny, w pełni bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który zmniejsza dolegliwości związane z bólem w czasie stosunku, ale również z nietrzymaniem moczu, objawami menopauzy lub luźności pochwy. Zmniejsza także przyczyniające się do odczuwania dyskomfortu w czasie seksu – świądu i suchości pochwy.
- Zabieg jest bezbolesny.
- Głowica urządzenia emitująca fale jest przesuwana w głąb pochwy.
- Po zabiegu nie ma skutków ubocznych, skóra pozostaje nieuszkodzona.
- Podczas przeprowadzania zabiegu pacjentka może odczuwać tylko niezbyt intensywne ciepło.
- Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Pacjentka może odczuwać obrzęk okolicy intymnej.
Gdy zaczerwienienie i obrzęk znikną, efekty zabiegu są od razu odczuwalne przez pacjentkę.
Zabiegi laserowe na ból w czasie stosunku
W trakcie życia kobiety zachodzą różne procesy (oprócz starzenia), które powodują nieprawidłowości w ukrwieniu, unerwieniu lub napięciu ścian pochwy. Porody drogami natury, zabiegowe, zakończone często urazami ścian pochwy, pęknięciami lub krwiakami znacznie zaburzają anatomię i funkcjonalność tego narządu. Są one najczęściej zabezpieczane chirurgicznie zaraz po ich wystąpieniu, jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia głębszych tkanek miednicy (mięśni przepony miednicy), skutki mogą ujawnić się wiele lat po porodzie, a najczęstszym objawem jest właśnie ból w czasie stosunku. Jednym ze sposobów na jego zniwelowanie są zabiegi laserowe rewitalizujące ściany pochwy.
- Przed zabiegiem pochwa zostaje znieczulona miejscowo kremem np. z 2% lidokainy a następnie odkażona.
- Do kanału pochwy zakładany jest wziernik laserowy. Jego głowica zakończona jest adapterem, umożliwiającym 360-stopniowe naświetlenie pochwy.
- Na ścianach pochwy, w układzie okrężnym odkładana jest energia lasera, bez nakładania się obszarów. Całkowita dawka naświetlania zależna jest od długości pochwy.
- Po naświetleniu całego kanału pochwy wziernik zostaje usunięty. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjentki raportują odczuwanie tylko ciepło, a odczucie to nie jest nieprzyjemne.
- Po zabiegu – można niekiedy zaobserwować lekkie zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort, które najczęściej ustępują po okresie około 1-2 dni. Konieczne jest zastosowanie wstrzemięźliwości płciowej w okresie 7 dni, unikanie gorących kąpieli, nasiadówek, sauny oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego.
Osocze bogatopłytkowe – więcej przyjemności dla Niej i dla Niego
Osocze bogatopłytkowe znajduje coraz większe i szersze zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Pomaga również intensyfikować orgazm u kobiet oraz pobudzić erekcję u mężczyzn…
Duży wzrost popularności zabiegów medycyny estetycznej, to znak naszych czasów. Z jednej strony mamy życie w stresie, w zanieczyszczonym środowisku, brak dobrej diety, a dodatkowo …
Bywa, że pacjentki, które przychodzą do mnie z innych gabinetów są niezadowolone z efektu tego zabiegu. Wielu z nim wykonano go w niewłaściwy sposób. Dr …