fbpx

Blefaroplastyka – jak wybrać specjalistę?

Autor Przemek
Blefaroplastyka

Plastyka powiek nadal jest w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Na popularność tej procedury wpływa zróżnicowana grupa potencjalnych pacjentów niezależnie od wieku i płci. Wskazaniem do plastyki powiek są procesy starzenia się okolicy oka takie jak: wiotka skóra, obecność przepuklin tłuszczowych, zmniejszenie napięcia brzegu powieki, osłabienie mięśnia dźwigacza powieki. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, by poprawić zarówno wygląd, jak i jakość życia.

Dr Magdalena Dąbrowska

Dr Magdalena Dąbrowska o plastyce powiek

Specjalistka chorób oczu

Najważniejsze czynniki wpływające na tak duże zainteresowanie blefaroplastyką to bezpieczeństwo – niska liczba powikłań, krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość wykonania go w znieczuleniu miejscowym, krótki czas rekonwalescencji i przede wszystkim efekt zabiegu. Pacjenci po plastyce powiek oprócz poprawy wyglądu cenią sobie powiększenie pola widzenia, zmniejszenie bólów napięciowych głowy, odsłonięcie powieki górnej.

Wraz z popularnością chirurgii powiek zwiększa się liczba placówek włączających ten zabieg do swojej oferty. Pacjent zdecydowany na plastykę powiek staje przed wyborem miejsca i lekarza. Znalezienie odpowiedniego chirurga ma kluczowe znaczenie dla powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu. Planujesz blefaroplastykę? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak szukać lekarza, o co pytać podczas konsultacji oraz jak przygotować się do zabiegu.

 

Kwalifikacje

 

Operacje powiek jest to procedura medyczna, którą powinien wykonać lekarz. Jego poszukiwania bardzo często rozpoczynają się od wyszukiwarki internetowej i social mediów.

Pamiętajmy, że profile w mediach społecznościowych mają cel informacyjny, a także reklamowy, miejmy zatem świadomość, że znajdują się tam również profile osób bez wykształcenia medycznego, podające się za lekarzy lub tworzące wrażenie, że są lekarzami. Każdy ma możliwość zweryfikowania w Centralnym Rejestrze Lekarzy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej, czy dana osoba ma prawo wykonywania zawodu lekarza.

Obecnie nie ma regulacji prawnych określających, którzy specjaliści mogą wykonywać plastykę powiek. Procedura ta jest wykazana w programie specjalizacyjnym okulistów i chirurgów plastycznych, lekarze tych specjalizacji znają specyfikę okolicy oka, mają wiedzę na temat anatomii, funkcji poszczególnych struktur, są przygotowani do zaopatrywania powikłań pozabiegowych. Uzyskanie tytułu specjalisty z dziedziny okulistyki lub chirurgii plastycznej nie jest jeszcze tożsame z byciem wybitnym w chirurgii powiek, ponieważ jest to wąska dziedzina. Poszukujmy lekarza, którego profil zainteresowań to chirurgia powiek, twarzy. Zapytaj o dodatkowe certyfikaty, ponieważ może to dodatkowo wykazać wiedzę chirurga w konkretnych procedurach.

 

Doświadczenie

 

Konieczna wiedza to jedno, ale musi iść w parze z doświadczeniem. Doświadczenie i umiejętności chirurga powiek są niezbędne, żeby zapewnić opiekę najwyższej jakości. Nie obawiaj się zapytać, ile zabiegów lekarz wykonuje rocznie, a także jaki jest procent reoperacji. W mojej ocenie prowadzenie statystyk powinno być obowiązkiem każdego operatora, daje nam obiektywny wgląd w jego skuteczność.

Referencje

 

Najlepszą wizytówką lekarza są pacjenci już operowani. Cenne są również zdjęcia efektów pracy przed zabiegiem i po nim. Te wizualne przykłady mogą pokazać styl artystyczny chirurga i wykazać jego zdolność do osiągania naturalnych wyników. Przed podjęciem decyzji ważne jest dokładne zapoznanie się z opiniami pacjentów, by poznać doświadczenia innych osób z potencjalnym chirurgiem powiek. Godne zaufania platformy z opiniami, strony internetowe i fora mogą dostarczyć wielu informacji na temat reputacji lekarza, interakcji z pacjentami i ogólnego zadowolenia pacjenta. Chociaż kilka negatywnych recenzji jest czymś normalnym, zwróć uwagę na to, jak reaguje na krytykę i rozwiązuje problemy, ponieważ może to pokazać jego zaangażowanie w dobro pacjenta.

 

Konsultacja

 

Spotkanie z chirurgiem, by się z nim skonsultować, jest niezbędne do zbudowania zaufania i nabrania pewności, że zabieg spełni twoje oczekiwania. W trakcie takiej wizyty lekarz powinien omówić wskazania do zabiegu z uwzględnieniem uwarunkowań anatomicznych, przedstawić realistyczny efekt. Przedstawi również szczegółowo przebieg operacji, przygotowanie przed niej oraz zalecenia pozabiegowe. Standardowo zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jest ono wystarczające i daje pełny komfort w trakcie procedury. U niektórych pacjentów występują wskazania do znieczulenia ogólnego, są to m.in. zaburzenia lękowe lub klaustrofobia. Jeżeli obawiasz się bólu, manipulacji w okolicy oka, porozmawiaj na ten temat z lekarzem, ponieważ nie w każdym gabinecie jest możliwość przeprowadzenia operacji w narkozie i może to być powód konieczności dalszych poszukiwań miejsca, które będzie dla ciebie odpowiednie. Podczas konsultacji operator będzie pytał o przyjmowane leki, choroby przewlekłe i uczulenia. Uzyskasz informację na temat możliwych powikłań i czasie rekonwalescencji. Powinien to być czas na omówienie wszystkich twoich pytań i wątpliwości. Dopytaj o sytuacje, które powinny cię zaniepokoić po zabiegu, oraz o to, jaka jest możliwość kontaktu z lekarzem w przypadku powikłanego gojenia. Ważną informacją jest cena zabiegu – czy obejmuje kontrolę oraz ewentualne korekty.

 

Lokalizacja

 

Po operacji powiek zazwyczaj są założone szwy niewchłanialne, które usuwa się po siedmiu dniach (między piątym a siódmym dniem). Konieczna jest przynajmniej jedna kontrola po zabiegu. Mogą wystąpić powikłania pozabiegowe. Dlatego zacznij poszukiwania od lekarzy wykonujących operację najbliżej twojego miejsca zamieszkania, daje to poczucie bezpieczeństwa i komfortu zarówno pacjentowi, jak i operatorowi.

 

Przygotowania do zabiegu

 

Jeżeli wybierzesz już lekarza, po kwalifikacji zostanie wyznaczony termin zabiegu. Jest to czas na przygotowanie się do operacji. Twój styl życia wpływa na proces gojenia, w okresie okołooperacyjnym zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Zaplanuj czas na rekonwalescencję, tak zorganizuj sobie obowiązki domowe, żeby móc wypocząć. Szczególnie ważne są pierwsze dwa dni po zabiegu – wypoczynek i okłady chłodzące, stosowanie się do tego zalecenia znacząco wpływa na szybki czas gojenia. Każda operacja to gra zespołowa: konieczne jest nie tylko prawidłowe wykonanie zabiegu, lecz także przygotowanie pacjenta i stosowanie się do zaleceń. Jeżeli te dwa elementy się uzupełnią, nie pozostanie nic innego jak cieszyć się z efektów zabiegu.

Karboksyterapia + infuzja tlenowa – dlaczego warto stosować pod oczy?

To zabieg pod oczy dla kobiet i mężczyzn: zredukuje obrzęki, cienie i zasinienia, spłyci zmarszczki mimiczne, odżywi, nawilży, ujędrni. Ukoi i zrewitalizuje zmęczoną skórę wokół oczu. Spowolni proces starzenia…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.