fbpx

Baby botoks – naturalne odmłodzenie twarzy

Autor Magdalena Błaszczak
Baby botoks

Dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda o zabiegu baby botoks

Specjalista alergolog i lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim stażem. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, World Society of Interdisciplinary Aesthetic & Interdisciplinary Medicine (WOSIAM) oraz European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology (ESCAD).

Co to jest baby botoks?

To niewielkie lub mocniej rozcieńczone dawki toksyny botulinowej, które podane wokół oczu nie unieruchamiają twarzy. Zabezpieczają jednak tę partię przed powstawaniem zmarszczek mimicznych. To ważne zwłaszcza gdy przebywamy na słońcu i latem, bo częściej mrużymy oczy. Z kolei zastosowanie botoksu pod pachami o tej porze roku rozwiązuje problem nadmiernego pocenia.

Jak działa baby botoks?

Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny odpowiedzialnej za przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. W konsekwencji dochodzi do odwracalnego osłabienia siły mięśniowej w wybranym obszarze mięśnia mimicznego, co powoduje zmniejszenie jego ruchomości. Ponieważ mięśnie mimiczne leżą bezpośrednio pod skórą ich ruch powoduje marszczenie się skóry i powstawanie zmarszczek.

Ostrzyknięcie botoksem pozwala zlikwidować zmarszczki mimiczne:

  • kurze łapki, 
  • lwią zmarszczkę, 
  • zmarszczki poprzeczne czoła, 
  • zmarszczki palacza, 
  • zmarszczki królicze,
  • zmarszczki pod oczami. 
Warto zadziałać toksyną botulinową prewencyjnie, w niewielkich dawkach, aby zapobiec tworzeniu się zmarszczek mimicznych czyli zahamować proces miostarzenia naszej skóry.
 

Jakie dodatkowe działanie ma botoks?

  • Pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i stóp. 
  • Dzięki wykorzystaniu toksyny botulinowej przeprowadzana jest również korekta wysokości brwi – można je unieść i w różny sposób wymodelować. 
  • Toksyną leczy się również bruksizm czyli nadmierną aktywność mięśni żwaczy, często we współpracy z ortodontą.
  • Podanie toksyny w żwacze pozwala również na osiągnięcie bardziej trójkątnego kształtu twarzy i przede wszystkim zmniejszenie ścierania zębów i innych objawów nadmiernego zaciskania zębów m.in. bóli głowy zwłaszcza w okolicy skroniowej.

Czy botoks jest bezpiecznym zabiegiem?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny i mało inwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Pacjent zazwyczaj może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Przez 24 godziny po iniekcji toksyną botulinową nie należy podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej i warto powstrzymać się od spożywania alkoholu. Zazwyczaj zaleca się aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania toksyny nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy. Rzadko może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni. Powrót aktywności nerwowo-mięśniowej zachodzi w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.