Pacjentka zgłosiła się na badanie ultrasonograficzne z powodu dolegliwości bólowych powłok brzusznych. Uzyskane dane, a przede wszystkim informacja o głębokości i rozległości zwłóknień, pozwoliły na precyzyjne planowanie dalszych działań.

dr hab. n. med. Robert Krzysztof Mlosek o tym, co może wykryć w czasie USG
Specjalista medycyny nuklearnej, lekarz medycyny estetycznej, adiunkt – pracownik naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Opis przypadku pacjenta
Na badanie ultrasonograficzne zgłosiła się 38-letnia kobieta w stanie ogólnym dobrym, bez istotnych obciążeń zdrowotnych. U pacjentki 11 miesięcy wcześniej wykonano zabieg liposukcji ultradźwiękowej brzucha, który przebiegł bez powikłań śródzabiegowych. Bezpośrednio po zabiegu założono na cztery dni dreny. Od siódmego dnia po liposukcji wprowadzono fizjoterapię oraz masaże brzucha, które były wykonywane regularnie przez siedem miesięcy. Na skórze pacjentki po prawej stronie od momentu wykonania zabiegu jest widoczne delikatne zagłębienie, a okolica jest tkliwa i bolesna. Pacjentka ponadto odczuwa dyskomfort i uczucie ciągnięcia w całej okolicy poddanej zabiegowi, a także wyczuwa zgrubienia skóry. Dolegliwości bólowe powłok brzusznych były przyczyną zgłoszenia się na badanie ultrasonograficzne.
Badanie ultrasonograficzne
Badania ultrasonograficzne u niniejszej pacjentki wykonano dwukrotnie. Pierwsze odbyło się 11 miesięcy po zabiegu liposukcji, a kontrolne badanie ultrasonograficzne wykonano po upływie 16 miesięcy od pierwszego badania. Badania ultrasonograficzne wykonano klasycznym aparatem (Samsung RS85 Medison Co., LTD, Republic of Korea) wyposażonym w głowicę liniową LA2-14A oraz głowicę liniową L3-22Al tzw. hokejówkę. Obie głowice pracują w zakresie częstotliwości umożliwiających obrazowanie powłok brzusznych. Szczególnie przydatna w tym badaniu była głowica „hokejowa”, która z racji swojego kształtu i bardzo wysokiej częstotliwości aż do 22 MHz pozwala uzyskiwać obraz wysokiej jakości z licznymi szczegółami.
Celem badania ultrasonograficznego była ocena powłok brzucha i zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości bólowych w tej okolicy.
Wynik badania
Wyniki badania ultrasonograficznego (zarówno pierwszego, jak i badania kontrolnego) pokazały, że w okolicy podbrzusza zarówno po stronie prawej, jak i lewej u pacjentki występuje niewielka ilość tkanki podskórnej, co jest wynikiem przeprowadzonej liposukcji z niewielkimi hiperechogenicznymi zmianami odpowiadającymi zwłóknieniom. Z kolei po stronie prawej, gdzie pacjentka odczuwała największy ból, zobrazowano hiperechogeniczny obszar o wymiarach około 40,23×3,46 mm o grubości jedynie około 2–3 mm. Pasmo w badaniu dynamicznym przemieszcza się wraz z powięzią mięśnia prostego brzucha z jednoczesnym podciąganiem skóry właściwej. Obraz ten przemawia za masywnymi zwłóknieniami bez obecności tkanki podskórnej. Prawdopodobnie w czasie zabiegu liposukcji w tej okolicy odessano zbyt dużo tkanki podskórnej, a w czasie gojenia doszło do zwłóknienia i zrośnięcia się ze skórą właściwą co odpowiada za uczucie ciągnięcia tkanek i bolesność (rys. 1). Dla porównania po stronie lewej w jednoimiennej lokalizacji badanie ultrasonograficzne wykazało istnienie masywnych zwłóknień, ale z zachowywaną warstwą tkanki podskórnej o grubości 7,95–9,08 mm (ryc. 2). Ponadto w linii środkowej ciała w rzucie wyczuwalnego pod skórą zgrubienia zobrazowano duży, położony pod skórą obszar zmian włóknistych o wymiarach 15x13x4,2 mm (ryc. 3).
Wnioski
Badanie ultrasonograficzne pozwoliło na wskazanie prawdopodobnej przyczyny odczuwanych przez pacjentkę dolegliwości bólowych i uczucia ciągnięcia, którą są masywne zwłóknienia, powstałe w konsekwencji przeprowadzonego zabiegu liposukcji. Ultrasonografia wysokich częstotliwości okazała się skuteczną metodą w zdiagnozowaniu pacjentki. Ponadto uzyskane z badania ultrasonograficznego dane, a przede wszystkim informacja o głębokości i rozległości zwłóknień, pozwoliły na precyzyjne planowanie dalszych działań.
Spis rycin:
Rys. 1. Ultrasonograficzny obraz zwłóknień po pomiarze długości „zębów cellulitowych”: A – przed terapią, B – po zakończeniu terapii widoczne zmniejszenie długości „zębów”.
Rys. 2. Ultrasonograficzny pomiar tkanki podskórnej: A – przed terapią, B – po zakończeniu terapii widoczne zmniejszenie grubości tkanki.
Rys. 3. Ultrasonograficzna elastografia skóry : A – przed terapią, B – po zakończeniu terapii widoczny wzrost twardości. Skala kolorów oznacza podatność tkanek na odkształcenie: SF (kolor niebieski) – tkanka podatna na odkształcenie (miękka), HD (kolor czerwony) – tkanka mało podatna na odkształcenie (twarda).
USG – jak wygląda różnicowanie tłuszczaków i tluszczakowłókniaków od depozytów i ziarniniaków?
Obserwując rynek medycyny estetycznej, z całą pewnością można stwierdzić, że ultrasonografia wysokich częstotliwości w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem…
Ten małoinwazyjny zabieg pozwala zwiększyć objętość prącia nawet o 30 procent. W szybki, bezpieczny i…
Dr Łukasz Zapszała Psychiatra (w trakcie specjalizacji), specjalista medycyny estetycznej Depresja – czym jest ta…