fbpx

W jaki sposób laser zmniejsza widoczność blizn po porodzie?

Autor Magdalena Błaszczak
blizny-po-porodzie

Laseroterapia blizn powstałych w wyniku porodu wpływa pozytywnie nie tylko na względy wizualne, ale także na zmniejszenie odczuwania bólu podczas stosunku.

lek. med. Patrycja Stańczyk

lek. med. Patrycja Stańczyk o laserze i bliznach
po porodzie

ginekolog-położnik

Po porodzie siłami natury najczęściej obserwujemy blizny po nacięciu krocza lub po jego pęknięciu. Po cięciu cesarskim zaś podłużną bliznę tuż nad wzgórkiem łonowym, rzadziej pionową bliznę w linii pośrodkowej ciała. W obu przypadkach ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dobrać jak najlepszą metodę wspomagania gojenia, a następnie redukcji widoczności blizny. Często pierwsze zabiegi można rozpocząć po zakończeniu okresu połogu, czyli po ok. 6 tygodniach od porodu. Wczesna ocena rany pozwoli na ustalenie dalszego planu terapii. Warto zauważyć, że istnieje kilka opcji leczenia blizn poporodowych i obecnie lekarze zajmujący się ginekologią estetyczną mają wiele narzędzi mogących poprawić jakość życia kobiet z problematycznymi bliznami.

Laseroterapia

  • Terapia laserowa to procedura wykorzystująca skoncentrowane wiązki światła w celu leczenia blizn.
  • Udowodniono, że leczenie to skutkuje remodelingiem skóry i idącą za tym poprawą elastyczności, kolorytu i ogólnego wyglądu blizny.
  • Często zmniejsza również dolegliwości bólowe spowodowane patologicznym napięciem tkanek.

Jaki laser sprawdza się w przypadku blizn poporodowych?

  • W obszarze ginekologii estetycznej najczęściej wykorzystywany jest laser CO2. Wynika to z faktu, że można nim również pracować w obrębie błony śluzowej pochwy oraz na śluzówkach.

Jak działa na bliznę światło lasera?

  • Długość fali 10600nm jest absorbowana przez wodę w komórkach i doprowadza do jej podgrzania w tkance, a następnie odparowania.
  • Światło wnika bardzo płytko w skórę, nie uszkadzając naczyń krwionośnych ani głębszych tkanek.
  • Laser frakcyjny nie penetruje skóry na całym obszarze poddanym terapii, ale tworzy mikrokanały uszkodzeń otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu uruchomiona zostaje kaskada procesów naprawczych, które skutkują powstaniem nowego kolagenu.
  • Laser ten może być zastosowany w przypadku blizn dojrzałych, jak i świeżo powstałych.

Jakich efektów można się spodziewać?

  • Dzięki terapii laserowej blizny stają się mniej widoczne, węższe, a także bardziej wrażliwe na inne działania mechaniczne.
  • Laser ten znajduje zastosowanie w terapii: blizn po nacięciu lub pęknięciu krocza, blizny po cięciu cesarskim.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.