fbpx

Usuwanie blizn – w jaki sposób działa nowe osiągnięcie inżynierii tkankowej?

Autor Magdalena Błaszczak
Usuwanie blizn

Blizny nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też często niosą ze sobą traumatyczne przeżycia, przypominając o przykrym doświadczeniu. Rozwiązaniem jest terapia polskiej marki, która wykorzystuje mikronakłuwanie i terapię leczniczym żelem.

Milena Pamięta

Milena Pamięta o terapii usuwania blizn

kosmetolog z Kliniki Bezpieczna Kosmetyka

Po terapii blizny stopniowo się wypłycają, a skóra się przebudowuje; nie tylko odzyskuje zdrowy wygląd i równowagę, ale wzrasta jej poziom nawilżenia i elastyczności, zagęszcza się i ujędrnia. Zmniejsza się też wrażliwość skóry oraz towarzyszące jej stany zapalne.  Z czasem możemy przywrócić całkowity dobrostan miejscom, które dotąd sprawiały wizualno-fizyczny dyskomfort.

Na jakie blizny dedykowana jest terapia?

Rekomendowana jest osobom, które mają blizny: potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe, bliznowce – na twarzy i ciele. Kiedyś pracowałam z klientką, która miała wypadek na skuterze, miała amputację kończyny, niedowład ręki, blizny na całym ciele. Spotykałyśmy się regularnie raz w miesiącu na zabieg z mikronakłuciami. Kobieta stosowała też polecaną pielęgnacje domową, co znacznie przyspieszyło efekty terapii w gabinecie, skóra lepiej się regeneruje wtedy po zabiegach. To, co uzyskałyśmy w wyniku terapii przeszło nasze oczekiwania: spłycenie blizn, wyrównanie skóry, zniknęły zagłębienia, nierówności, skóra stała się jaśniejsza. Druga klientka miała rozległe blizny po oparzeniu, zlokalizowane na twarzy, szyi i dekolcie. Od grudnia 2020 roku do czerwca 2021, kiedy brała ślub, zrobiłyśmy kilka zabiegów. W wyniku zastosowanej terapii skóra się wygładziła, rozluźniła, stała się też elastyczna, gładka, bez fałdek i uczucia ściągnięcia, była też wyraźnie jaśniejsza – blizny często są różowe i przez to bardziej widoczne. Odsłonięta suknia ślubna była jej wielkim marzeniem, które mogło się ziścić się dzięki naszym wspólnym wysiłkom! Inna klientka była po przeszczepie skóry, który brzydko się przyjął. Miała go jako dziecko, a skóra pobierana była z pośladka i doszyta do dekoltu. Powstały nieestetyczne nierówności, które udało nam się wygładzić. Terapia, co warto dodać w kontekście tego przypadku, jest też zabiegiem wskazanym dla pacjentów onkologicznych  np. po amputacji piersi.

Jak działa żel terapeutyczny do spłycania blizn?

Pozwala na osiągnięcie efektów biostymulacji już na poziomie komórkowym. Żel aktywny to innowacyjny preparat z zawartością białek immunomodulacyjnych, dzięki którym uzyskujemy kontrolę stanu zapalnego w przebiegu patologii skóry, takich jak: trądzik, trądzik różowaty oraz szereg innych schorzeń, będących wynikiem zapalenia tkanki. Głównym składnikiem jest laktoferyna. Preparat wykazuje działanie: łagodzące stany zapalne i egzemę; przeciwzapalnie i antyseptyczne, łagodzące zmiany trądzikowe; stymulacja układu odpornościowego skóry; normalizacja procesów gojenia uszkodzonego naskórka i głębszych uszkodzeń. Żel aktywny Complex to o bogactwo aminokwasów niezbędnych do aktywacji procesów endogennych skóry, w tym zintensyfikowania regeneracji i normalizacji procesów gojenia. Dzięki pobudzeniu naturalnych mechanizmów skóra odzyskuje zdrowie na wielu poziomach. Do głównych składników preparatu należą: kompleks aminokwasów, glicyna, prolina, arginina, lizyna, polipeptydy, oligopeptydy, laktoferyna, niskocząsteczkowy hialuronian sodu. Działanie żelu aktywnego to: aktywacja białek szoku termicznego; przebudowa włókien kolagenowych; aktywacja procesów biochemicznych; aktywacja neutrofili; aktywacja cytokin przeciwzapalnych; odbudowa macierzy zewnątrzkomórkowej.

Opis zabiegu

 Zanim zakwalifikuję osobę do terapii, przeprowadzam standardowy wywiad. Dowiaduję się, jaki klient prowadzi tryb życia, czy jest na coś leczony, czy i jakie zażywa leki, czy są przeciwwskazania, czy kwalifikuje się również do łączonej, ponieważ czasem łączę ten zabieg z karboksyterapią [terapia dwutlenkiem węgla]. Karboksyterapia jest bezpieczna i precyzyjna, obejmuje miejsce blizny. Nie wywołuje negatywnych skutków. Dwutlenek węgla aplikowany pod warstwę powierzchniową blizny powoduje poszerzenie kapilar, co ułatwia przepływ krwi i substancji odżywczych. Układ krążenia interpretuje napływ dwutlenku węgla, jako deficyt tlenu. I choć nie każda blizna nadaje się do terapii, są jednak różne warianty tej terapii, co daje szerokie pole do działania. Przed samym zabiegiem kosmetolog wykonuje demakijaż, następnie piling enzymatyczny lub kwasy. W dalszej kolejności dobiera odpowiedni do problemu skóry żel: Aktywny Żel complex (do przebudowy skóry anti aging w tym blizn) lubi Żel Aktywny (na rumień i wyciszanie stanów zapalnych). Na tak przygotowaną skórę kosmetolog wykonuje dermapen, w przypadku zrostów może zaistnieć konieczność „opracowania” jej igłą ‘na sucho’ (dzięki temu żel będzie mógł lepiej penetrować zmianę, a naruszenie ciągłości blizny pobudzi ją do regeneracji). Na koniec nakładany jest żel i pozostawia się go na 24 h. Procedura jest spersonalizowana i zależy od stanu blizny.

Postępowanie po zabiegu

Skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, mogą być widoczne ślady mikronakłuć. Pacjent idzie do domu i nie myje obszarów pokrytych żelem przez 24h. Kiedy zabieg był wykonywany na ciało, kosmetolog przed opuszczeniem gabinetu stosuje okluzję folią kosmetologiczną, żeby żel nie wtarł się w ubranie. Po zabiegu jest wskazana zwiększona higiena, bezwzględny zakaz korzystania przez kilka dni z klubów fitness oraz basenu, sauny, solarium i opalania się na słońcu. W domu zalecana jest zmiana pościeli, brak/ograniczenie kontaktu ze zwierzętami. Po umyciu należy osuszać skórę delikatnie, zawsze świeżym ręczniczkiem, najlepiej jednorazowym, uważać na kontakt intymny np. całowanie się z partnerem z zarostem (na włosach są różnego rodzaju bakterie). W celu uniknięcia zakażenia/podrażnienia proponujemy klientom krem-opatrunek do stosowania w domu przez 3-4dni. Krem ten tworzy nam jedwabistą powłokę zabezpieczającą skórę ,działa jak plaster tworząc okluzje. W pielęgnacji domowej zalecamy Płyn oczyszczający, Płyn tonizujący i Krem aktywny, Krem regenerator oraz serum. Jak często: mniej więcej co 28 dni, bo taki jest czas przebudowy skóry. Efekty po jednym zabiegu: już po pierwszym zabiegu widać zmianę, wyrównanie skóry, wygładzenie, zmniejszenie zaczerwienienia, zwiększa się plastyczność, elastyczność, widać rozjaśnienie.

Efekt po serii zabiegów

Często zdarza się, że blizna jest praktycznie niewidoczna.

Wskazania

Na świeżą bliznę po 7 dniach od zabezpieczenia medycznego możemy zacząć stosować Krem opatrunek, ponieważ wcześniej wdrożona pielęgnacja estGen przyśpiesza proces gojenia i regeneracji blizny. Główne składniki kremu: colostrum, laktoferyna, kompleks aminokwasów, srebro koloidalne, krzemionka. Jeśli blizna się wygoi [3-6 tygodni, czasami dłużej] możemy przejść do terapii z zastosowaniem zabiegów.

Przeciwwskazania:

Ciąża, karmienie piersią, nowotwory aktywne, cukrzycy z uwagi na krzepliwość krwi (w przypadku cukrzycy jest to bardzo indywidualne).

Cena: 350 zł.: z dermapenem na twarz-szyję-dekolt 500-700 zł. 

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.