fbpx

Siła profilu – modelowanie brody Restylane Defyne Galderma

Autor Magdalena Błaszczak
Restylane Defyne Galderma

Im dłużej pracuję z pacjentami i analizuję ich twarze, to dochodzę do wniosku, że większość osób ma wskazania do korekcji brody. To jeden z najczęściej wykonywanych przeze mnie obecnie zabiegów.

Dr-Anna-Telenga

lek. med. Anna Telenga o modelowaniu brody

internista, lekarz medycyny estetycznej, Trener GAIN by Galderma

Dlaczego wygląd brody jest taki ważny? Dlaczego jej kształt i proporcje są tak istotne w odbiorze naszego wizerunku?

Oceniając twarze intuicyjnie szukamy symetrii oraz proporcji. W obrębie twarzy możemy wydzielić piętro górne, piętro środkowe oraz piętro dolne. Zazwyczaj w twarzach postrzeganych jako piękne, wysokości tych pięter są do siebie zbliżone. Dlatego właśnie broda wpływa na proporcje dolnej 1/3 części twarzy i tym samym na proporcje całej twarzy. Co więcej, również szerokość brody jest istotna. U mężczyzn broda zazwyczaj jest szersza, kanciasta a jej szerokość zazwyczaj odzwierciedla szerokość szpary ust. U kobiet broda ma mniejszą szerokość, odpowiadającą odległości między skrzydełkami nosa oraz bardziej łagodny, półokrągły zarys. Zatem broda z jednej strony wpływa na percepcję proporcji twarzy, z drugiej jest elementem dymorfizmu płciowego.

Z czego wynika problem z wyglądem brody?

Najczęściej wynika z wad budowy twarzoczaszki – czyli podparcia kostnego. Możemy mieć do czynienia z mikrognacją czyli niedostatecznie wykształconą żuchwą bądź retrognacją – jej nieprawidłowym przesunięciem ku tyłowi. Tym zaburzeniom w obrębie kośćca często towarzyszy nadmierne napięcie mięśni brody, głównie mięśnia bródkowego, a z czasem dołączają również: nadmierna aktywność mięśni obniżaczy kącików ust czy platyzmy.

Czy możemy coś z tym zrobić?

W przypadku znacznego cofnięcia brody (trzeciego stopnia w klasyfikacji GCRS) wskazana jest konsultacja chirurga szczękowo-twarzowego i rozważenie możliwości korekcji chirurgicznej i dodatkowo leczenia ortodontycznego. W przypadkach łagodniejszego cofnięcia brody warto wziąć pod uwagę możliwość korekcji kwasem hialuronowym. Możemy skorygować długość brody, jej projekcję ku przodowi, a w niektórych przypadkach również jednoczasowo skorygować tak zwane linie marionetki.

O czym należy pamiętać przy tego typu zabiegu korekcji brody w gabinecie medycyny estetycznej?

Zacznę od jakości produktu bo to podstawa. Podstawa bo to bezpieczeństwo naszych pacjentów oraz nasz spokojny sen. Kluczowe jest to aby produkty były przebadane klinicznie, miały rejestrację do podawania w konkretnych wskazaniach. Po drugie – personalizacja, która oznacza dobranie produktu do konkretnej sytuacji klinicznej, potrzeb pacjenta, ale także jego możliwości finansowych. Innych produktów możemy użyć gdy przy dobrym pokryciu tkankami miękkimi potrzebujemy skorygować jedynie podparcie kostne – wówczas potrzeba produktu, który będzie się zachowywał jak implant, miał bardzo wysoką zdolność unoszenia tkanek i nie będzie ulegał integracji z otaczającymi tkankami miękkimi. Ale gdy poza deficytem podpory kostnej mamy także „słabe” pokrycie tkankowe, ubytek objętości tkanek miękkich warto sięgnąć po produkt który z jednej strony będzie trwały i będzie dawał dobre podparcie, unoszenie tkanek, a z drugiej jednak strony będzie miał zdolność integracji z otaczającymi tkankami by nadać łagodne, naturalne kształty dolnej 1/3 twarzy. Z mojego doświadczenia wynika, że ta druga sytuacja jest zdecydowanie częstsza.

Jest dużo produktów na bazie kwasu hialuronowego, dostępnych na rynku. Jak w takim razie wybrać ten najlepszy?

W takich właśnie przypadkach, gdy potrzeba jednocześnie poprawić projekcję brody bądź zwiększyć jej długość i jednocześnie wpłynąć na tkanki miękkie, zachowując pełną naturalną mimikę oraz dodatkowo uzyskać efekt odmłodzenia dolnej 1/3 twarzy najchętniej sięgam po Restylane Defyne. Przede wszystkim spośród wszystkich produktów gamy Restylane w technologii OBT ma największą zdolność unoszenia tkanek – możemy go wykorzystać do iniekcji głębokich, mających na celu poprawę podparcia kostnego, a jednocześnie dzięki typowej dla gamy OBT zdolności do integracji z tkankami umożliwia wykorzystanie techniki “kanapkowej” i podawanie produktu warstwowo w bardziej powierzchowne warstwy (podskórnie) dla korekty wolumetrycznej. Restylane Defyne daje bardzo naturalne efekty również podczas mimiki czy uśmiechu – a na tym i nam i naszym pacjentom zależy najbardziej.

Czy ten zabieg jest dla każdego, kto ma problem z cofniętą bródką?

Jak każdy zabieg istnieją przeciwskazania do zabiegu korekcji brody kwasem hialuronowym. I warto o tym pamiętać kwalifikując pacjentów. Choćby infekcje w obrębie pola zabiegowego, układowe choroby tkanki łącznej czy aktywne stany zapalne w obrębie jamy ustnej stanowią przeciwskazania do zabiegu. Sam zabieg korekcji brody Restylane Defyne jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany, gdyż produkt zawiera lidokainę a dodatkowo nie wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania. Choć faktycznie może się zdarzyć, że w zaawansowanych przypadkach cofnięcia brody, z wtórnym silnym napięciem okolicznych mięśni i niedostatecznym pokryciem tkankowym może wiązać się to z dyskomfortem, zwłaszcza podczas przechodzenia kaniulą ponad mięśniami. Z tego powodu pacjent może wymagać dodatkowego znieczulenia stomatologicznego. Ale proszę pamiętać, że to nie kwestia produktu a raczej warunków zabiegowych.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.