Przebarwienia to jedna z głównych problemów skórnych, z jakimi mierzymy się w gabinetach kosmetyki profesjonalnej. Wybór metody likwidowania zmian hiperpigmentacyjnych jest uzależniony od ich rodzaju i etiopatogenezy. Należy pamiętać, że jest to proces mozolny, trudny i wymagający czasu. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia diagnostyka, ustalająca rodzaj zmiany oraz jej głębokość. Efektywność zabiegu w dużej mierze zależy od konsekwencji klienta w stosowaniu zaleceń pozabiegowych.
Justyna Dziura o usuwaniu przebarwień za pomocą polihydroksykwasów
magister kosmetologii, szkoleniowiec, regionalny kierownik sprzedaży Bielenda Professional
Najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień:
- zmiany hormonalne. Stąd mówi się często, że najbardziej narażone na nie są kobiety. Mowa tu między innymi o ciąży, menopauzie, stosowaniu antykoncepcji (czynniki wewnątrzpochodne),
- częstsze korzystania z kąpieli słonecznych lub solarium. Mechanizm ochronny – czyli pożądana przez wiele osób opalenizna – to nic innego jak wzmożona produkcja melaniny. Ta ma zablokować wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb skóry.
- Nie wszystkie, choć większość przebarwień, powstaje przez nadmierną ekspozycję na słońce. Koniecznością jest więc stosowanie filtrów SPF 50 przez cały rok.
- Czynniki zewnątrzpochodne – wyciskanie, drapanie, urazy skórne, zabiegi chirurgiczne i inne podrażnienia skóry.
Przebarwienia – polihydroksykwasy
Do najczęstszych i najbardziej skutecznych należą peelingi chemiczne i lasery. Osobiście, od lat pracuję na sprawdzonych składnikach rozjaśniających. Polihydroksykwasy to organiczne kwasy karboksylowe. PHA znajdują swoje zastosowanie w terapiach rozjaśniających każdy rodzaj skóry. Działają łagodniej od dobrze znanych nam kwasów AHA i BHA.
Usuwanie przebarwień – glukonolakton
Do grupy, o której mowa zaliczany jest glukonolakton, czyli lakton kwasu glukonowego, naturalnie występujący w skórze.
Działanie glukonolaktonu to:
- Normalizuje keratynizacje naskórka i wykazuje wiele dodatkowych cech. Przede wszystkim poprawia strukturę i koloryt skóry.
- Intensywnie nawilża, zmniejsza TEWL i stabilizuje NMF (naturalny czynnik nawilżający).
- Delikatnie złuszcza i pobudza odnowę komórkową skóry, świetnie sprawdzi się również po zabiegach laserowych.
- Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, spłyca drobne zmarszczki i działa przeciwwolnorodnikowo.
- Ważną cechą glukonolaktonu jest to, że nie ma właściwości drażniących i może być stosowany do skór bardzo wrażliwych.
- Polecany jest także przy trądziku pospolitym i różowatym.
Usuwanie przebarwień – kwas laktobionowy
To kolejny przedstawiciel PHA, otrzymywany jest z laktozy.
Właściwości kwasu laktobionowego:
- Dzięki unikalnym właściwościom wiązania wody w naskórku wzmacnia jego barierę ochronną.
- Wykazuje silne działanie łagodzące i antyoksydacyjne.
- Badania kliniczne potwierdzają znaczną redukcję widoczności teleangiektazji, jak i wzmocnienie elastyczności naczyń krwionośnych.
- Podobnie jak glukonolakton nie powoduje dyskomfortu podczas zabiegów, tj. pieczenia czy świądu.
- Kwas laktobionowy z powodzeniem stosowany jest zarówno w produktach zabiegowych, jak i profesjonalnych preparatach do pielęgnacji domowej.
Usuwanie przebarwień – alfa-arbutyna
Do skutecznych składników rozjaśniających należy także alfa-arbutyna naturalna pochodna hydrochinonu. Jest to składnik działający rozjaśniająco. Zmniejsza widoczność przebarwień i plam pigmentacyjnych, poprzez zahamowanie produkcji melaniny w skórze. Posiada również właściwości kojące i przeciwutleniające.
Usuwanie przebarwień – kwas ferulowy
Ferula assa – foetida – to roślina, z której kwas ferulowy po raz pierwszy wyekstrahowano w 1866 roku. Uważa się, że hamuje tworzenie melaniny przez „podszywanie” się pod tyrozynę i blokowanie produkcji barwnika. W praktyce daje to znacznie dłuższą możliwość przebywania na słońcu, bez wystąpienia rumienia. Kwas ferulowy stosowany jest nie tylko jako substancja rozjaśniająca, ale także chroniąca przed pojawieniem się nowych przebarwień.
Usuwanie przebarwień – retinol
Retinol w okresie jesiennym i wczesną wiosną jest jednym z najczęściej wybieranych substancji mocno złuszczających. Powoduje rozjaśnienie i redukcję przebarwień różnego pochodzenia poprzez regulację procesów złuszczania i odnowy naskórka. Zapobiega rozkładowi (poprzez blokowanie metaloproteinaz, które pod wpływem promieniowania UV powodują rozkładanie białek). Sprzyja odbudowie białek podporowych w skórze właściwej.
Przebarwienia mogą mieć charakter nawracający. To, że pozbędziemy się jednej zmiany, nie daje nam gwarancji, że przy sprzyjających ku temu warunkach nie pojawi się kolejna. Propozycją prewencji powstawania zmian hiperpigmentacyjnych jest wprowadzenie reżimu pielęgnacyjnego, jakim jest używanie filtrów SPF każdego dnia. Niezmiernie ważne jest również stosowanie się do zaleceń swojego specjalisty – kosmetologa, a gdy przyjdzie taka potrzeba, szybka reakcja na pojawiające się zmiany.
Suplementy z kolagenem – hit czy kit?
Wiele badań naukowych na temat kolagenu dotyczy nutriceutyków i skutków ich działania na organizm, skórę, włosy i paznokcie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że duża część tych badań jest nieobiektywna, ponieważ są one sponsorowane przez producentów tych preparatów lub przez firmy farmaceutyczne. Dlatego w mojej ocenie efekt stosowania preparatów kolagenowych jest często przeceniany. Szczególnie w odniesieniu do suplementów diety lub odżywek dla sportowców.
Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów. Każdego roku dowiadujemy się …
Współtworzą i kierują największą placówką chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod kątem przychodów, jak i liczby zatrudnionych chirurgów. Daria i Michał Charytonowicz mimo młodego wieku mogą się …