fbpx

Pielęgnacja skóry trądzikowej – kiedy kwasy mogą szkodzić?

Autor Magdalena Błaszczak
Pielęgnacja skóry trądzikowej

Przyjęło się, że złuszczanie skóry kwasami jest idealne dla cery trądzikowej. Okazuje się, że nie zawsze. Nie powinno się ich stosować na każdym etapie pielęgnacji. 

Agata Czałbowska o pielęgnacji skóry trądzikowej

Mgr inż. chemii, założycielka marki Nanili Professional

 

Stosowanie produktów z kwasami może spowodować nadmierną utratę wody z naskórka. Skóra trądzikowa, choć zazwyczaj jest tłusta,  wymaga mocnego nawilżania. Zbyt duża ilość kwasów w pielęgnacji powoduje zaburzenie w budowie bariery hydrolipidowej. To z kolei sprawia, że skóra nie jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i nadkażeniami bakteryjnymi. A sucha skóra to sygnał do zwiększonej produkcji sebum, które zabezpieczy ją przed utratą wody. W ten sposób problem trądziku nasili się. 

Pielęgnacja skóry trądzikowej – oczyszczanie bez kwasów

Cerę oczyszczamy codziennie, czasem kilka razy na dobę. Na tym etapie pielęgnacji  dobrze stosować produkty, które nie zawierają złuszczających kwasów. W ogóle – cery trądzikowej nie należy oczyszczać preparatami, które mają właściwości pilingujące. Preparat oczyszczający powinien dokładnie usunąć makijaż, kurz, resztki kosmetyków pielęgnacyjnych oraz wszelkie zanieczyszczenia. Nie może jednak podrażniać. Równoczesne mycie i codzienne złuszczanie kwasami może doprowadzić do przesuszenia skóry. W ten sposób problem trądziku zaostrzy się. 

Tonizowanie skóry – bez kwasów

Na rynku jest mnóstwo toników z kwasami owocowymi. Jednak często zapominamy o tym, że zadaniem tego produktu jest przywrócenie skórze fizjologicznego pH, a nie złuszczanie. Dzięki temu, w przypadku cery trądzikowej nie pogłębia się stan zapalny. Tonizowanie skóry sprawia, że patogenny rozwój bakterii jest ograniczony. Dlatego też tonizacja jest ważnym elementem pielęgnacji. 
Toniku z kwasami o działaniu złuszczającym nie powinno się stosować codziennie, ponieważ będzie silnie drażnił skórę, pozbawi ją płaszcza hydrolipidowego i spowoduje zwiększenie wydzielania sebum, pogłębi problem trądzikowy.
W codziennym tonizowaniu skóry warto stosować kwasy, które nie mają działania drażniącego i złuszczającego. Taki jest kwas laktobionowy, który działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i wycisza skórę. 

Skóra trądzikowa – złuszczanie bez kwasów

Zabiegi złuszczające są jednym z ważniejszych elementów kuracji przeciwtrądzikowych. Ich działanie powoduje:
  • odblokowanie ujść gruczołów łojowych,
  • usunięcie martwego naskórka – ułatwiają przenikanie substancji aktywnych,
  • wyrównują nierówności skóry powstałe w przebiegu trądziku,
  • rozjaśniają przebarwienia potrądzikowe.
Złuszczanie kwasami w codziennej pielęgnacji może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.  Zbyt duża ilość tych składników w preparatach do pielęgnacji oraz nieodpowiednio dobrane stężenia spowodują nadmierną utratę naskórka. Wówczas skóra traci swoje właściwości ochronne, jest podatna na przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe  oraz przedwczesne zmarszczki. Dlatego złuszczanie  warto przeprowadzać również z wykorzystaniem peelingów enzymatycznych zawierających bromelainę czy papainę. Te skutecznie i  szybko usuwają martwy naskórek bez podrażniania go. Najlepiej, aby złuszczanie odbywało się pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiednie preparaty i  częstotliwość wykonywania zabiegów z ich użyciem.

Te substancje mają podobne działanie do złuszczających kwasów. Są skuteczne i delikatne:

  • azeloglicyna, będąca pochodną kwasu azelainowego,
  • niacynamid (witamina PP),
  • hinokitiol,
  • fitosfingozyna,
  • oleju tamanu (składnik pochodzenia roślinnego).

Skóra trądzikowa – redukcja sebum

Ograniczanie wydzielania sebum zmniejsza niepożądane błyszczenie się skóry. To z kolei zmniejsza pory oraz powstawanie zaskórników, hamuje rozwój bakterii, dla których nadmiar łoju jest doskonałą pożywką. W redukowaniu ilości łoju kluczowe jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, ale nie przesuszanie skóry. W przypadku stosowania kwasów łatwo przekroczyć tę granicę. Wówczas pojawia się zaczerwienienie skóry i uczucie dyskomfortu. Zamiast stosować te składniki, warto wybrać inne, które ograniczą wydzielanie sebum. Doskonale sprawdzą się tu składniki, które hamują aktywność enzymu 5- alfa reduktazy steroidowej. W ten sposób ograniczają produkcję dihydrotestosteronu. Takie są kwas azelainowy i azeloglicyna. 
CZYTAJ TAKŻE

Trądzik dorosłych – jak się go pozbyć?

Trądzik jest problemem, który dotyczy coraz więcej dorosłych. To przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych charakteryzująca się występowaniem zaskórników, grudek, krostek, czasem torbieli, blizn i przebarwień pozapalnych. Za główne czynniki wywołujące uważa się geny, dietę, przyjmowane leki, stosowane kosmetyki, nieodpowiednią pielęgnację i stres.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.