fbpx

Trądzik dorosłych – jak się go pozbyć?

Autor Magdalena Błaszczak
Trądzik dorosłych – dieta i domowa pielęgnacja

Trądzik jest problemem, który dotyczy coraz więcej dorosłych. To przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych charakteryzująca się występowaniem zaskórników, grudek, krostek, czasem torbieli, blizn i przebarwień pozapalnych. Za główne czynniki wywołujące uważa się geny, dietę, przyjmowane leki, stosowane kosmetyki, nieodpowiednią pielęgnację i stres.

Joanna Magdziarz-Orlitz, lekarz dermatolog o trądziku dorosłych

Dr n. med. Joanna Magdziarz-Orlitz, o trądziku dorosłych

lekarz dermatolog

Dieta a trądzik

Na uwarunkowania genetyczne nie mamy wpływu, natomiast na wszystkie pozostałe czynniki – tak. Zwłaszcza na dietę, która jak się okazuje, w powstawaniu zmian trądzikowych i w leczeniu trądziku ma duże znaczenie.

Aby zmniejszyć ilość wykwitów trądzikowych należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć spożycie węglowodanów prostych:

 • cukru,
 • makaronów,
 • ciast i słodyczy,
 • wyrobów piekarniczych,

A także:

 • produktów mlecznych, głównie mleka krowiego i przetworów: serów, jogurtów,
 • napojów gazowanych zawierających barwniki i konserwanty,
 • przetworzonej żywności,
 • fast foodów,

Suplementacja na trądzik dorosłych

Okazuje się, że duże znaczenie dla wyglądu skóry ma też regularne przyjmowanie wybranych suplementów.  Badania kliniczne potwierdzają, że stan cery trądzikowej poprawiają:

 • preparaty z cynkiem,
 • laktoferyna,
 • niektóre probiotyki,
 • olej z rokitnika,
 • olej z wiesiołka.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

W leczeniu trądziku bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Stosowanie mydła, zwłaszcza szarego, doprowadza do zmiany pH skóry. W rezultacie powoduje zwiększenie ilości wydzielania łoju i jego zagęszczenie. W rezultacie dochodzi do zatkania ujść gruczołów łojowych oraz zmian w mikrobiomie na powierzchni skóry. Podobnie działa stosowanie przypadkowo dobranych preparatów pielęgnacyjnych. Często nie tylko nie wspomaga leczenia, ale też nasila tworzenie się zmian trądzikowych, zwłaszcza zaskórników.

Najlepsze preparaty do cery trądzikowej dla dorosłych:

Do pielęgnacji takiej skóry sprawdzają się produkty bardzo delikatne, normalizujące wydzielanie sebum, łagodzące podrażnienia, działające przeciwzapalnie i lekko złuszczająco. Obecnie są to wieloskładnikowe, uzupełniające swoje działanie, preparaty – płyny, pianki, kremy, maski.

Trądzik dorosłych – jakie składniki są najskuteczniejsze w kosmetykach? 

 • Kwas salicylowy o działaniu komedolitycznym i keratolitycznym, oczyszczającym, przeciwzapalnym i zwiększającym stopień penetracji innych substancji aktywnych,
 • Kwas migdałowy o działaniu antyseptycznym, złuszczającym, przeciwzapalnym i rozjaśniającym,
 • Kwas szikimowy o głównym działaniu seboregulującym, przeciwzapalnym,
 • Sodium lepargilate oddziaływujące na inhibicję 5-alfa-reduktazy oraz o działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym.
 • Retinoidy, np. bexaretinyl complex o działaniu złuszczającym i normalizującym działanie jednostki włosowo-łojowej
 • Inne składniki jak mocznik (zmiekczający), chlorheksydyna (bakterjobójcza i bakteriostatyczna), panthenol (łagodzący podrażnienia), aloes (zmniejszający zaczerwienia i stany zapalne), palma sabalowa (inhibitor 5-alfa-reduktazy, enzymu oddziaływującego na tworzenie DHT), enoxolone (łagodzący, naprawczy i redukujacy rumień), miedź (antybakteryjna, aktywizuje produkcje kolagenu), cynk (seboregulujacy) czy kaolin (ściągający pory).

Jak długo leczy się trądzik dorosłych?

Oczywiście należy uzbroić się w cierpliwość. Trądzik nie zniknie po tygodniu – to co najmniej 3-6 miesięcy leczenia. Jednak po ok. 6-8 tygodniach powinno już być widać poprawę. Istotne też jest leczenie podtrzymujące czyli pielęgnacja codzienna, suplementacja, regularne zabiegi profesjonalne (podtrzymujące efekty terapii). Należy pamiętać, iż trądzik to przewlekła i nawrotowa choroba gruczołów łojowych, która może dotyczyć osób w różnym wieku.

Co może krem? – czyli cała prawda o przenikaniu kosmetyków

Czy kosmetyczne składniki aktywne powinny przenikać skórę, czy może tylko w nią wnikać? Czy te naturalne wnikają gorzej? Od czego w ogóle zależy zdolność penetracji składnika aktywnego do skóry? Na te pytania odpowiada Anna Bukowska, chemik kosmetolog. 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.