fbpx

Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Autor Przemek
Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym

Jednym z najczęściej wykonywanych i cieszącym się dużym zainteresowaniem zabiegiem w ginekologii estetycznej jest modelowanie warg sromowych większych kwasem hialuronowym. Jest to zabieg małoinwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. krótkim okresem rekonwalescencji i przynoszący natychmiastowe rezultaty.

lek. med. Patrycja Stańczyk

dr Patrycja Stańczyk o modelowaniu warg sromowych kwasem hialuronowym

ginekolog-położnik z Kliniki Pawlikowski

Podstawową rolą warg sromowych większych jest ochrona warg sromowych mniejszych, wejścia do pochwy i amortyzacja bodźców urazowych. Zapobiegają urazom powstającym podczas aktywności fizycznej, np. jazdy na rowerze czy konno, a także wynikających z noszenia obcisłej bielizny czy ubrań. W przypadku ich zmniejszonej objętości może dochodzić do nawracających stanów zapalnych sromu, przewlekłego świądu, suchości, bolesności oraz dyspareunii.

Czynniki modyfikujące

U kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym zmiany obejmujące narządy płciowe wynikają bezpośrednio z hipoestrogenizmu, w wyniku którego dochodzi do zmniejszenia ukrwienia oraz nawilżenia pochwy, łechtaczki i warg sromowych. Na podstawie badań histochemicznych wykazano, że skóra jest narządem zależnym od płciowych hormonów steroidowych, w związku z czym analogiczne zmiany dotyczą także skóry sromu i krocza. Po menopauzie dochodzi do postępującego zmniejszenia elastyczności i wzrostu suchości skóry, co skutkuje skłonnością do występowania otarć, podrażnień i stanów zapalnych. Istotny wpływ na objętość i strukturę warg sromowych większych wywierają również czynniki fizyczne. Ze względu na obecność tkanki włóknisto-tłuszczowej, duży i/lub nagły spadek masy ciała po porodzie lub w wyniku intensywnego odchudzania może skutkować ich hipoplazją. Ponadto oddziałują na nie siły związane z grawitacją, wysiłkiem fizycznym, ruchami trącymi ud czy ciśnieniem przekazywanym na krocze przez skurcze mięśni brzucha. Oprócz tego, czynnikami mogącymi wpływać na ich wygląd, związanymi z przebytymi porodami, są obrażenia i deformacje powstałe w trakcie porodu i sposób ich zaopatrzenia.

Wypełnienie warg sromowych większych

Główne wskazania do zabiegów powiększenia i modelowania warg sromowych większych stanowią hipoplazja oraz rozluźnienie skóry sromu lub jednoczesna ich obecność. Żeby wykonać zabieg wykorzystuje się dwie techniki – transfer autologicznej tkanki tłuszczowej lub wypełnienie kwasem hialuronowym (HA – hyaluronic acid). Przyjmuje się, że efekt lipotransferu jest trwały i wieloletni, jednakże może dochodzić do częściowego wchłaniania tłuszczu w mniej więcej 30 proc. W przypadku kwasu hialuronowego, najbardziej uznaną technikę stanowi wykorzystanie wypełniaczy opartych na technologii smart crosslinking, czyli inteligentnej technologii sieciowania wykorzystującej PEG, który sprawia, że produkt jest elastyczny, doskonale integruje się z tkanką, nadając jej naturalny wygląd. Właściwości PEG skutkują odpornością na kompresję, co zapewnia trwałe i optymalne efekty korekty estetycznej przy użyciu mniejszej ilości produktu. Efekty zabiegu utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy, przy czym dokładny czas jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań i rodzaju preparatu użytego do wypełnienia. Powtórny zabieg może być wykonany najwcześniej po sześciu miesiącach.

Przeciwwskazania do zabiegu modelowania warg sromowych

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują przeciwwskazania wynikające bezpośrednio z użycia HA, takie jak choroby autoimmunologiczne, zakażenia paciorkowcowe lub ostra gorączka reumatyczna w wywiadzie, potwierdzona nadwrażliwość na HA. Ponadto zaliczamy do nich ciążę i okres laktacji, krwawienie miesiączkowe, stany zapalne pochwy i sromu oraz choroby skóry w miejscu wkłucia, niedawno przebyte operacje pochwy lub krocza bądź leczenie onkologiczne.

Jak wygląda wizyta u ginekologa estetycznego i plastycznego?

Ginekologia estetyczna i plastyczna są coraz bardziej popularne wśród Polek. Obecnie kobiety są świadome swojej intymności i seksualności. Nie godzą się na dyskomfort i ból, z którym borykały się jeszcze niedawno ich matki i babki, a które obecnie można łatwo usunąć za pomocą prostych procedur…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.