Każda kobieta w dniu narodzin ma w jajnikach określoną liczbą komórek pierwotnych, jest ich od 1 do 2 milionów. Od tego czasu zaczyna się je tracić. W okresie dojrzewania ma ich już tylko ok. 400 000. Pozbywa się ich z każdym cyklem, a kiedy ich liczba wynosi ok. 1000 – występuje menopauza.

lek. Karzyna Pietuch o ciąży po menopauzie
specjalista ginekolog-położnik, Klinika Ka-Medica
Kiedy kobiety zaczynają przekwitać?
- Tzw. potencjał rozrodczy obniża się o ok. 60% już od 35 roku życia. Wówczas zaczyna się okres przekwitania.
- Kiedy jajeczkowanie zanika poniżej 40. roku życia, nazywa się to przedwczesną niewydolnością jajników (premature ovarian insufficiency – POI). Jest ona uwarunkowana głównie genetycznie, czasem spowodowana chorobami, farmakoterapią, naświetlaniami, leczeniem operacyjnym. W tym przypadku lekarz może włączyć antykoncepcję hormonalną, która poprzez blokowanie układu podwzgórze-przysadka-jajnik i hamowanie owulacji, opóźni wygasanie funkcjonowania jajników. Kiedy w jajnikach nie ma pęcherzyków, do dyspozycji zostaje terapia hormonalna. Brak terapii hormonalnej u tak młodej kobiety, wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
- Wczesna menopauza występuje kiedy przekwitanie występuje między 40. a 45. rokiem życia.
- Menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia. Średnia wieku to 51 lat.
- Nieco szybsze przekwitanie może być spowodowane leczeniem niepłodności. Polega ono na stymulacji jajników, powoduje więc przyspieszone wyczerpywanie się liczby komórek pierwotnych.
Czy można opóźnić menopauzę?
- O kilka lat mogą ją opóźnić przebyte ciąże. Wynika to z faktu, że w ciąży nie występuje owulacja.
- Długie cykle owulacyjne mogą ją opóźnić o kilka miesięcy, ponieważ część z nich jest zazwyczaj bezowulacyjna.
- Menopauzę opóźnia też stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.
Menopauza a ciąża – jakie zmiany niesie za sobą menopauza?
Kiedy czynność hormonalna zaczyna wygasać, dochodzi do zmniejszenie stężenia estrogenów. Estrogeny działają ochronnie na wiele narządów i układów: na układ krążenia, układ kostno-stawowy, układ płciowy, mózg, skórę. Występuje wówczas większe ryzyko chorób :
- choroby niedokrwiennej serca;
- miażdżycy;
- cukrzycy;
- osteoporozy;
- nietrzymania moczu;
- zakażeń układu moczowego;
- dochodzi do pogorszenia sprawności intelektualnej;
- przyspiesza proces starzenia skóry.

Menopauza a ciążą – jakie są pierwsze objawy menopauzy?
To przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Mogą wystąpić:
- skrócenie cyklu;
- wydłużenie krwawień miesiączkowych;
- nieprawidłowe krwawienia;
- następnie dochodzi do wydłużania cyklu;
- miesiączki pojawiają się rzadziej i są coraz bardziej skąpe, aż w końcu ustają.
Inna objawy to:
- trudności w zasypianiu, wybudzanie się w nocy;
- poty nocne;
- stany lękowe;
- napady paniki;
- problemy z koncentracją, zapominanie słów, rozkojarzenie.
Antykoncepcja po menopauzie – menopauza a ciąża
W momencie menopauzy w jajnikach wciąż znajdują się pęcherzyki pierwotne. Jest ich niewiele, bo ok. 1000. Jednak może wystąpić spontaniczna owulacja – to mało prawdopodobne, ale możliwe. Dlatego jeszcze przez rok po menopauzie zaleca się stosowanie antykoncepcji. Zaleca się najczęściej metody mechaniczne, takie jak np. prezerwatywa, oraz wkładka wewnątrzmaciczna.
Menopauza a ciąża – przypadki pacjentek dr Katarzyny Pietuch
W moim gabinecie oraz w szpitalu zdarzyło mi się prowadzić ciążę kilku pacjentek po 50. roku życia. Ostatnie dwie miały 51 i 56 lat. Na szczęście wszystkie te ciąże przebiegały prawidłowo. Jednak postępowanie i zalecenia lekarskie dla kobiet w tym wieku są nieco inne, niż dla młodszych pań.
- – Wszystkie pacjentki po 50. roku życia, którym prowadziłam ciążę, miały obciążenia internistyczne związane z wiekiem.
- Wizyty kontrolne odbywały się więc też częściej, co 2-3 tygodnie.
- Diagnostyka prenatalna i badania zlecane w ciąży, były takie same, jak w ciąży u pacjentek np. 40-letnich.
- Panie te zgłaszały częściej, niż młodsze pacjentki, bóle kręgosłupa, brak formy, ospałość, obniżenie nastroju. Innymi słowami – znosiły ciążę gorzej, niż kobiety od nich młodsze.
Poród i połóg u kobiet po menopauzie – menopauza a ciąża
- Rozwiązanie ciąży następowało szybko – w 36/37 tygodniu.
- Powodem były objawy zagrażającej rzucawki (wysokiego ciśnienia w ciąży).
- Powodem był też wiek i obciążony wywiad położniczy.
- Dzieci zostały odbierane poprzez planowane cesarskie cięcie, ponieważ u kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, trudno ocenić siłę parcia. Częściej też w tym wieku dochodzi do powikłań po porodzie siłami i drogami natury.
- Kobiety te dużo gorzej znosiły połóg. Nie miały sił i odczuwały większe trudności z dochodzeniem do siebie po porodzie.
- Wszystkie te pacjentki miały ogromne kłopoty z laktacją. Wyjątkiem jest jedna z pań, u której laktacja rozwinęła się na tyle dobrze, że trwa do dziś, wiele miesięcy po porodzie.
Według definicji suplement to „środek spożywczy którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy …
W medycynie estetycznej coraz częściej podkreśla się znaczenie diety i suplementacji w pobudzaniu możliwości regeneracyjnych skóry. O wyważonej i uzasadnionej suplementacji diety oraz jej roli …