Autorska terapia blizn na twarzy opracowana przez dr Agnieszkę Kondraciuk zakończyła się spektakularnym sukcesem. Przywrócona została funkcjonalność tkanek oraz znacząco poprawiła się estetyka. Zdjęcia mówią same za siebie… Przypadek został przedstawiony na wrześniowym Kongresie RAES w Seulu. Pracę uhonorowano tam specjalną nagrodą – zdobyła II miejsce za wybitne osiągnięcia w leczeniu blizn. Została też opublikowana w międzynarodowym czasopiśmie naukowym PRIME Journal poświęconym medycynie estetycznej.

dr Agnieszka Kondraciuk o autorskiej terapii blizn
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej z 15-letnim doświadczeniem, trycholog oraz właścicielka Kliniki Medycyny Estetycznej w Ostrołęce (www.perfect-beauty.net.pl).
Opis przypadku
Moim pacjentem był 24 letni mężczyzna, który uległ poważnemu wypadkowi – porywisty wiatr przewrócił drzewo na kierowaną przez niego betoniarkę. Po zderzeniu ze spadającym konarem, kierowca stracił kontrolę nad pojazdem. Betoniarka zjechała z drogi i kilkadziesiąt metrów dalej uderzyła w przydrożne drzewo. Rannego kierowcę z kabiny musieli wyciągnąć strażacy, po czym trafił on na oddział intensywnej terapii i przeszedł kilka operacji.
Wiele organów wewnętrznych było uszkodzonych w wyniku wypadku. Pacjent był w śpiączce, ze wstrząsem mózgu. Łut szczęścia sprawił, że pacjent uszedł z wypadku z życiem, ale wymagał dalszej terapii. Dodatkowe obrażenia to złamany nos, połamane ręce , żebra, usunięta śledziona. Oderwany był też duży płat skóry na czole i w okolicy oka – został on niezwłocznie zszyty, jednak nie przy udziale chirurga plastyka, co zminimalizowałoby szpecącą ranę.
W takich przypadkach ważną rolę odgrywa czas . Zdecydowanie lepsze efekty leczenia uzyskuje się u pacjentów ze świeżymi bliznami , niż w przypadku leczenia blizn kilkuletnich. W omawianym przypadku leczenie zostało wdrożone 2,5 miesiąca po wypadku.
Pacjent miał nie tylko problem natury estetyczno-psychologicznej z akceptacją własnego wyglądu, ale także problem funkcjonalny. Jego blizny były bolesne w dotyku, odczuwał ich uciążliwe ciągnięcie. Skóra w okolicy lewej powieki była przyrośnięta do kości, co powodowało, że oko się nie domykało. Obawialiśmy się, że na tym tle może rozwinąć się zespół suchego oka, dlatego często były zakraplane krople nawilżające.
Gdy podejmowałam się terapii, zależało mi najbardziej, aby ustąpiło ciągnięcie skóry, ból przy dotyku i aby oko się całkowicie domykało, żeby uchronić pacjenta przed powikłaniami.
Leczenie – wykonane protokoły
Przeprowadziłam 3 zabiegi mikronakłuć z użyciem egzosomów
ASCE+SRLV w odstępach 4 tygodniowych łączone z zabiegami wykonywanymi laserem tulowym LaseMD firmy ULTRA CYNOSURE LUTRONIC
Sesja 1:
– mikronakłucia przy użyciu urządzenia dermapen 4.0 (0,25-0,5 mm) z egzosomami ASCE+.
– akupunktura blizny przy użyciu igły SMA 0,3×30 mm.
– mechaniczne podcięcie blizny na policzku przy użyciu kaniuli 25 G/50 mm.
Sesja 2:
– laser tulowy LaseMD firmy ULTRA CYNOSURE LUTRONIC moc -10 j, 4 przejścia.
– mikronakłucia przy użyciu urządzenia dermapen 4.0 (0,25-0,5 mm) z egzosomami ASCE+.
– akupunktura blizny przy użyciu igły SMA 0,3×30 m.
– mechaniczne podcięcie blizny na policzku przy użyciu kaniuli 25 G/50 mm.
Sesja 3:
– mikronakłucia przy użyciu urządzenia dermapen 4.0 (0,25-0,5 mm) z egzosomami ASCE+.
– akupunktura blizny przy użyciu igły SMA 0,3×30 mm.
– mechaniczne podcięcie blizny na policzku przy użyciu kaniuli 25 G/50 mm.
Po każdej sesji reszta produktu egozomalnego (ok 1 ml ) była przekazywana pacjentowi do domu do dodatkowej apikacji.
Zalecenia do domowej pielęgnacji pozabiegowej
Apliakcja preparatu Exobalm krem – rano i wieczorem przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu +masaż blizny nad lewym okiem i na policzku.
Po każdej sesji pacjent widział bardzo dużą poprawę nie tylko estetyki blizny, ale również funkcji motorycznych leczonego obszaru. Przykurcz i przeczulica skóry lewego policzka zaczęły powoli ustępować. Oko zaczęło się domykać prawidłowo. Zabiegi znacząco poprawiły także kondycję psychiczną pacjenta i przyczyniły się do szybkiego powrotu do funkcjonowania społecznego.
Ocena efektów
Po każdym zabiegu lekarz ocenia, jak skóra pacjenta reaguje na terapię i czy są widoczne postępy. Czas między zabiegami umożliwia również lepsze monitorowanie skuteczności leczenia i ewentualną modyfikację planu terapii.
Podsumowanie
Laseroterapia powoduje mikrouszkodzenia skóry, które muszą się odpowiednio zagoić. Przeprowadzanie zabiegów zbyt często mogłoby prowadzić do nadmiernego podrażnienia, zaczerwienienia czy nawet powikłań, takich jak przebarwienia czy bliznowacenie. Odstęp 4 tygodni między zabiegami laseroterapii jest kluczowy dla skuteczności leczenia, ponieważ daje skórze czas na regenerację, minimalizuje ryzyko podrażnień i pozwala na pełną aktywację procesów gojenia i produkcji kolagenu.
LaseMD ULTRA CYNOSURE LUTRONIC
LaseMD ULTRA CYNOSURE LUTRONIC
Najmocniejszy na rynku laser tulowy, który dostarcza maksymalną moc 20 W.
Laser frakcyjny, o długości fali 1927 nm, który tworzy w skórze mikrokanaliki – kontrolowane mikrouszkodzenia, ktore z pobudzają procesy gojenia i naprawy tkanek, co przekłada się np. na zmniejszenie blizn i zagęszczenie skóry. Przy użyciu wiązki Top-Hat laser umożliwia wykonywanie najszybszych zabiegów o najwyższej powtarzalności rezultatów. Zabieg ULTRA™ pozwala na uzyskanie większej przepuszczalności przy minimalnym poziomie termicznych uszkodzeń naskórka.
Długość fali 1927 nm.
Moc 20 W
Energia impulsu 1-20 mJ
Wiązka celująca 658 nm <5 mW
Częstotliwość impulsu 43 – 323 Hz / 46 – 632 Hz
Czas trwania impulsu 0,1 – 20 ms / 0,083 – 20ms.
Wyłącznym dystrybutorem lasera tulowego Lase MD Ultra firmy Cynosure Lutronic w Polsce jest Bogdani Dermatologia.
Po 60. roku życia zmarszczki są już dość głębokie. Największy problem dla większości kobiet dojrzałych…
Na jakie ekologiczne składniki warto zwrócić uwagę czytając składy kosmetyków? Które posiadają najlepsze właściwości, a…