fbpx

Która depilacja laserowa trwale usuwa nawet jasne włoski?

Autor Magdalena Błaszczak
Depilacja LAserowa

Moda na ciało bez włosów obecna jest w naszej kulturze od dawna. Dotychczas dotyczyła ona co prawda głównie kobiet, ale na tego typu zabiegi decyduje się coraz więcej mężczyzn. – Włosy chcemy mieć, ale tylko na głowie! – zdają się myśleć panowie. Najczęściej depilowaną okolicą u pań są pachy, bikini i łydki. Mężczyźni zaczynają przeważnie od pleców, później decydują się na inne okolice, np. pachy czy tors.

Agnieszka Mienik

mgr Agnieszka Mienik o depilacji laserowej

kosmetolog, właścicielka Kliniki Bezpieczna Kosmetyka

Jak działa depilacja laserowa, która usuwa jasne włoski?

To najnowsza technologia laserowa, która depiluje również jasny, rudy i cienki włos,  posiada wbudowany doskonały system chłodzenia, redukując do minimum odczucia bólowe. Jest też uważany za najmniej bolesny laser do epilacji na rynku, co w przypadku mężczyzn ma niebagatelne znaczenie. Na czym polega? Do wyboru mamy dwie głowice, diodową (810nm) i aleksandrytową (755 nm), dzięki czemu epilujemy również jasny, rudy i słaby włos. Dwa tryby pracy – statyczny i dynamiczny pozwalają na jeszcze bardziej skuteczne i szybsze działanie lasera!

Przebieg zabiegu

 • wywiad szczegółowy, wykluczenie przeciwskazań (a jest ich sporo), analiza koloru skóry, koloru i grubości włosa,
 • test laserowy, aby sprawdzić czy nie ma uczulenia (zdarzają się pokrzywki) i sprawdzenie jak reaguje skóra, 

zakładając, że pacjent jest już ogolony (tylko mechaniczna maszynka) dezynfekujemy skórę i przechodzimy do zbiegu. Efekty po serii zabiegów: gładka skóra.

Uwaga! Nigdy nie usuwamy 100% włosów, zawsze jakiś ich % pozostaje (ok 5%) skuteczność zabiegów jest też uzależniona od wielu czynników w tym również od stanu zdrowia osoby poddającej się zabiegowi. Zawsze podczas konsultacji wstępnej informujemy o tym szczegółowo.

Odczucia w trakcie i po zabiegu:

 • delikatne ukłucia, ciepło w miejscu zabiegu łagodzone chłodzoną głowicą. Ze względu na system pracy motion speed zabieg jest szybki i praktycznie bez odczuć bólowych.
 • Po zabiegach skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, odczuwa się skumulowane w skórze ciepło, a w okolicach mieszków włosowych może pojawić się tzw. obrzęk okołomieszkowy, który znika po kilku godzinach – może, ale nie musi, często jest tylko rozgrzana skóra.

Jak często warto wykonać zabieg depilacji laserowej?

Zabieg musi być wykonywany kilkakrotnie w określonym czasie, ponieważ energia świetlna działa tylko na cebulki włosów rosnących, będących w fazie anagenu. Na cebulki w stanie spoczynku laser nie działa. Dla efektu trwałego usunięcia włosów (epilacja laserowa), potrzebnych jest więc 5-7 zabiegów, w określonych czasowo odstępach. Jest to ilość zabiegów podana orientacyjnie, ponieważ u każdej osoby może to wyglądać inaczej. Kolejne zabiegi depilacji laserowej należy wykonywać w odstępach ok. 5-8 tygodni, czas ten zależy od epilowanej okolicy (bikini i pachy ok 6 tygodni, nogi 8- 10 tygodni) twarz co 4 tygodnie.

Jaki jest okres rekonwalescencji?

Brak rekonwalescencji, zabiegi nie powodują żadnych efektów ubocznych, które wymagałyby rezygnacji z pracy. Laser Primelase Excellence działa tylko powierzchownie, nie wpływając na funkcje organizmu. Emituje łagodną wiązkę promieni, przenikającą przez skórę aż do mieszka włosowego, niszcząc bezpowrotnie cebulkę, nie uszkadzając innych narządów otaczających miejsce zabiegowe, dlatego zabieg depilacji laserowej jest całkowicie bezpieczny.

Zalecenia po zabiegu

 Nie należy eksponować skóry na słońce przez ok 2-3 tygodnie. W tym okresie należy stosować kremy z filtrami anty-UVA i B z filtrem 50. Depilacja laserowa jest zabiegiem termicznym, po zabiegu może pojawić się obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, mogą pojawić się też strupki. Wszystkie objawy powinny ustąpić maksymalnie po kilku dniach.

W tym czasie należy skórę traktować delikatnie:

 • myć delikatnym żelem lub mydłem, ewentualnie samą czystą wodą.
 • nie stosować dezodorantów i antyperspirantów bezpośrednio po zabiegu (jeśli depilacja dotyczyła pach),
 • stosować zasypkę, krem lub maść Alantan albo Bephanten aby złagodzić zaczerwienienie.
 • delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
 • preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu.

Przed zabiegiem:

 • Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji.
 • Skóra nie może być sucha, podrażniona. Przed zabiegiem należy przygotować skórę wykonując peeling mechaniczny kilka dni wcześniej i nawilżając ją balsamem. Lepszy jest efekt jeżeli dobrze nawodnimy skórę wypijając ok 1,5 litry wody mineralnej. W dniu zabiegu nie należy używać balsamów ani mleczek do ciała!
 • Przed każdym zabiegiem włosów nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 2-3 tygodni. Można natomiast je golić maszynką.
 • W przypadku depilacji laserowej twarzy stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami, Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed zabiegiem. Zawsze należy też uprzedzać osobę wykonująca zabieg o przyjmowanych lekach.
 • Peelingi należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
 • Terapia doustna retinoidami (izotretinoiną) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
 • Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1, 2, Deprim) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
 • Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Zabieg jest możliwy 1 miesiąc po infekcji. 

Przed zabiegiem depilacji nie wolno używać samoopalacza, ani korzystać z kąpieli słonecznych. Po zabiegu można opalać się po ok 2-3 tygodniach. Wskazania: nadmierne owłosienie twarzy i ciała.

Przeciwwskazania:

 • fotodermatozy,
 • nowotwory skóry,
 • niedawne peelingi,
 • terapie doustne retinoidami
 • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • skóra opalona, stosowanie samoopalaczy,
 • cukrzyca, ciąża, obniżenie odporności organizmu,
 • stany zapalne skóry oraz przewlekłe zapalne dermatozy,
 • okres 4 tygodni od wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym (dotyczy zabiegów na twarzy),
 • zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp) oraz leki światłouczulające (antybiotyki, antydepresyjne). Cena: Uzależniona jest od ilości zabiegów w pakiecie.

Cena pojedynczego zabiegu: 100 – 700 zł., w zależności od epilowane okolicy. (przy kilku okolicach rabaty). 

W tym popularnym zabiegu niezmiernie ważna jest wysokiej jakości aparatura oraz doświadczenie operatora – warto mieć to na względzie, decydując się na zabieg. 

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.